Hirdetés

Hordozható kísérletek az iskolában

A svájci Fachhochschule Nordwestschweiz MobiLab projektjének mintájara hordozható, „bedobozolt” kísérletekkel és élményalapú természettudomány-oktatással kompenzálnák az elméletközpontú tanítást azok a tanárok, akik nemrég egy svájci továbbképzésen vettek részt.

Péter Ágnes
Hordozható kísérletek az iskolában
Dobozban az eszközök. Labor helyett „mozgó” kísérletek Fotó: László F. Csaba

Élményalapú természettudományos oktatási módszert ismerhettek meg a csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola tanárai, akik Svájcban, Bázelben vettek részt egy továbbképzésen. Egri László fizika és kémia szakos tanár, Forró Gerda-Mária angol–német szakos tanárnő és Kerekes Szilárd biológia és kémia szakos tanár, illetve a csíkszeredai Riehen Egyesület munkatársa, Borbáth László, a pottyondi Erdei Iskola oktatási programjainak vezetője a Riehen Egyesület és a rieheni Pro Csík Egyesület közreműködésével vehetett részt a továbbképzésen, amelyet Till Mária kutató vezetett. A kutató és a pedagógusok beszámoltak projektjükről, amely elsősorban a fizika, kémia és biológia gyakorlati oktatására fókuszál, azonban mondanivalójukat később visszavonták, mivel nem értettek egyet cikkünk megállapításaival.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Dobozolt, hordozható kísérletek

Azoknak az iskoláknak tudna segítséget nyújtani a természettudományos tantárgyak oktatásában ez a projekt, amelyekben a gyakorlati oktatáshoz szükséges infrastruktúra egyáltalán, vagy csak részben áll a tanulók és tanárok rendelkezésére. Ugyanis ahol nincs megfelelő laboratórium, és hiányosak a kísérleti eszközök, szemléltető anyagok, modellek és vegyszerek, a tanulóknak korlátozott lehetőségük van a kísérletezésre, pedig a kísérletek elvégzése segít a fizikai, kémiai és biológiai jelenségek megértésében.
A kísérletek kilenc fő téma köré csoportosulnak – víz, levegő, akusztika, optika, elektromosság, mágnesesség stb. –, és mindegyik témához egyszerű, kevés fogyóanyagot igénylő kísérletek kapcsolódnak. Mindegyik kísérlethez külön dobozokban tárolják a szükséges eszközöket, fogyóanyagokat és a kísérletek leírását. Mindegyik doboz és minden tartozéka el van látva tartalmukat mutató címkékkel, úgy, hogy a diákok, ha megkapják az adott kísérlet dobozát, akkor önállóan tudnak dolgozni, és összesen mintegy 140 kísérlet tartozik a tananyaghoz. Svájcban mindezt a MobiLab-nek nevezett kisteherautóban tárolják, amellyel iskolákat látogatnak meg. Ennek mintájára – de kisteherautó nélkül – indították el a Nagy Imre Általános Iskola pedagógusaival a projektet.

Hordozható kísérletek az iskolában

Kihívások és megoldások

A csíkszeredai tanárok a továbbképzésen a kilenc témakörből egyet dolgoztak fel, és huszonöt kísérleti dobozt állítottak össze, amelyeket hazahoztak. Emellett a Nagy Imre Általános Iskola adományként sztereomikroszkópokat is fog kapni.
Jelenleg a tanárok azon dolgoznak, hogy a programot az itteni oktatás keretei­hez igazítsák. A kísérletekkel ugyanis kétfős csoportok dolgozhatnak, és bár a kísérleti leírás segíti a tanulókat az önálló munkában, szükséges a tanár felügyelete. Arra keresnek megoldást, hogyan tudnak hatékonyan dolgozni az ötvenperces tanórákon, a nagy létszámú, harmincfős osztályokban is, egy tanár felügyeletével. Az már biztos, hogy az Iskola Másként és a Zöld Hét programokon több évfolyammal is fogják használni a kísérleteket.

Még több iskolát bevonnának

Hosszú távú céljuk, hogy a csíkszeredai tanárok a teljes tananyagot megismerjék, és a módszert itthon szélesebb körben ismertté tegyék. Több iskolában is megteremtenék a kísérletező, tapasztalatokra épülő természettudományos oktatás feltételeit a kísérletezéshez használható eszközökkel és infrastrukturális fejlesztéssel. A rieheni Pro Csík Egyesület azonban a továbbiakban nem tudja finanszírozni az együttműködést, ezért jelenleg civil összefogáson, adományokon múlik, hogy folytatni tudják-e projektjüket. Székelyföldi vállalkozók, önkormányzatok, egyesületek, civilek támogatására van szükségük, hogy Hargita megye többi magyar iskolájába is elvigyék az élményalapú természettudomány-oktatást.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!