Oktatási migráció Udvarhelyszéken
Elgondolkodtató jelenségre világít rá egy frissen készült felmérés: több száz udvarhelyszéki kisgyereket járatnak szüleik városi napközibe, elemi iskolába. Nemcsak a szomszédos településekről, hanem távolabbi falvakból is bejárnak, miközben a városi intézményekben általános jelenség a nagy létszámú csoport, illetve osztály, a falvakban pedig a létszámhiány.
[caption id="attachment_68527" align="aligncenter" width="1000"] Sokan bejárnak. Egyéni kontra közösségi érdek? Fotó: Archív[/caption]
Tavaly, a beiskolázás után kért pontos és részletes adatokat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának oktatási, egészségügyi és kulturális intézmények felügyeletével foglalkozó osztálya az egyetem előtti oktatási intézményekbe beiratkozott gyerekekről. Többek között arról is valós képet kívántak nyerni, hogy mennyire igaz az a közszájon forgó állítás, miszerint már a napközikbe is rengeteg vidéki gyereket hoznak be szüleik.
Többcsoportnyi gyerek bejár
Székelyudvarhelyen a 2017–2018-as tanévben összesen 1523 gyermek jár valamelyik napközi otthon tipegő, kis-, közép-, illetve nagycsoportjába. Közülük 223-an valamelyik környékbeli faluban élnek (oda szól állandó lakcímük) – tudtuk meg a fent említett ügyosztályon. A felmérésből kiderül, hogy a legtöbb kisgyereket, pontosan 46-ot Felsőboldogfalva község területéről hozzák be nap mint nap szüleik valamelyik városi intézménybe. Fenyédről 35-en, Máréfalváról 14-en, Zetelakáról és Oroszhegyből 21-21-en, Farkaslakáról 27-en, Bögözből 11-en, Homoródszentmártonból 6-an járnak valamelyik udvarhelyi napközibe. Bár a város egyetlen bölcsődéjébe csak Székelyudvarhelyen élő szülők iratkozási kérelmét fogadják el, a tipegő csoportokban (4 ilyen van) már feltűnnek a vidéki kisgyerekek. A bölcsődei és tipegő csoportok fenntartása kimondottan a helyi önkormányzatra hárul, a napközis gyerekek után már érkezik a központi „fejkvóta”, de az összeg a városi oktatási intézményeket „gazdagítja”, miközben vannak falvak, ahol gyakran van veszélyben az óvodai csoportok indítása – pénz- és „gyerekhiány” miatt.
Mi lehet az oka?
Feltételezhető, hogy főleg azok a szülők járatják városi intézménybe már a napközis korú gyerekeiket is, akik a városban dolgoznak. A jelenség mögött ott van az is, hogy a falvakban többnyire óvodai csoportok működnek, tehát nem megoldott a gyerekek délutáni felügyelete. Az is tény viszont, hogy több település (pléldául Zetelaka, Székelyszentkirály, Korond) napközi építésébe kezdett, amelyek orvosolhatják majd ezt a problémát. Neve elhallgatását kérő szülő pedig arról beszélt lapunknak, hogy lakóhelyükön, az egyik várossal szomszédos településen nagyon jó lenne a napközi, csak éppen nem szívesen fogadják 8 óra előtt a gyerekeket, neheztelnek, ha 16.30-kor még nem vitték el őket (holott a törvény a napközik esetében 10 órás programot ír elő), és vakációban is „kimondatlanul, de azt sugallják”, hogy a szülő találjon más felügyeleti lehetőséget, mindez nehézséget okozhat a szokványos munkaprogrammal dolgozó szülőknek is. Ő maga – bár gyerekei ott kezdtek – egy-két év után a városba hozta be őket.
Dilemma, amin el kell gondolkodni
A felmérésben a jelenlegi előkészítő osztályosok között is vizsgálták a vidékiek–városiak arányát. Ebben a tanévben 16 normál és egy speciális osztály működik Székelyudvarhelyen, összesen 346 gyermekkel. Közülük 46-an laknak vidéken vagy – ha árnyaltabban fogalmazunk – ők udvarhelyi ideiglenes és vidéki állandó lakcímmel rendelkező családok gyerekei, amelyből a szakemberek arra következtetnek, hogy számottevő többségük naponta faluról jön be az iskolába.
Érdekes adat, hogy nemcsak a városközponti, „felkapott” iskolákba vagy a szakirányú képzést nyújtó művészeti iskolába kerülnek falusi gyerekek, hanem a lakótelepi, körzetköteles tanintézetekbe is: az Orbán Balázs Általános Iskolában például 10, a Bethlen Gábor Általános Iskolában pedig 8 előkészítős vidékről érkezik naponta az órákra. Ezen az évfolyamon is élen jár Felsőboldogfalva község, ahonnan 10 gyerek jár be, Farkaslakáról és Zetelakáról 3-3-an, Fenyédről 8-an, Bögözből 7-en választottak az otthoni helyett inkább városi intézményt.
– Fontos, hogy tisztán lássuk át a városi oktatási intézmények helyzetét, perspektíváit, problémáit, ezért is próbálunk tiszta képet kapni a gyerekek mozgásáról, a létszám változásairól, megoszlásáról – mondja a felmérés kapcsán Orbán Árpád, Székelyudvarhely alpolgármestere. Az adatokat tovább elemzik, egyelőre elküldték a tanfelügyelőségnek és a vidéki polgármestereknek is.
– Ez egy dilemma, hiszen elfogadjuk, hogy bizonyos falvakban vannak olyan változó problémák, mint a megfelelő infrastruktúra és szakszemélyzet hiánya, esetleg a lakosság összetétele, s talán azzal is egyetértünk, hogy minden szülő gyermekének a legjobb körülményeket kívánja biztosítani az oktatás szempontjából, de stratégiai szempontból el kell gondolkodniuk a vidéki települések vezetőinek is, hogy ha ez a jelenség felerősödik (a városi vezetés akarata ellenére), akkor intézményeik még jobban gyengülnek, majd megszűnésre ítéltetnek, és ez már a falu hanyatlásához, gyengüléséhez vezet – vélekedik Orbán Árpád.
Asztalos Ágnes
A cikk a Hargita Népe április 10-i számában jelent meg.