Modern vajúdószoba a székelyudvarhelyi kórházban
A térségben egyedülálló, de még Erdély-szinten is ritkaságnak számító vajúdószobát alakítottak ki közösségi összefogással a székelyudvarhelyi szülészeten. A részleg munkatársai figyelnek a változó igényekre, és úgy érezték, itt az ideje a nyitásnak.
Otthonos, kényelmes, esztétikus és jól felszerelt szobává alakították át a szülészeti osztály egyik vajúdóját, ahol az újszerű eszközöknek, berendezésnek köszönhetően lehetőségük van a kismamáknak a vajúdás idején szabadon megválasztani a számukra leginkább megfelelő testhelyzetet. Van bordásfal, szülőszék, vajúdókendő, labda, és egy kábel nélküli kardiotokográfiás készüléket is beszereztek, amelynek segítségével szinte bármilyen testhelyzetben követhető a magzat állapota, továbbá párologtatóval, illóolajokkal, képekkel és egyéb kiegészítőkkel is barátságosabbá teszik a szobát. Ráadásul ez az egész a részleg munkatársainak összefogásával és a közösség támogatásával valósult meg, ugyanis a Promatern Alapítvánnyal beneveztek a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) tavalyi Fuss NEKI! adománygyűjtő eseményére, így az ott összegyűjtött pénznek, valamint a kórház segítségének a „gyümölcse” lett a korszerű vajúdószoba.
A Promatern kezdeményezése nagyon megmozgatta a szaladókat és adományozókat is, hiszen a negyedikek lettek a legtöbb forrást összegyűjtők rangsorában, összesen 37 110 lej gyűlt össze, és a maximális létszámú – 30 fős – csapat szaladt az ügyért.
– Rohamosan fejlődik a szülészet, a kismamák elvárásai is nőnek, és úgy éreztük, hogy nyitnunk kell, ami akár abban is megnyilvánul, hogy változtatunk a szokásainkon. Az alternatív vajúdó a kismamákért van, és reméljük, hogy ez az újdonság majd számos nőnek szépíti meg a szülés idejét, lehetőséget adva a vajúdás alatti alternatív módszerek kipróbálására, használatára – mondta lapunk kérdésére Belényessy Réka szülész-nőgyógyász szakorvos, a projekt vezetője.
A Promatern Alapítvány célkitűzése a székelyudvarhelyi szülészeti ellátás színvonalának emelése, ebbe a törekvésbe jól illeszkedik az alternatív módszerek „beengedése” az osztályra.
– Nagyon sok új trend van, és amire mi ebben a szobában lehetőséget nyújtunk, mind tudományosan alátámasztott, világszerte ismert módszerek, neves szaklapokban lehet olvasni ezek előnyeiről. A szabadon megválasztott testhelyzet,
a szabad mozgás jótékonyan hathat
a vajúdás folyamatára, akár annak időtartamát is lerövidítheti – vázolta a szülész-nőgyógyász szakorvos.
Néhány alkalommal már használták az új vajúdót, a kismamák nagy örömére. Természetesen továbbra is a legfontosabb szempont az anya és a magzat védelme, tehát addig van lehetőség az új lehetőségek használatára, amíg az biztonságos. Készül egy protokoll is az alternatív vajúdószobához, a kismamák tájékoztatást kapnak a lehetőségekről, és felhívják a figyelmet arra is, hogy a rendszabályokat be kell tartani.
A szobát egyszerre csak egy személy foglalhatja el.
A Promatern közösségi oldalán nagy népszerűségnek örvend az új lehetőség az édesanyák és leendő édesanyák körében.
– Bár semmi akadálya, Romániában valahogy mégsem fogékonyak az egészségügyi intézetek az alternatív módszerekre. Az osztályunkon dolgozó szakemberek eléggé nyitottak. Egyelőre mi is kíváncsiak vagyunk, hogyan fog működni ez az újdonság – jegyezte meg a doktornő.
Elmondta, hogy az eszközök biztonságos és szakszerű használatának kidolgozásában segítségükre volt Hadnagy Ágnes kinetoterapeuta, kismamatornát vezető szakember, aki felajánlotta segítségét a szülőszoba személyzetének is a pozíciók elsajátításában. Mindezek mellett Csíszár Krisztina grafikussal közösen szerkesztettek egy plakátot is, ami szemlélteti az eszközhasználatot, valamint a vajúdás alatt leginkább javasolt pozíciókat.
– A szülés sokszor önmagában is félelmet, szorongást kelt, ezt csak tetézi a kiszolgáltatottság érzése, a rideg környezet. Hisszük, hogy egy megnyugtató s mindezek mellett biztonságos miliőben a szülés igazi élménnyé válhat – fogalmazott Belényessy Réka.
Ma már számos tanulmány bizonyítja, hogy a vajúdás és szülés módja és élménye a születendő baba életére is hatással lehet, nem beszélve az anyáról. Éppen ezért újfajta minőséghez vezet ez az újítás a székelyudvarhelyi szülészeten, amely egyébként nemcsak a városlakók, hanem más településeken élők körében is kedvelt. Évente 1200 körül van a szülések száma, és ami talán még fontosabb: országos szinten is alacsony a császármetszések aránya. Ez összhangban van azzal, amit az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is képvisel, vagyis hogy nagyon magas az orvosilag nem indokolt császármetszések száma, és a számot csökkenteni kellene. Míg az országos átlag 50-60 százalék körül van, és vannak klinikák, ahol 70 százalékra is felmegy a „császárok” aránya, addig Székelyudvarhelyen tavaly például mindössze 28,96 százalék körüli volt a nem természetes úton történő szülések száma. Egyébként az alternatív vajúdóban kipróbálható eszközök és módszerek akár az úgynevezett császárindex csökkentéséhez is hozzájárulhatnak.
Asztalos Ágnes