Hirdetés

Sikeres gépparkbővítéstől a luxuskempinggyártásig

Közel négymillió euró értékben szerzett be korszerű eszközöket a sepsiszentgyörgyi Pro Wood faipari klaszter, amiről egy országos konferencián számolt be. A beruházás hozadékaként egy új terméket is készítettek, amelyet közös erővel gyártanak a klaszterhez tartozó vállalatok.

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 4 perc
Sikeres gépparkbővítéstől a luxuskempinggyártásig
Csemetenevelő melegház. Egy évvel hamarabb tudják kinevelni a facsemetéket Fotó: Zetelaki Erdőrendészeti Hivatal

Országos erdőgazdálkodási konferenciát szerveztek a Zetelaki Erdőrendészeti Hivatal székhelyén pénteken, ahol egy sikeres projektről számoltak be a Pro Wood faipari klaszter képviselői. Elmondták: négymillió eurót fordítottak hét székelyföldi fakitermeléssel és erdőgazdálkodással tevékenykedő vállalat felszereltségének bővítésére.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

A lehívott összegből a helyi erdőrendészeti hivatal is jelentős összeget kapott, amelyből egy speciális csemetenevelő melegházat létesítettek. András Róbert, a hivatal igazgatója elmondta, klasztertagként vétek lett volna egy ilyen finanszírozási lehetőséget elszalasztani, hiszen a fejlesztésnek köszönhetően idő-, pénz- és energiatakarékosabb lett a facsemeték utánpótlása. 

– A fejlesztésnek köszönhetően százharmincezer földlabdában nevelt csemetét tudunk kitermelni kétévente, egy évvel rövidítve le az eddigi nevelési időszakot

– részletezte András megjegyezve, hogy a melegház automatizált, így a fizikai munka mértéke is jelentősen csökken. Az igazgató arra is rámutatott, hogy a klaszter tevékenysége fontos mérföldkő az erdészetek és a fafeldolgozó vállalatok közti kapcsolat kialakításában, hiszen így hatékonyabban tudnak érvényesülni a faipari piacon.

A projekt bemutatása mellett egy országos értéklánc kialakítását kezdeményezi a klaszter, ez volt az apropó, amiért megszervezték a konferenciát. Az eseményen több erdőrendészeti szervezet mellett a Romániai Erdőkitermelők Szövetségének (ASFOR), az Országos Bútorgyártók Szövetségének (APMR) és az Országos Erdőadminisztrátorok Szövetségének (AAP) képviselete is részt vett, ezzel megelőlegezve az országos értéklánc kialakítását. 

– Egyre nehezebb a faiparban tevékenykedni, ezért lényeges, hogy országos szinten gondolkodjunk, együttműködjünk a termékgyártásban, finanszírozásban

és a kormány fele irányuló lobbitevékenységekben is – mutatott rá a találkozó céljára Kádár Rezső, a klaszter menedzsere. Mint elmondta, a megvalósult projekt épp ezért bizonyul jó példának, hiszen közreműködésükkel hét vállalkozás között tudtak együttműködést teremteni, hogy pénzt és energiát fektessenek be modernizálásra, fejlesztésre. Ennek hozadékaként valósult meg a gépparkok bővítése, és egy piacképes közös terméket is létrehoztak, amelynek prototípusát már tavaly év végére elkészítették.

A közös munka eredménye, hogy a luxuskempinget olyan anyagokból tudják elkészíteni – gyérítésből származó, illetve másodosztályú termékekből –, amelyeket különben csak nagyon olcsón tudnának értékesíteni, így jelentősen nagyobb bevételhez jutnak.

A klaszter felmérése szerint a frankofón országokban mutatkozik nagyobb kereslet a luxuskempingekre (angol kifejezéssel glamping házakra) amelyekhez a helyi erdészetek fogják a faanyagot biztosítani. Mint kiderült, a faházak piaci értékesítését már elkezdték, Kádár szerint már rendeléseket is kaptak, ám sorozatgyártásról még korai lenne beszélni.

Az úgynevezett glamping házak, nyers fordításban luxuskempingek, a kempingek tovább gondolt változatai, amelyekben luxusfeltételeket lehet teremteni a fogyasztóknak, így akár egy többcsillagos szálloda árszínvonalát is elérheti azok bérleti ára. A klaszter kínálatában jelenleg egy glamping ház modellje szerepel, ám a méretek és a belső felosztás kérés szerint módosítható. A prototípus egy kétszemélyes házikó, beépített fürdőszobával, konyhával, modern használati kellékekkel felszerelve. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!