Bűnügyi eljárás folyik a parajdi sóbánya igazgatója ellen
A parajdi sóbánya bukaresti felsőbb vezetése, a Salrom Rt. jogtalannak találta, és nem hosszabbítja meg a turisták föld alatti szórakoztatásáról gondoskodó 11 céggel kötött bérbeadási szerződést. A sóbánya igazgatója, Seprődi Zoltán ellen már egy éve bűnügyi eljárást indított a bukaresti vezetőség. Bokor Sándor polgármester bizakodó, racionális megoldást remél.
[caption id="attachment_32915" align="aligncenter" width="900"] Vonzerőt jelentett a mélyben lévő kalandpark. Jogi kötélhúzás[/caption]
Minden évben turisták százezreit vonzza a parajdi sóbánya. A látogatók az utóbbi években nemcsak gyógyulhattak a bányában, de szórakozhattak is. Egyik fő attrakció a 2012-ben létesített élménypark volt, amely nemcsak az országban, de Európában is egyedülállónak számított. A kalandnak, úgy tűnik, egyelőre vége: július 17-én, szombaton bezárt a park, amely, tájékoztatott Seprődi Zoltán igazgató, érvényes bérleti szerződés hiányában 30 nap múlva ki is kell költözzön a sóbányából. De nemcsak az élményparkra vonatkozik a költözés, hanem a többi, a sóbányával szerződésben levő szórakoztató időtöltést kínáló 10 vállalkozónak is. Az okot a felszínen, pontosabban Bukarestben, a Salrom Rt.-nél, a parajdi sóbánya anyavállalatánál kell keresni, amely jogtalannak találta a bérleti szerződéseket, és nem engedélyezi azok meghosszabbítását.
Jogi vákuum az üregben
Az üggyel kapcsolatosan Seprődi Zoltán igazgató elmondta: a történet most került ugyan napvilágra, de már egy éve zajlik a mélyben a háború.
„A háttérben levő szándékokat nem ismerem, nem is találgatom. Tény, hogy egy évvel ezelőtt a bukaresti vezetőség jogtanácsosa és a vezérigazgató kitalálták, hogy jogtalanul van bérbe adva a terület. Bűnügyi eljárást indítottak ellenem, miszerint jogtalanul adtam ki a területet, mert az nincs a tulajdonomban, azaz a sóbánya tulajdonában. Márpedig azt írja a Polgári Törvénykönyv (Codul Civil), hogy ami nem tulajdon, azt nem lehet eladni, sem bérbe adni. Konkrétan arról van szó, hogy a már kitermelt üregek tulajdonjogát semmilyen törvény, a bányászati sem szabályozza – és itt vagyunk most fennakadva. Érdekes módon, a gáz- és a kőolajkitermeléseknél ez szabályozva van, a bányászati tevékenységeknél nem. Úgymond jogi luftok, vákuumok vannak itt. A felelősséget senki nem vállalja be, kitalálták, hogy én vagyok a bűnös. Most ebben a helyzetben vagyunk. De ezt az ügyet most be kell vállalni. Harminc napon belül ki kell költözzön egy ilyen mértékű beruházás, meg lehet próbálni elképzelni, hogy ez mivel jár. Az egész eddigi klientúra oda. Nekem, értem ezalatt a sóbányát, ez most a csúcsszezonban óriási érvágás, hiszen ott tartunk jelenleg, hogy a tavalyi 600 ezernél több látogatói rekordot megdöntjük” – nyilatkozta lapunknak Seprődi Zoltán igazgató.
Hozzátette: nem rózsás a helyzete, de nem háborog, csak bosszantja, hogy miért éppen ők, a parajdi sóbánya vezetősége találták ki a turisták százezreit vonzó föld alatti élményt, hiszen az, ami eddig jónak tűnt, most ellenük fordult.
Kérdésünkre, mi a véleménye arról, hogy a bukaresti felsőbb vezetés három év után vette észre a bérleti szerződésekkel kapcsolatos problémát, úgy válaszolt: nem tudja, de számára is érdekes, hogy éppen a Salrom Rt. vezérigazgatója indította el ellene a bűnügyi pert, ugyanaz a személy, aki korábban a társaság legfelsőbb belső ellenőrző szervének főnöke volt.
Gond van, de nem olyan nagy, mint hírlik
Így gondolja Bokor Sándor, Parajd község polgármestere, aki szerint nemcsak a településnek, a sóbányának, de a bukaresti központnak is érdeke, hogy megoldást találjanak a helyzetre, hiszen a parajdi sóbányából szép summa folyik a központi kasszába.
„Ha ez valóban megtörténik, akkor nagyban befolyásolni fogja azt a nem csekély jövedelmet, ami valójában csak órákat van a parajdi sóbánya kasszájában, aztán ott landol Bukarestben. Ezt korábban is sérelmeztem, és most is, és az államelnöknek, amikor itt volt a Káposztafesztiválon, el is mondtam, mi az autonómiát úgy értelmezzük, hogy ami a sáfárnak jár, az menjen oda, de amit itt termeltünk pénz, az maradjon itt. Remélem, hogy ennek az ügynek is a jogi oldalát megoldják, lesz annyi racionális gondolkodású ember Bukarestben, akik sürgősen hoznak egy olyan döntést, amivel felhatalmazzák a sóbánya igazgatóját, hogy aláírja a nekik is pénzt jelentő törvényes bérleti szerződést. Ennek az egésznek jogi és formai okai vannak, és jóhiszemű emberekként, az igazgató és én is, feltételezni merjük, hogy nem egyéb van a háttérben, netán politikai szándék, amelynek útjában lenne a sóvidéki turizmus, mert ez esetben nagyon komolyan ki fogunk állni” – fogalmazott az elöljáró. Mint mondta, abban bízik, hogy mihamarabb rendeződik a helyzet, hiszen teljében a turistaszezon, és közel járnak ahhoz, hogy megdőljön a tavaly évi rekord, azaz 600 ezernél is több vendéget szeretnének fogadni Parajdon.
A folyamatban levő ügy miatt jelen pillanatban a parajdi sóbányát 16 éve igazgató Seprődi Zoltán igazgatónak egyelőre aláírási joga nincs, jelen pillanatban Bukarest és Parajd között ingázva keresi az igazát és a megoldást.
Azt, hogy a 11 cég kiköltözése mennyire veti vissza a bányába látogatók számát, egyelőre csak találgatni lehetne. Az biztos, hogy anyagilag komoly érvágást jelent, hiszen mint Sebestyén Dósa József technikai igazgató és Seprődi Zoltán igazgató közölte: a sóbányának körülbelül 100 ezer lejes mínuszt jelenthet a föld alatti szórakozóhelyek megszűnése, és a bérlők által egy évre összesen befizetett 330 ezer lejes bérleti díjtól is elesnek.
Lázár Emese