Verskedvelő diákok országos vetélkedője
Huszonegyedik alkalommal hirdette meg a nagy népszerűségnek örvendő, Fától fáig, verstől versig elnevezésű országos Kányádi Sándor versmondó versenyt a költő nevét viselő nagygalambfalvi általános iskola. A megyei szakaszok ezúttal is online zajlanak, a versmondó döntőjét ugyanis májusban Nagygalambfalván tartják.
Akárcsak az elmúlt két évtizedben, ezúttal is nulla és nyolcadik osztályos diákok jelentkezését várják a XXI. Fától fáig, verstől versig országos Kányádi Sándor versmondó versenyre. A legfontosabb változás az elmúlt évekhez képest, hogy idén személyes jelenléttel tartják meg a versmondó döntő szakaszát, amelyet Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban szerveznek meg május 12-én és 13-án. Bálint Hajnal, az oktatási intézmény vezetője elmondta, az elmúlt év végén tették közzé a versenyfelhívást, a téli vakáció lejárta után pedig erőteljesebb népszerűsítésbe kezdenek. Ezúttal is az ország minden részéből várják a verskedvelő diákok jelentkezését.
– A megyei szakaszok megszervezése okozott fejtörést számunkra, hiszen a versenynek még nincs kialakulva az az országos hálózata, mint a többi hasonló versenynek, éppen ezért döntöttünk úgy, hogy a megyei szakaszokat online bonyolítjuk le – közölte az igazgató.
Elmondta, ezúttal is videókat várnak, újdonság pedig, hogy nemcsak Kányádi Sándor-verset, hanem bármilyen magyar költő tollából származó költeményt lehet szavalni a megyei szakaszon. A versenyvideókat február 10–17. között lehet beküldeni. A szakmai zsűri a videók megtekintését követően dönti el, hogy megyénként hány diák juthat tovább az országos döntőbe. A megyei szakasz eredményhirdetését március 6-án tartják.
– Előre arányosan elosztva határoztuk meg, hogy a különböző megyékből hány diák juthat tovább a májusi nagygalambfalvi döntőre, és így jött ki a 90-es létszám. A versenyzők a kétnapos döntőn már egy Kányádi Sándor-verset kell szavaljanak az ünneplő közönségnek, a zsűri pedig négy kategóriában választja ki és jutalmazza a legjobbakat – mondta Bálint Hajnal.
Hozzátette, ezúttal is azt ajánlják a diákoknak, hogy kevésbé ismert alkotásokat szavaljanak, illetve aki már részt vett a versmondón, az semmiképp sem szavalhatja ugyanazt, amit már korábban szavalt.
A nagy érdeklődésre való tekintettel megtartják a Kányádi szabadon különkategóriát is, amely szintén online térben fog zajlani. Itt minden megengedett, ami a hagyományos szavalatok esetén tiltott. Lehet dramatizálni, megzenésíteni, páros vagy éppen csoportos versmondást kipróbálni.
– Nagyon népszerű volt az elmúlt években ez a kategória, és mi, pedagógusok is nagyon szerettük, hiszen nagyon sok kreativitást engedett felszínre törni – fogalmazott.
A beküldött versvideókat életkor szerint két kategóriában értékeli és díjazza a zsűri.