Közösségi társulás tartja fenn a csíkszeredai művelődési házat
A szakoktatást és Csíkszereda várost érintő döntéseket is hoztak Hargita Megye Tanácsa tegnapi soros havi ülésén, amelyet az Újszékely községi Székelyszenterzsébeten, az Ady Endre Kultúrotthonban tartottak.
[caption id="attachment_24547" align="aligncenter" width="1000"] Kihelyezett tanácsülés: a Pro Cultura Siculi társulásra bízzák a Művészetek Házát[/caption]
A székelyudvarhelyi Bányai József Szakközépiskolának CNC-vezérlésű gép kezelésére alkalmas műhely kialakítására, Székelyudvarhely önkormányzatán keresztül 44 ezer lejt utaltak ki, Székelyderzsnek pedig összesen 36 ezer lejt a fővezetékre való csatlakozásra és mérőeszközök felszerelésére a polgármesteri hivatalhoz tartozó épületekben, derzsi és muzsnai játszótér kialakítására, muzsnai focipálya létesítésére, valamint a muzsnai ravatalozó kapujára és kerítésére. Emellett Bélbornak háromezer lejt különítettek el. Minderre Borszék város, illetve Homoródalmás, Oroszhegy és Tusnád község szolidaritásának köszönhetően kerülhetett sor, amelyek lemondtak a leosztásból származó részükről az előbbi települések javára – közölte a megyei önkormányzat sajtóosztálya.
A Csíkszereda és Hargita Megye Tanácsa közötti együttműködés jegyében fogadták el a Pro Cultura Siculi Közösségi Fejlesztési Társulás létrehozásáról szóló határozatot, amelynek tagja Csíkszereda város, Csíkszentlélek község és Hargita Megye Tanácsa. Ezentúl a társulás működtetné a csíkszeredai Művészetek Házát (a Szakszervezetek Művelődési Házát), miután a várostól átveszi az intézményt. Borboly Csaba megyeitanács-elnök elmondta, megyei jellegű társulásról van szó, amely a megyei kulturális stratégia gyakorlatba ültetését szolgálja, ilyen jellegű szervezet a megyében eddig nem volt. A társulást a megye talán legnagyobb kulturális terének fenntartására, működtetésére hozták létre, viszont lehet csatlakozni más térségekből is, hiszen együtt meg lehet oldani más ilyen intézmények fenntartását is – közölte a megyeelnök.
Az ülésen napirenden szerepelt az a határozattervezet is, amely földmérő eszközök helyi önkormányzatoknak való átadásáról rendelkezett, az eszközök a tulajdon-visszaszolgáltatásokban lesznek számos község segítségére. A megyei tanács három projektben bonyolította le a programot, az e-kormányzási integrált rendszerben. Barti Tihamér alelnök szerint remélhetőleg bővíteni fogják a rendszert, lefedve az egész megyét. Becze István megyei tanácsos – akinek szerepe volt a projekt elindításában – szintén sikeresnek nevezte az eddigi ezzel kapcsolatos tevékenységet, hiszen ezáltal a lakosság jobb minőségű szolgáltatásban részesülhet. Egységes rendszert alakítottak ki, és közel 500 embert képeztek ki a használatára, de folytatni kell ezt a munkát, fűzte hozzá a tanácsos. A 45 érintett önkormányzat mindegyike mintegy 100 ezer euró értékben részesült a projekt által, és a földmérő eszközök mellett közszolgáltatások, például online adófizetés lehetőségével élhet a lakosság.
A Madarasi-Hargitán a Kisvillany-program keretében megvalósult elektromos hálózatot Madaras község ügykezelésébe adták.
HN-információ