Elhunyt Kovács Piroska máréfalvi néprajzkutató
Tegnap, október 13-án, csütörtökön délután tragikus hirtelenséggel elhunyt a máréfalvi Kovács Piroska, Europa Nostra-díjas néprajzkutató. A neves székelykapumentőt a székelyszentléleki tájház udvarán, egy felújított, 1848-as székely kapu felszentelésének ünnepségén érte a halál. A közösséghez címzett utolsó gondolatai így szóltak:
„Nem készültem ünnepi beszédre, néhány gondolatomat azért meg szeretném osztani Önökkel. Megálltunk az autóval, érdeklődéssel siettem a kapu felé. És lélegzetvisszafojtva láttam azt, hogy de gyönyörű munka! Ismertem a kapunak a korábbi állapotát, hiszen nemegyszer számbavettük azt, hogy milyen öreg kapu, 1848-as, bizony megviselte az időjárási viszontagság, az azóta eltelt hosszú idő, és hogy mennyire szükséges a feljavítása. Ezért álltam itt a kapu előtt lélegzetvisszafojtva, boldogan, hogy egy újabb eredményt könyvelhetünk el örökségvédelmünk terén. Azt hiszem, hogy ez a kis találkozás is tulajdonképpen bizonyítéka annak, hogy Hargita megyében az épített örökségvédelem – most engedtessék meg, hogy csak ezt a témát járjuk körbe –, az épített örökség védelme, amelybe ez a székely kapu is tartozik, előtérbe került. Egy 2000-ben készült felmérésem alapján Udvarhelyszéken számba vettem az öreg kapukat, és akkor 244 kaput találtam, amit öreg kapunak minősítettem, a második világháború előtti időből. Ez egy olyan állomány, amiért felelősek vagyunk. Ezeknek a kapuknak egy része míves kapu, faragott, és eredeti állapotában festett kapu volt...”
Kovács Piroska néni életének 85. évében hunyt el. Nyugodjon békében!
[box type="shadow" ]Kovács Piroska halálára
Megrendülve búcsúzunk Kovács Piroskától, a máréfalvi Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesület alapítójától, nyugalmazott tanártól, népművelőtől, néprajzi gyűjtőtől. Kovács Piroska azok közé a kiemelkedő személyiségek közé tartozott, akik önként vállalták egy-egy közösség szellemi erővonalainak erősítését, hagyományaink kutatását és népszerűsítését, azt a feladatot, hogy a mindennapokban el nem kopott példaképként sugározzák szét környezetükre töretlen hitüket. Az elhivatottságon kívül kitartás, szerénység és felelősségérzet jellemezte. Tanítása és életútja utat mutat és törvényt szab életünkben. Vidékünkön ő tudott a legtöbbet a faragott székely kapukról. 2011-ben Hargita Megye Tanácsa kezdeményezésére a három székelyföldi megye Orbán Balázs-díjával ismerték el tevékenységét, 2012-ben pedig a székely kapuk megmentéséért végzett munkájáért az Európai Bizottság Europa Nostra nagydíjjal tüntette ki, „Kiemelkedő hozzájárulás” kategóriában, a megyei tanács felterjesztése nyomán. Kovács Piroska hivatásként élte meg pedagógus tevékenységét, ezen túlmenően azonban felbecsülhetetlen értékű munkát végzett a közösség életében is. Kiemelkedő tevékenysége a székely kapuk védelmében mutatkozott meg. Hargita Megye Tanácsa saját halottjának tekinti. Temetése szombaton, október 15-én 15 órától lesz a máréfalvi temetőben, a család 14 órától fogadja a részvétnyilvánításokat. Nyugodjon békében, emléke legyen áldott! Vigasztalódást gyászoló szeretteinek!
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke[/box]