Hirdetés

Igazolás nélkül maradtak

HN-információ

Több csíkszentsimoni és csík­szent­imrei gazda nem tudja benyújtani a területalapú támogatási kérelmét, mivel a földterületre vonatkozóan nem kapta meg az igazolást a községházáról. A csíkszentsimoni gazdák a polgármesterüknél panaszolták be a csíkszentimrei községvezetőt. Szentimre polgármestere szerint a probléma gyökere az 1991-es földvisszaadásnál keresendő.

[caption id="attachment_2510" align="aligncenter" width="748"]Szentsimon határa. Rendezésre várva Fotó: Domján Levente Szentsimon határa. Rendezésre várva Fotó: Domján Levente[/caption]

Daczó Dénes daczo.denes@hargitanepe.ro Csíkszentimre közigazgatási területén lévő földbirtokokra kértek igazolást csíkszentsimoni gazdák, amikor azzal szembesültek, hogy a szomszédos településen nem adták ki a kért okmányt. Erre a simoni gazdák Fábián László csíkszentsimoni polgármesternél bepanaszolták Kencse Előd csíkszentimrei polgármestert. Válaszlépésként a simoni polgármester sem adja ki hasonló esetekben a szentimrei gazdáknak a kért papírokat.

Nem mi vettük el a földet Az ügyben megkerestük Csík­szentimre polgármesterét, aki írásban válaszolt kérdéseinkre. Kencse Előd válaszában rámutat: „A simoniak használják Csíkszentimrén a területeket, adót is fizetnek, de nincs ezekre a földekre a szentimrei adminisztrációs határon belül igazoló törvényes dokumentum, vagyis a tulajdonost igazoló törvényes terület-jóváhagyás.” A földalapú támogatás idei igényléséhez a gazdának mellékelnie kell a tulajdont igazoló dokumentumot, vagy nyilatkoznia kell arról, hogy miért nincs tulajdont igazoló aktája. „A hivatal az 1991-es, 2000-es vagy 2005-ös évi földtörvények mellékletei alapján igazolhatja a területeket a gazdáknak” – írja polgármester. Csíkszentimre polgármestere elmondta: harminc simoni gazda fordult hozzájuk igazolásért, és közülük öt esetben kiadták a kért dokumentumot, mert „az örökhagyóinak volt jóváhagyása, szerepeltek a törvények mellékletein”. Fábián László polgármester is úgy véli: a probléma gyökere az első 1991-es földtörvény alkalmazásánál keresendő. – Az állam vette el a földeket és az is kellett volna visszaszolgáltassa. Nem a polgármesterek kellene személyeskedjenek az emberekkel – hangsúlyozza a községvezető. Szerinte, az évtizedek alatt rengeteg zsebszerződés született szent­simoni és szentimrei gazdák között. A kollektív gazdaságok egymás között is cseréltek területet, e szerint változtatták a határaikat. 1991-ben ezeket a határokat vették figyelembe, e szerint kezdődött a földek visszamérése – mondja Fábián László. „Simonnal a határ nem került vissza a régi határra, nem igazítódott ki, mert a két hivatal nem tudott megegyezni. Szentimrétől 110 hektárt csatoltak le Simonhoz, amely jelentős területhiányt okozott Szentimrén. Vannak olyan simoniak, akiknek Simonban is jóvá van hagyva a terület, és Szentimrén is használják . Számos egyeztetés volt a két hivatal között, a prefektúrán is a határ kérdésében, de sajnos nem lett előrelépés. Részünkről mindig is megvolt a szándék a tisztázásra. A régi határ visszaállítását kérjük, mint ahogy Csíkszentkirállyal is sikerült visszaállítani” – hangsúlyozza írásos válaszában Kencse Előd. Fábián László csíkszentsimoni polgármester szerint, éppen a területcserék, a kiigazítások miatt, amelyek a kollektív idejében voltak, nem lehet az eredeti határokat visszaállítani. A polgármester szerint a Nagymező nevű dűlőben a simoni gazdák mellett szentimrei, szentmártoni, csíkszentgyörgyi, verebesi gazdáknak is mértek vissza földeket.

Mi lehet a megoldás? „Az adminisztratív határ kiigazítása. A simoniak, akiknek Simonban van jóváhagyásuk a területre, simoni területekből kell kimérni. Sajnos vannak olyan esetek is, amikor fel tudják mutatni, hogy az 1990-es földosztó bizottság elvette a simoni gazda kérését, beiktatta, elfogadta és mégsem került fel a törvény mellékletére. Ebben az esetben sajnos csak bírósági per segíthet a földtulajdonoson” – fogalmazott írásban küldött válaszában Kencse Előd. – A gazdák számára az igazságszolgáltatás adhat végleges választ. Ez a területalapú támogatás kérésénél, amikor szűkös határidőkről beszélünk, nem megoldás, de hosszú távon rendezheti a kérdést – nyomatékolta Fábián László.





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!