Hirdetés

Húsvéti vásárral népszerűsítik a minőségi székely termékeket

Hivatalosan is megnyitotta kapuit a Böjti Csemege Kárpát-medencei Sajtmustra, húsvéti vásárt tartanak egész hétvégén Csíkszereda főterén. Szakmai zsűri dönt az idei év legjobb sajtjáról. Az esemény célja, hogy a helyi termelők munkáját elismerjék és a fogyasztók figyelmét felhívják a helyi termékekre.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 3 perc
Húsvéti vásárral népszerűsítik a minőségi székely termékeket
Terepszemle az agrárminiszterrel. A megyeszékhely főterén egész hétvégén tart a vásár Fotó: László F. Csaba

Elkezdődött az idei Böjti Csemege Kárpát-medencei Sajtmustra és húsvéti vásár Csíkszeredában. Pénteken hivatalosan is elkezdődött a sajtkészítők versenye, ahol térségi és anyaországi sajtokat díjaznak. A győztes sajtot szombaton hirdeti ki a szakmai zsűri. A pénteki eseményen jelen volt dr. Nagy István, Magyarország agrárminisztere is.


Hirdetés


Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének vezetője kifejtette, Erdély-szerte az első helyitermék-mozgalom előmozdítója a Székely termék védjegy volt. A céljuk az volt, hogy a helyi termelők munkáját elismerjék és a fogyasztók figyelmét felhívják a helyi termékekre, emellett a helyi gazdaságot kívánták erősíteni, továbbá itthon maradásra biztatták a gazdákat.

László F. Csaba
Megnyitó. Becze István szerint a székely termékek minőségüknek köszönhetően lehetnek versenyképesek


Egyre több termelő igényli a védjegyminősítést, több mint kétszáz termelő közel ezerötszáz termékkel van jelen. A bizottság fő feladata, hogy figyeljenek a minőségre, és a termelőket helyzetbe hozzák a piacon. 

– A világra a tömegtermelés és az olcsó termékek jellemzőek, ezzel szemben a Székely termékek a minőségben tudnak helyzetbe kerülni a piacon.

A termelésben és állattenyésztésben a gazdák a nyersanyagtól egészen a végtermék előállításáig érdekeltek kell legyenek, hogy az értékesítésben tudjuk őket segíteni. A Böjti Csemege Kárpát-medencei Sajtmustra létrejöttének oka, hogy minél több családot ösztönözzünk arra, hogy végtermékként értékesítsék sajtjaikat – mondta Becze. Hozzáfűzte: a húsvéti vásáron a helyi sajtok hagyományos módon történő előállítása és sajátos ízvilágának bemutatása egyaránt hangsúlyos szerepet kap.

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke kiemelte:

a korábbi 195 Székely termék védjegy minősítéssel rendelkező gazda körét újabb 25 termelővel bővítették.

Meglátása szerint a folyamat révén a helyi termelőknek a biztonság és a piacra jutás garantált.

– A magyar agrárminiszter jelenléte megerősít bennünket abban, hogy az anyaország és Székelyföld partnerek a termelők érdeképviseletében – fogalmazott a megyeelnök.

A magyar és székely import-exportot kölcsönösen erősíteni kell, vélekedett Borboly. A két ország termékei egymást kiegészítik, ugyanis a magyarországi síkvidéken és a székelyföldi hegyvidéken termelt áruk biztosítják a cserekereskedelem virágzását – részletezte.

Tim Zoltán, a Magyar Sajtkészítők Egyesületének elnökségi tagja szerint a sajtmustrán a helyi sajtok egyedi ízvilágát keresik. A zsűri a francia mintát követi, a termékek elbírálása közben, a pontozáskor nem annyira a technológiai, hanem azokat a szempontokat veszik figyelembe, amelyek a sajtok  esztétikai és érzékszervi komponenseit veszik alapul, illetve ezek mentén igyekeznek írott formában visszajelezni a gazdáknak az esetlegesen felfedezett hiányosságokról, illetve azokról az  egyedi tulajdonságokról, amelyek kiválóvá teszik a sajtokat.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!