Itthon kamatoztatná a külföldön szerzett tudást

Kiválósági Ösztöndíjat kapott a csíkszeredai Kasza Sándor, aki jelenleg két országban, két egyetemen vég­zi tanulmányait, mesteri disszer­tá­ci­óját írja, szakmájában dolgozik, publikál, de jövőjét mindenképpen szü­lő­vá­ro­sában képzeli el.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 3 perc
Itthon kamatoztatná a külföldön szerzett tudást
Kasza Sándor a díjazási gálán Fotó: Kasza Sándor archívumából

Budapesten, december elején huszonöt magyarországi felsőoktatási intézmény közel hatszáz hallgatója vehette át a Magyar Nemzeti Bank által alapított Kiválósági Ösztöndíjat. Köztük volt a csíkszeredai születésű Kasza Sándor is, aki jelenleg a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem alkalmazott közgazdaságtan és pénzügy mesterképzés és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kaposvári kihelyezettségének, szintén mesteris hallgatója. Megkeresésünkre Kasza Sándor elmondta: egyetemi diplomát a csíkszeredai Sapientia – EMTE gazdasági informatika szakán szerzett, majd ugyanitt kezdte a mesterképzést, alkalmazott közgazdaságtan és pénzügy szakon. Az egyetemen keresztféléves képzés is zajlik, ennek részeként nyílt számára lehetőség, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem egyik mesterképzésére is beiratkozzon. 2021-ben és 2022-ben, még Csíkszeredában, az alapképzés során két alkalommal is megkapta a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) Kiválósági Ösztöndíját, amelyet a Magyar Nemzeti Bank alapított 2016-ban magyarországi közgazdaságtan-hallgatók számára, de 2018-ban kiterjesztette külhoni magyar egyetemistákra is.


Hirdetés

Ezen kiválósági ösztöndíjprogram célja a hallgatói aktivitás ösztönzése és növelése a tanulmányi, tudományos, illetve a közéleti szerepvállalás terén. Kasza Sándor tanulmányai mellett szakmájában dolgozik is, mint beszámolt róla, a magyarországi pénz- és tőkepiaci infrastruktúra működése kulcsfontosságú intézménye, az egyik legnagyobb gazdasági cég alkalmazottja, IT-rendszerszervezéssel foglalkozik. A Kiválósági Ösztöndíjat a Magyar Nemzeti Bank hozta létre 2016-ban, a program ösztöndíjában a jegybank tevékenységéhez kapcsolódó gazdaságtudományi képzésben részt vevő, kiemelkedő tel­je­sítményt nyújtó hallgatók ré­szesülhetnek. A Kiválósági Ösztöndíj pályázatokat minden évben az egyetemek írják ki, odaítélésükről bírálóbizottság dönt. A beérkezett pályázatok értékelésekor a felsőoktatási intézmény a tanulmányi teljesítményt, a tudományos tevékenységet (publikáció, tudományos diákköri dolgozat, nemzetközi és hazai versenyeken való részvétel), és a közéleti, közösségi tevékenységet is figyelembe veszi. Az ösztöndíj tíz hónapra szól, az egy főre eső havi támogatási összeg pedig havi ötvenezer, vagyis összesen félmillió forint. 
A csíkszeredai fiatal több Tudományos Diákköri Konferencián, valamint hazai és nemzetközi esettanulmányi versenyen vett részt az évek so­rán, jelenleg a mesteri dolgoza­tán munkálkodik, témája az infláció és az élelmiszerárstop vizsgálata a fogyasztói árindexet figyelembe véve, magyarországi, 2022-es adatokkal kiegészítve. Közben szakcikkeket is ír, ezek egyike azt boncolgatja, hogy az inflációt hogyan határozza meg az ingatlanok bérleti díja Magyarországon.  Kasza Sándor kérdésünkre elmondta: nagy öröm számára, hogy újdonsült közgazdászként megkapta a kitüntetést, amely arra ösztönzi, hogy a jövő évben közgazdaságtani dok­tor­képzésbe kezdjen. Ezt Kaposváron szeretné megtenni, de szoros együttműködésben a csíkszeredai Sapientia – EMTE oktatóival. Kasza Sándor kiemelte: jövőjét mindenképpen itthon, szülővárosában képzeli el.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!