Magyar vaknak magyar iskolát! - Sajtótájékoztatót tartott az EMLE
Az Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesület nevét rejti az EMLE. Ez a civil szervezet a magyar ajkú látássérültek érdekképviseleteként kíván működni, és vállalt célja, hogy újra létrehozza Romániában a magyar kisebbséghez tartozó vakok, látássérültek és gyengén látók számára a 101 éve nem működő anyanyelvi oktatást. Bel- és külföldi érdekképviselettel is kíván foglalkozni, az érintett felnőttek és gondozóik, kísérőik számára pedig meg kívánja teremteni a teljes értékű munka körülményeit, a sport- és a kulturális élet kereteit.
Négy évvel ezelőtt fogalmazták meg, hogy önálló, magyar tannyelvű, bentlakásos, speciális oktatási intézményt szeretnének létrehozni Székelyudvarhelyen. Néhány hónapja adománygyűjtő kampányba kezdtek: a székelyföldi megyékben ez idáig 18 adománydobozt helyeztek ki olyan üzletekben, amelyek felvállalták az ügyet; ugyanakkor internetes felületeken is gyűjtenek. Jelen pillanatig 11 364 euró gyűlt össze. Eddigi fő stratégiai partnerük a Romániai Magyar Cserkész Szövetség (RMCSSZ) volt, amely országos kapcsolati hálóval rendelkezett.
[caption id="attachment_125360" align="aligncenter" width="679"] Butu Arnold Csaba, az EMLE elnöke[/caption]
A hagyományos adománygyűjtésre felfigyelt Ambrus Levente, a Siconomy Közösségimédia-ügynökség társalapítója is. Nagyon egyszerű és magától értetődő volt ez a találkozás, hiszen jó érzés volt tapasztalni, amikor meggyőződött arról, hogy az egyik általa látott adománygyűjtő dobozba az adakozók nem csupán a visszajáró aprópénzt helyezték el, hanem nagyobb címletű bankjegyeket is, ami azt bizonyítja, hogy voltak már előzetes információik a kezdeményezésről, ismerték a szándékot.
[caption id="attachment_125361" align="aligncenter" width="372"] Ambrus Levente vállalkozó a közösségépítésben lát nagy lehetőségeket[/caption]
A következő alkalommal már ő maga is úgy tért be az illető boltba, hogy vitte a saját célzott adományát. Mivel maguk is közösségépítéssel és fejlesztéssel foglalkoznak, kollégáival együtt elhatározta, hogy rendelkezésre bocsátja az általuk üzemeltetett médiafelületeket, s túl ezen felajánlotta, hogy a partnereiktől származó ez évi előfizetések felét – ez cégenként 150 lej/év – máris felajánlják az EMLE javára, valamint további fejlesztéseket is eszközölnek, amelyek segítik majd a hagyományos és az internetes gyűjtést egyaránt. Erről a szándékról írtak alá Butu Arnold Csabával, az EMLE elnökével egy fontos megállapodást.
[caption id="attachment_125362" align="aligncenter" width="2560"] Máté Zsolt, az EMLE alelnöke és menedzserasszisztense - dolgozott már középvezetőként a versenyszférában, de a média világa sem ismeretlen számára - bízik a hamarosan megmutatkozó szép eredményekben[/caption]
Az egyesület alelnöke, Máté Zsolt elmondta, hogy céljuk egy igen jelentős pénzalap, egymillió euró összegyűjtése. Jó hírként azt is közölte, hogy van egy jelentős összeget felajánló személy is a látóterükben, akivel tárgyalásokat folytatnak. Ami a gyűjtődobozokat illeti, több kiterjedt bolthálózattal rendelkező kereskedelmi vállalattal is egyeztetnek ezekben a napokban. A médiakampányuk, a közösségi oldaluk, a honlapjuk hamarosan bővül, új és dinamikusabb arculatot kap. Számítanak a sajtó képviselőinek segítségére és minden jó szándékú adakozóra. Hamarosan nyilatkoznak arról is, hogy mely ingatlanban vagy ingatlanokban, milyen keretek és milyen körülmények közepette képzelik el a tervezett intézményt.
Az EMLE postacíme: 535600 Székelyudvarhely, Tomcsa Sándor út 9/31, Hargita megye, Románia. Irodájuk Székelyudvarhelyen, a Városháza tér 18. szám alatt található, villámpostacím: office@erdelyivakiskola.org.
Honlap: www.erdelyivakiskola.org.
Aki segíteni szeretné munkájukat, keresse az adománydobozokat.
Átutalással a következő számlákra való befizetésekkel lehet hozzájárulni ehhez a nemes kezdeményezéshez:
Asociația pentru Nevăzători Maghiari din Ardeal,
RON: RO57OTPV261001279863RO01,
HUF: RO61OTPV261001279863HU01,
EUR: RO14OTPV261001279863EU01,
USD: RO71OTPV261001279863US01
(OTP BANK ROMANIA, Swift kód: OTPVROBUXXX).
A szerző felvételei
Simó Márton