Hirdetés

Valóra vált álom Bencédben

Mert nagyot álmodni a Bencédi Unitárius Egyházközség, és néhány év megfeszített munka után igazi közösségi teret varázsolt a kis faluban. Szombaton felavatták az új kultúrcsűrt. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke is, aki megáldotta az új létesítményt.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 2 perc
Valóra vált álom Bencédben
Ünnep. Folytatják a munkát Fotó: Hadnagy Éva

Ünnepelni gyűltek össze a bencédiek szombaton a település központjában, ahol hivatalosan is felavatták az elkészült kultúrcsűrt. A helyi unitárius egyházközség 2019-ben vásárolt egy ingatlant, amelynek közösségi feladatot szántak. Az ingatlan két épületet és egy jó állapotban lévő csűrt foglalt magában, így született meg a kultúrcsűr gondolata. Az elmúlt közel két évben nagyon sok átalakításra, építésre volt szükség, hogy az egykori gazdasági épület funkcióját megváltoztassák és igazi közösségi teret varázsoljanak. A beruházás a magyar állam támogatásával valósulhatott meg.

Hadnagy Éva

A szombati ünnepség hálaadó istentisztelettel kezdődött, a szolgálatot Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke végezte. Ünnepi gondolataiban az otthon fontosságát hangsúlyozta, a család szerepét, és hálát adott a Jóistennek, hogy a közösség az ő közelségében teljesedhetett ki. Mint mondta, az idő különböző síkjai az ünnepek során összetalálkoznak, egyszerre érezheti az ember a múltbagyökerezettséget, a jelenben lévő közösséget, és lát a jövőbe.

– Minden házat a Jóisten épít, az ő lelke, szelleme hat át. Ő adta a lelkünkben az otthon iránti vágyódást, hogy házat építsünk, hogy menjen az élet tovább a maga feltartóztathatatlan útján. Nem annyira a falak az értékesek ebben a házban, hanem ahogy ti azt közösen elkészítettétek, beleépültetek élő kövekként, és lelki házzá varázsoltátok – fogalmazott a püspök.

Az istentisztelet után Makkai Ilkei Ildikó helyi lelkész hálájának és köszönetének adott hangot, hogy megvalósulhatott ez a közösségi tér, amely a kis falu nagy szülöttjének, az első magyar nyelvű világtörténeti könyv írójának, az első magyar zsoltár- és bibliafordítónak, Benczédi Székely Istvánnak a nevét viseli.

A 16. században Benczédi Székely István vitte magával székely kicsi falunkból a világba az anyanyelv szeretetét, és annak fontosságát hangsúlyozta művei által, amelyeket a magyar és a székely öntudat hatott át. Büszkék lehetünk rá, és ennek jeleként ez a hely az ő nevét viseli ezentúl

– ismertette a lelkész. Felidézte továbbá a porta egykori lakóinak alakját, és megemlékezett arról a 14 bencédi magyar katonáról is, aki életét adta a szabadságharcért.

Hadnagy Éva

Az ünnepségen beszédet mondott Csáki Levente, a Székelykeresztúri Unitárius Egyházkör esperese, valamint Antal Lóránt RMDSZ-es szenátor is jókívánságait fejezte ki a helyi közösségnek, hogy volt elég bátorságuk nagyot álmodni és azt megvalósítani. Az ünnepség a helyi vegyes kórus előadásával folytatódott, majd végső mozzanatként három emléktáblát is lelepleztek a kultúrcsűr falán, Kovács István püspök pedig megáldotta a közösségi házat. 

Hadnagy Éva



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!