Egyre több hallgató, szaporodó igények
Még sosem volt ennyi jelentkező a Babeș–Bolyai Tudományegyetem székelyudvarhelyi pedagógusképzésén, mint az idén, minden helyük betelt, az ünnepélyes tanévnyitót jövő hétfőn tartják. Több száz hallgatója van a magyarországi egyetemek képzéseit kínáló Székelyudvarhelyi Egyetemi Központnak is, ahol a napokban már elkezdődött az oktatás.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézetének kihelyezett tagozata huszonöt éve van jelen Székelyudvarhelyen tanító- és óvodapedagógus-képzéssel. Dr. Dósa Zoltán tagozatigazgató elmondta, hogy ennyi helyet még sosem kínáltak, mint az idén, és mégis minden helyük betelt: 50-50 hely az óvodai és elemi oktatás pedagógiája alapképzés nappali és távoktatás tagozatán és 25 hely a mesterképzésben. Zömében Hargita és Kovászna megyei fiatalokról van szó, mesterképzésre viszont érkeznek Maros megyéből is, az ottani kihelyezett tagozaton ugyanis nincs erre lehetőség. A tagozatigazgató azt is közölte, hogy az őszi felvételin egy helyre hatan jelentkeztek, és az idén nagyon magas az érettségi átlaga a náluk továbbtanulók jelentős részének, ami mindenképp kedvező a pedagógusképzés színvonala szempontjából. A megnövekedett létszám nagyobb térigényt is von maga után: a jelenleg használt épület felső szintjét is szeretnék belakni, még legalább egy nagy teremre szükségük lenne a meglévő négy mellett. Az egyetem rektori hivatalának jelezték az igényt, a továbbiakban a helyi városvezetéssel kell megegyezniük. A kihelyezett tagozat a Budvár utca 2. szám alatt található épületben működik, amelynek alsó szintjét az Iskolás Sportklub használja, az első emelet az övé, az ingatlan a város tulajdona. A BBTE székelyudvarhelyi kihelyezett tagozata hétfőn, 10 órától a Városháza Szent István termében tartja tanévnyitó ünnepségét, jövő kedden pedig már kezdődik az oktatás.
A Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) már a múlt pénteken megtartotta tanévnyitó ünnepségét, amely sorban a 27-dik volt. Náluk 185 hallgató kezdi meg alap-, vagy mesterszintű tanulmányait, a felsőoktatási intézményben a Pécsi Tudományegyetem Egészségügyi Kara, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vidékfejlesztés és Fenntartható Gazdaság Intézete, az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kara, illetve az Edutus Egyetem képzései érhetők el. Majdnem minden szakon beteltek a helyek, a legtöbben, 57 fiatal az ápoló- és betegellátó szakra jelentkezett, 42 fő a kereskedelem és marketing alapképzésen, 44 személy a vidékfejlesztési agrármérnök szakon kezdi el tanulmányait – derült ki a tanintézet tájékoztatásából. Egyre több frissen érettségizett fiatal iratkozik be, míg korábban inkább a néhány évvel idősebb hallgatók vettek részt a gyakran tömbösített tanrendben megvalósuló képzéseken – tudtuk meg dr. Ilyés Ferenctől, a SZÉK igazgatójától. Sokan érkeznek Maros és Kovászna megyéből, megyénken belül pedig egyre többen a csíki térségből, olyan alapszak is van, ahol több a nem székelyudvarhelyi hallgató, bár a fő bázis még mindig a város és környéke – mondta az igazgató. Mivel összesen mintegy 500 diákjuk van, az új városvezetést majd szeretnék meggyőzni a diákéletet támogató programok indításának fontosságáról (például étkeztetés, szórakozási lehetőségek). A SZÉK-en a magyarországi rendszerhez igazodva már több szakon is elkeződött az oktatás.