Hol a szabadság, ott van a haza!
Megyeszerte számos településen megemlékeznek az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 177. évfordulójáról a hétvége során. A rendezvényeket fáklyás felvonulások, kulturális programok, filmvetítések és számos más kísérőprogram is színesíti.

Változatos és tartalmas programsorozattal készülnek Hargita megye települései az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 177. évfordulójának alkalmából. Az előkészületek már napok, hetek óta zajlanak, hogy szombaton méltóképpen emlékezhessünk meg hőseinkről.
Hagyományos felvonulás Csíkszeredában
A forradalom emléknapján délelőtt 11 órakor a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola udvarán lévő Petőfi-szobornál szerveznek ünnepséget. 15.45-től koszorút lehet elhelyezni a Kossuth Lajos portréját ábrázoló bronz domborműnél, közreműködik a Csíkszeredai Fúvószenekar.
A köztéri ünnepség 16 órakor kezdődik a Gál Sándor-szobornál, fellép a Gerendely Férfikórus és a Rákóczi együttes. A résztvevők ezután a Csíkszentsimoni Ifjúsági Koncert Fúvószenekar és a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület tagjainak vezetésével vonulnak át a Vár térre, ahol 17 órától kezdődik a rendezvénysorozat központi eseménye.
A Mikó-vár előtti téren Korodi Attila polgármester és Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős miniszterének beszéde után Dolhai István, Magyarország csíkszeredai főkonzulja tolmácsolja Orbán Viktor miniszterelnök külhoni magyarokhoz intézett üzenetét. A színpadon a Gyimesvölgye Férfikórus, Szabó Enikő színművész, Sántha Zsuzsa (Role zenekar) és a Hargita Székely Néptáncszínház előadásait tekinthetik meg a megemlékezők. Az ünnepségsorozat zárásaként 19 órától a Guerilla című magyar történelmi drámát tűzi műsorra a Csíki Mozi, melyre a belépés ingyenes.
Forradalom újratöltve Székelyudvarhelyen
Hol a szabadság, ott van a haza! címmel szervez megemlékező eseménysorozatot Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala és alintézményei. Az ünnepség holnap 11.30-tól koszorúzással kezdődik a Márton Áron téren, ahol beszédet mond Szakács-Paál István polgármester, Soltész Miklós miniszterhelyettes, Magyarország kormányának egyházügyi és nemzetiségekért felelős államtitkára, Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, Antal Lóránt szenátor és Adorjáni Dezső Zoltán evangélikus püspök. Közreműködnek a történelmi egyházak képviselői, majd kulturális műsor színesíti a programot.
A megemlékezést megelőzően és követően is készül programmal a városvezetés, ma 11 órától Most szép lenni katonának! címmel 1848-as katonadal-oktatást tartanak gyermekeknek a Székely Dalegylettel közösen a Művelődési Ház nagytermében. Délután megnyitja kapuit a Pilvax Kávéház a városháza udvarán az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács szervezésében, 18 órától Petőfi live! címmel Laczkó Vass Róbert színművész és Székely Norbert zongorista előadása lesz megtekinthető.
Holnap 14 órától Forradalom újratöltve címmel szerveznek színház, slam, kvíz és zenés programokat. A Haáz Rezső Múzeumban 18 órától nyitják meg a Mikó. Egy alkotó erdélyi család kiállítást, és a Városi Könyvtár is készül a megemlékezésre: 9–17 óra között nyomdatörténeti élményműhelyt szerveznek „Landerer Lajos” nyomdásszal, 9–13 óra között nemzeti színű kulcstartókészítés lesz „Szendrei Júliával”.
Kiegészítő eseményként, vasárnap 18 órától a Székelyföldi Filharmónia ad ünnepi hangversenyt a Művelődési Házban.

Fáklyás felvonulás Gyergyószentmiklóson
A gyergyószentmiklósi ünnepségsorozat holnap 18 órától szentmisével kezdődik a Szent Miklós-templomban, ahonnan a résztvevők fáklyákkal vonulnak a Petőfi-szobor melletti nagyszínpadhoz. Az ünnepi beszédek díszszónoka Soltész Miklós, a magyar kormány nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára lesz. A színpadon a Szín-kron csoport, a Salamon Ernő Gimnázium és a Hóvirág Néptáncegyüttes közös, történelmi visszapillantásként szolgáló műsora lesz látható, majd a Zenetanoda nyolcvanfős gyermekkórusát hallhatják az ünnepségre érkezők. A szervezők kérik, hogy a résztvevők vigyenek fáklyát az eseményre.
Az ünnepség előkészületeibe a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezetének csíkszeredai és gyergyószentmiklósi tagjait is bevonták, munkájuk által több mint ötszáz kokárda készült el. A gyergyószentmiklósi önkormányzat eddigiektől eltérő forgatókönyvű megemlékezésének részeként új kokárdadíszek kerültek a főtéren lévő oszlopokra, de az ünnepségre érkezők számára is biztosítanak kabátra tűzhető változatot – mondta el érdeklődésünkre Fórika Krisztina sajtószóvivő. A szervezet gyergyói székhelyén már február óta dolgoztak a kokárdák elkészítésén az oda járó fiatalok és az egyesület munkatársai.
– A tevékenységeinkben részt vevő tíz fiatal örömmel végezte a kokárdakészítés egyes folyamatait, lelkesítette őket a tudat, hogy ezáltal részesei lesznek a forradalom és szabadságharcra való megemlékezésnek. A kokárdák nagy méretű, oszlopokra tervezett változatait az egyesület csíkszeredai székhelyén készítették el – ismertette Burján Mária, a szervezet munkatársa.
Újra felelevenítenek egy közel két évtizedes hagyományt is, ismét megszervezik a katonaeledel-kóstolót vasárnap délben a népművészeti alkotóház udvarán. Ahogy régen, most a Szent Miklós-templom nagymiséje után, a főteret megkerülve vonulnak az érdeklődők az alkotóház udvarára a csíkszentdomokosi fúvósok vezetésével.
– Az esemény bármiféle kényszerítő ünneplés vagy beszédek nélkül zajlik majd, Török Zoltán bemutatja a kínált katonaételt, majd jó hangulatban, közösen fogyasztjuk el a 120 literes üst tartalmát – mondta Kisné Portik Irén, az esemény szervezője. Az udvaron 20. századi gyergyói fotográfiákból álló tárlat is megtekinthető lesz a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ jóvoltából.
A kisvárosok is készülnek
Székelykeresztúron a megemlékezés holnap 9 órától ünnepi zászlófelvonással kezdődik a Millecentenáriumi emlékműnél. Ezt istentisztelet és szentmise, koszorúzás, himnuszéneklés és köszöntések követik. A megemlékezésen beszédet mond Koncz Hunor János polgármester, Zakariás Zoltán parlamenti képviselő és Gáll Hajnalka, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja. Az eseményt kulturális műsorokkal zárják.
Szentegyházán a Szent András-templomban ünnepi szentmisével kezdődik a megemlékezés holnap 12 órakor. A program 13 óráról a templomtéren koszorúzással, kulturális műsorokkal és ünnepi beszédekkel folytatódik, és 19 órától a Szentegyházi Gyermekfilharmónia ünnepi hangversenyével zárul a Gábor Áron Művelődési Házban.
Borszéken a Kossuth-kopjafánál lesz koszorúzás 17 órától, ezt a 18 órától kezdődő Czifrasarok Néptáncegyüttes ünnepi műsora követi. Maroshévízen 17 órától szentmisét tartanak a római katolikus templomban, majd az érdeklődők egy diákelőadást láthatnak, 18 órától pedig koszorúzás lesz. Balánbányán 18 órától szerveznek ünnepi előadást a kultúrotthonban.