Hirdetés

Feledésbe merül a mészárosmesterség a székelyföldi falvakban, ezért fiataloknak népszerűsítik

Három sikeres rendezvény és egy év kihagyás után ismét megszervezi a Vágólegény programot az Udvarhelyszéki Fiatal Gazdák Egyesülete. Ezúttal azonban a húsfeldolgozáson lesz a fő hangsúly, a nyáriszalámi-készítés módszerét sajátíthatják el a résztvevők.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 4 perc
Feledésbe merül a mészárosmesterség a székelyföldi falvakban, ezért fiataloknak népszerűsítik
Népszerűsítik a mészáros szakmát. Képünk illusztráció Fotó: László F. Csaba

Egy év kihagyás után az Udvarhelyszéki Fiatal Gazdák Egyesülete (UFG) ismét megszervezi nagy népszerűségnek örvendő programját, a Vágólegények elnevezésű képzést, amelynek célja a mészárosszakma népszerűsítése. Benedek Alpár, az Udvarhelyszéki Fiatal Gazdák Egyesületének elnöke elmondta, ezúttal ÚjraTöltve címen hirdették meg az eseményt, ezzel is utalva arra, hogy most az állatok vágása helyett a feldolgozáson, pontosabban a házi szalámi töltésén, készítésén lesz a hangsúly.

Az alapötletet az adta, hogy a székelyföldi falvakban egyre inkább feledésbe merül a mészárosmesterség, egyre kevesebben művelik, ezek is általában idősebb emberek, akiknek nem mindig van lehetőségük továbbadni tudásukat. Ebből kiindulva született meg a gondolat, hogy egy mestermészáros vezetésével a fiataloknak is biztosítsunk lehetőséget arra, hogy megismerkedjenek és gyakorlati tudást szerezzenek az állatok szakszerű levágásáról,

amelyet otthon is tudnak hasznosítani saját gazdaságukban  – fogalmazott. Elmondta, mindeddig a sertés-, szarvasmarha- és juhfélék vágását sajátíthatták el a résztvevők, a fiatalok mellett pedig rendszerint gyakorló mészárosok is részt vettek képzéseiken, és mindig új információkkal térhettek haza, amelyeket haszonsítani tudtak munkájuk során.

Az esemény helyszínéül ezúttal Kápolnást választották, ahol a helyi kultúrotthonban rendezkednek be a képnapos képzés idejére.

Általában 40-50 fő vesz részt a rendezvényeiken, a program meghirdetése óta már harmincan jelentkeztek, így minden bizonnyal idén is hasonló létszámmal zajlik majd a Vágólegények rendezvény. A képzés november 3-án és 4-én zajlik, pénteken főleg az elméleti oktatáson lesz a hangsúly, de a jelentkezők már hozzákezdenek a szalámitöltéshez is, szombaton pedig a gyakorlaton lesz a fő hangsúly, és meg is kóstolják az elkészített termékeket.

Benedek Alpár
Nyári szalámit készítenek a Vágólegények

Pakot János mestermészáros irányításával zajlik a képzés, aki visszatérő oktatója a Vágólegény programnak. Pénteken, az elméleti képzés során a fűszerekről és a tartósítási módszerekről oktatja a résztvevőket, megtanítja a bél kezelését, lévén, hogy a szalámikat műbélbe töltik, és számos más érdekes információt, hasznos praktikát, recepteket is megoszt a résztvevőkkel. Az elmélet után száz kilogramm nyári szalámit töltenek fel a résztvevők. Szombaton néhány órán át nyílt lánggal füstölik, majd megfőzik, és végül meg is kóstolják az elkészült szalámikat.

Tervünk, hogy a jövőben a Vágólegény rendezvény keretében nagyobb hangsúlyt fektessünk a feldolgozási folyamatokra, a régi tartósítási módszerek népszerűsítésére, mint például a füstölés, szárítás, hogy átörökítsük azt a tudást, amivel az őseink is rendelkeztek, még mielőtt nem volt ennyiféle tartósítási módszer, technológia

– részletezte Benedek Alpár. Mint mondta, a nyári, akár kényszer-állatvágásokkal van a legtöbb gondjuk a székelyföldi gazdáknak, hiszen a melegben sokkal nehezebb a hús feldolgozása, kezelése, ilyenkor kizárólag főzött hentestermékeket lehet előállítani és tárolni, hogy az meg is maradjon.

– Egyfajta alternatívát kívánunk ezzel a szalámikészítéssel nyújtani a gazdáknak, és úgy fogjuk a két nap alatt elkészíteni ezeket a termékeket, hogy otthon is könnyedén, speciális eszközök nélkül is elő tudják állítani. Nem használunk semmilyen ipari gépet, sem technológiát

– tette hozzá. Benedek Alpár, aki elmondta, jövőre ismét terveznek folytatást a Vágólegény programnak, legalább két képzést szeretnének megvalósítani 2024-ben. A Vágólegények ÚjraTöltve program megvalósulásához Hargita Megye Tanácsa is hozzájárul. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!