Hirdetés

Hálát adtak az elvégzett munkálatokért - Több mint százéves tervrajzok kerültek közszemlére

HN-információ
Kiállítás nyílt Pákei Lajos, Kolozsvár egykori főépítészének terveiből Szé- kelyudvarhelyen, a Kriza János Szeretetotthonban. A tárlat apropója, hogy nemrég felújították a székely- udvarhelyi belvárosi unitárius templomot, az istenháza egykori terveit a neves építész készítette. A terveket felújítás közben találták meg. Az épített örökség több mint százéves dokumentumait bemutató tárlatot a tegnapi hálaadó istentisztelet után nyitották meg. Népviseletben, szívüket, lelküket is ünneplőbe öltöztetve érkeztek tegnap az istentiszteletre a Székelyudvarhelyi Belvárosi Unitárius Egyházközség hívei, akik az elmúlt időszakban elvégzett felújítási munkálatok befejezéséért adtak hálát. Ugyanakkor kiállításra kerültek a Kriza János Szeretetotthonban az elmúlt évben megtalált és időközben restaurált tervrajzok, amelyeket Pakei Lajos Kolozsvár egykori főépítésze készített 1902-1906 között és amelyek alapján felépült az unitárius templom. [caption id="attachment_117646" align="aligncenter" width="306"] A Pákei Lajos tervei alapján megépült templom - Simó Márton felvétele[/caption] Simó Sándor unitárius esperes ünnepi beszédében több fontos gondolatot is kiemelt, többek között azt, hogy a keresztény ember életében nincsnek véletlenek, hiszen minden Isten akarata szerint történik. Példaként említette, hogy a tavaly elkezdett javítási munkálatok során találták meg a Pákei Lajos által szignált terveket, és fedezték fel a tervező nagyságát, aki egyben a város központi arculatának alkotója és formálója is volt. – Amikor megláttam a terveket és beleolvastam a munkanaplóba, csak ámultam, hogy mennyire pontosan és precízen van leírva minden. [caption id="attachment_117647" align="aligncenter" width="337"] Pákei Ljos (1853-1921) tanár, építész - hosszú ideig volt Kolozsvár főépítésze egy olyan korszakban, amikor a kincses városban igen sok maradandó és kiemelkedő építés zajlott. A keze nyoma ma is markánsan fellelhető Kolozsváron (New York Szálloda és Kávéház, Sétatéti Kioszk és Korcsolyapavilon, Unitárius Kollégium stb.). Erdély- és Székelyföld-szerte több unitárius és római katolikus templom és más középület készülhetett el a tervei alapján.[/caption] Pákei egy teljesen új templomot tervezett, amelyet nem hagyományos egyhajós unitárius templomnak álmodott meg, hanem egy körkörös építménynek, amelyben szószéknek, padoknak, karzatnak, orgonának, ablakoknak, fénynek és magának a jóistennek is helye van- fogalmazott Simó Sándor. Ugyanakkor hozzátette, a mi elkötelezettségünk abban kell álljon, hogy felújítsuk és visszaállítsuk olyanná, amilyennek megálmodta a tervező. Megköszönte továbbá a Fennvalónak, hogy erőt adott végig járni a kijelölt utat, leküzdeni a felmerülő akadályokat, örülni és erőt meríteni az elvégzett munkából, amely által eljuthattak odáig, hogy bár részlegesen, de kívül és belül egyaránt megújulhatott az Isteni menedék. Hívek adományaiból és pályázatokból sikerült előteremteni az anyagiakat A prédikációt követően László János, az egyházközség tagja, helyi vállalkozó, mint fővédnök ismertette a templom felújításának mozzanatait, miközben a hívek kivetítőn követhették figyelemmel a munkálatokról készült képsorokat. Mint mondta, ha szétnézünk, szembe tűnnek az elvégzett munkálatok, az elmúlt egy év során ugyanis kicserélték a nyílászárók egy rézét, eltüntették a tető beázásának nyomait, és megújult a tetőszerkezet is. Több forrásból gyűlt össze a szükséges összeg, a bukaresti Vallásügyi Államtitkárságtól kétszázezer lejes támogatást nyertek, Hargita Megye Tanácsa százezer, míg a városi önkormányzat tizenhárom ezer lejjel támogatta a korszerűsítési munkálatokat. Hozzátette, a jövőben a templom körüli tereket is rendezni kívánják. [caption id="attachment_117651" align="aligncenter" width="324"] Simó Márton felvétele[/caption] Politikusok a meghívottak között A hálaadó Istentiszteleten a hívek mellett részt vett Antal Lóránt RMDSZ szenátor, Borboly Csaba Margita Megye Tanácsának elnöke, valamint Pálfi Kinga Székelyudvarhely alpolgármestere is. Az elöljárók méltatták az elvégzett munkálatok fontosságát, hangsúlyozva a közösség megtartó erejét, az eredményes együttműködéseket és az összefogás szükségességét a fejlődés érdekében. Mindezek mellett kitartást kívántak további munkáikhoz, terveik megvalósulásához. Kiállítás nyílott a felújított tervekből A kiállítás megnyitására a járványügyi korlátozások miatt a templomban került sor. Lőrincz Ildikó művészettörténészt kérte fel az egyházközség a kiállítás megnyitására, aki megtisztelőnek nevezte a feladatot. [caption id="attachment_117649" align="aligncenter" width="352"] Simó Márton felvétele[/caption] Ismertette a jelenlévőkkel röviden Pakei Lajos életútját és munkásságát, valamint gratulált Simó Sándor esperesnek ahhoz, hogy felelősségteljesen járt el a tervek megtalálásakor és a restaurátoroknak is, akik munkája által még további évszázadokon át maradhatnak fenn. A kiállítás megnyitóját követően a hívek kisebb csoportokba rendeződve vonultak át a szeretetotthonba, ahol megtekinthették a kiállított terveket. Az épületről készült tervek mellett, külön vannak rajzok oszlopokról, ablakokról, és a szószékről is, ugyanakkor a méreteik is változnak a tenyérnyi nagyságútól egészen a hatalmasokig. Simó Sándor esperes érdeklődésünkre elmondta, az 52 felújított tervrajból közel 30 darabot állítottak ki közszemlére, amelyeket előzetes bejelentkezés alapján még tíz napig lehet megtekinteni. Ezt követően a terveket az egyházközség toronyszobai levéltárban helyezik biztonságba. A külön meg nem jelölt felvételeket a szerző készítette

Hadnagy Éva

Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!