Háromszor drágább lesz a fűtés?
Múlt héten értesült a székelyudvarhelyi RMDSZ-frakció arról, hogy idén megszűnik a helyi távhőszolgáltatás lakossági díjának támogatása, ami tetemes többletköltséget okoz a szolgáltató ügyfeleinek. A frakció tagjainak tegnapi sajtótájékoztatóján elhangzott, ellenzik a drágulást, és megoldáskeresésre sürgetik a polgármestert.
Az Urbana Rt. múlt heti közgyűlésén derült ki az RMDSZ-frakció tagjai számára, hogy gondok vannak a távhőszolgáltatás támogatásával, mivel a vonatkozó jogszabály értelmében véget ért az a tízéves időszak, ami alatt a polgármesteri hivatal támogathatta a fogyasztókat.
1800 háztartást érint
A tegnapi sajtótájékoztatón elhangzottak szerint a probléma több mint 1800 háztartást érint. Berde Zoltán frakcióvezető elmondta, a távhőszolgáltatás lakossági ára támogatásának megszűnésével hatalmas teher hárulna a fogyasztókra, ezt a helyzetet tudatos tervezéssel el lehetett volna kerülni.
– A polgármester a legdrasztikusabb megoldásra készül: háromszorosára emelné a távhőszolgáltatás lakossági díját
– állította Berde, aki szerint a márciusi soros ülésén döntene erről az önkormányzati testület.
Mint kiderült, a drágulás számokban azt jelentené, hogy egy kétszobás tömbházlakás esetében a jelenlegi átlag 400 lejről 1200 lejre növekedne a szolgáltatás díja.
– A lakosság és az önkormányzati képviselők arculcsapása az, hogy utolsó percen tájékoztatnak egy ilyen horderejű kérdésről. Emellett az Urbana, ha a távhőszolgáltatás miatt pénzügyi nehézségekbe vagy csődközeli helyzetbe kerül, abba kerül a tömegközlekedés is
– véli Berde, megjegyezve, hogy erről a helyzetről már mandátuma elején tudnia kellett a polgármesternek.
Ellenezve a drágulást, a frakció tegnap írásban fordult a polgármesteri hivatalhoz, arra kérve a polgármestert, hogy ne a legdrasztikusabb lehetőséget terjessze elő a márciusi tanácsülésen, hanem keressen a lakosság és az önkormányzat számára is elfogadható megoldást. Kérdésünkre, hogy a kialakult helyzetre van-e a frakciónak megoldási javaslata, nemleges választ kaptunk.
Régi rendeletek
A helyzet tisztázásáért Hadnagy Gábort, az Urbana Rt. igazgatóját és Gálfi Árpád polgármestert is megkerestük, de lapzártáig nem értük el őket telefonon.
Venczel Attila, a város jegyzője arról tájékoztatott, hogy 2006‑ban jelent meg a 36‑os kormányrendelet, ami szerint a helyi önkormányzat a termelőinél kisebb szolgáltatási díjat is szabhat a felhasználóknak, a különbséget pedig saját költségvetéséből fedezheti a helyi önkormányzat. Az Unióhoz való csatlakozást követően, 2012‑ben az Európai Bizottság olyan irányelvet fogadott el, amely előírja, hogy bizonyos időszakon belül a lakossági energiafogyasztás szubvencióját meg kell szüntetni, ennek a határidejét akkor tíz évben szabták meg. A jegyző szerint az energiaárak ingadozása további változásokat hozott, de a tízéves kritérium nem változott.
Kérdéses a szerződés meghosszabbítása
Mint mondta, a városnak 1998 óta van távhőszolgáltatói szerződése az Urbana Rt.‑vel, s a szerződések érvényességének idejét a versenyhivatal szabja meg, két fontosabb kritérium szerint. Az egyik szerint akkor tartható fenn támogatás, ha a szerződés hatálya nem haladja meg a tíz évet, a másik, hogy amennyiben ezt meghaladja, a szerződés csak akkor hosszabbítható meg,
ha a szolgáltató saját költségvetéséből és profitjából olyan beruházásokat valósít meg, amelyek amortizációs ideje jelentősen hosszabb idejű. A jegyző szerint mivel egyrészt az Urbana Rt. infrastruktúráját főként uniós pályázatokból gyarapították, másrészt a távhőszolgáltatónak nincs jelentős profitja, amit ilyen jellegű beruházásokra költhetne, nem sok esély van arra, hogy a támogatási időszakot meghosszabbítsák.