Lehetséges közvetítő
Soron kívüli ülést tartott Székelyudvarhelyen az önkormányzati testület tegnap délelőtt, a leginkább várt napirendi pont az alpolgármester megválasztása volt. Gálfi Árpád azt várja helyettesétől, hogy ne ellentéteket szítson, hanem támogassa őt a munkájában, Ölvedi Zsolt készen áll a feladatra.
Napirend előtti felszólalásában Gálfi Árpád polgármester hangsúlyozta, hogy a politikai perpatvart minél előbb le kell zárni, ezért is egészítette ki az ülés összehívóját az alpolgármester megválasztásáról szóló határozattervezettel. Azt is mondta, hogy nem neki van szüksége alpolgármesterre, hanem a városnak, és olyan helyettes kell, aki nem éket ver a városvezető és a hivatal, illetve a városvezető és az önkormányzati testület közé, hanem inkább hidat épít, segíti a kommunikációt és az együttműködést.
Székelyudvarhelyen május elején jelentette be Pálfi Kinga, hogy lemond a tisztségről, mert – mint akkor fogalmazott – minden újító, másfajta kezdeményezése megbicsaklott, Gálfi Árpád polgármester pedig gyakran felülírta, kritizálta döntéseit, vagy adott esetben „belenyúlt” azokba. Ugyanakkor lassan a politikai ellenfél képét kezdte „ráalakítani” a polgármester, valamiféle konspiratív elmélet szerint különböző frakciók, pártok érdekeinek képviseletével vádolva kollégáját.
Gálfi végül bejelentette, hogy egyeztetve a többségi Szabad Emberek Pártja (POL) frakciójával, Ölvedi Zsoltot javasolja helyettesének. Miután Venczel Attila főjegyző ismertette az alpolgármesteri tisztségre vonatkozó törvényes előírásokat – mindjárt az elején hangsúlyozva, hogy az alpolgármester a polgármester alárendeltje –, Ölvedi kimondta, hogy vállalja a tisztséget. Az RMDSZ-frakció vezetője még a titkos szavazás előtt támogatásáról biztosította a jelöltet, majd az egész testület bizalmat szavazott az új tisztségviselőnek.
Ölvedi Zsolt 46 éves, Marosvásárhelyen született, Székelyudvarhelyen él, gyógyszerészként tevékenykedik. Évekig ő volt az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) városi szervezetének elnöke, a 2020-as helyhatósági választások előtt igazolt át a Szabad Emberek Pártjába.
– A legfőbb célom, hogy a város ügyei előremozduljanak, és sikerüljön jó válaszokat adnunk az utóbbi időben felmerülő kritikákra – fogalmazott megválasztása kapcsán.
Azt mondta lapunknak, hogy a hatéves önkormányzati tevékenysége alatt jó munkakapcsolat alakult ki közte és Gálfi között, erre építve megpróbál „kommunikációs híd” lenni a polgármester és a többségi frakció között is, mert erre – meglátása szerint – nagy szükség van.
– A célok közösek. Úgy láttam az ülésen, a polgármester örült, hogy kapott egy munkatársat – jegyezte meg.
Hatáskörének, feladatainak leosztása ezután következik.
A tegnapi önkormányzati ülés ezúttal is eléggé paprikás hangulatban kezdődött, Gálfi gyakorlatilag mindenkit kiosztott maga körül, mint mondta, az köztudott, hogy ő jó szándékkal végzi a munkáját, miközben ez – szerinte – a tanácsosokról nem mondható el. Később végre megszavazták az idei sportpályázatokat, a város a saját költségvetéséből összesen 1 150 000 lejjel támogatja a sporttevékenységet. Összesen 16 pályázat érkezett a hivatalhoz 15 egyesülettől, végül 11 kapta meg a megfelelő pontszámot. Egyébként Gálfi elmondása szerint az idei évben a város mintegy öt és fél millió lejt költ sportra. A pályázatok finanszírozásán túl ide számította többek között a Városi Sportklub fenntartását (ezen az intézményen keresztül támogatják a Szejke SK-t), a városi strandot és jégpályát, előbbi működtetése több mint 400 ezer lejbe, utóbbié 500 ezer lejbe kerül.
Asztalos Ágnes