Bíró Barna Botond: fejlődött a turizmus és a gazdaság
A 2021-es év céljainak kivitelezéséről és a 2022-es évhez kapcsolódó tervekről számolt be Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, illetve az Udvarhelyszéki RMDSZ elnöke. Az idei év a benyújtott pályázatok terén sikeresnek könyvelhető el – az alelnök elmondta, hogy kiépítették a pályázatok online leadását, ami jelentősen könnyítette a jelentkezés folyamatát, ugyanakkor növelte a projektek számát.
Összesen négyszázhatvankét pályázatot támogattak, amelyekből valószínűleg nem mindegyiket fogják kivitelezni. A sportpályázatok költségvetésén növeltek, jövőre pedig a turisztikai fejlesztésekre szánnának nagyobb összegeket. Bíró Barna Botond hangsúlyozta, hogy jövőre is a belföldi turizmusra fordítanak figyelmet, hiszen a pandémia miatt a külföldi utazások csökkenő tendenciát mutatnak. Egy jól bevált platform már működésben van a megyében: a Visit Harghita idén megelőzte sok más versenytársát az alkalmazások területén. A helyi turizmus népszerűsítésében olyan célt értek el, amire eddig még nem volt példa – tudtuk meg az alelnöktől. Kurkó Árpád segítségével a Hargita Gyöngye Ásványvíz az egy liternél nagyobb kiszerelésű palackokon feltüntette a Visit Harghita logóját. Ezzel országosan népszerűsíthetővé vált a helyi turisztikai látnivalókat összefogó alkalmazás.
A népszerű turisztikai központok vendégei elsősorban nem szállást keresnek, hanem szórakozási lehetőséget – az alelnök sorolta a Predealon és a Hargitán kialakult zsúfoltságot a legutóbbi síszezon alatt. A zsúfoltság megelőzése érdekében a felvonószerkezetek kialakítását támogatják majd.
[caption id="attachment_85671" align="alignnone" width="1000"] „Legyen hitük értékelni a szépkort”. Örömtánc Fotó: Nagyálmos Ildikó[/caption]
Még ebben az évben megkezdték Szentegyháza szennyvízmentesítését, ami segíti majd a jövőbeli útépítéseket. A kápolnási önkormányzat pedig pályázatot nyert egy felvonó felállítására. Ennek a kivitelezése egyelőre stagnál, mert a közbirtokosság nem ért egyet a szerkezet megépítésével. A turizmus újabb népszerűsítő tevékenysége lenne a sípályákon alkalmazható egységesített belépőrendszer – a Visit Harghita csapata ezzel könnyítené a turisták sporttevékenységeit. Kizárólag egy belépő megvásárlásával minden környező pályán lehetővé válna a síelés.
Szintén a helyi turizmus fellendítésére szolgálnak majd a támogatott lakáséttermek és gasztropontok. Az alelnök által említett lakáséttermek kizárólag vidéki környezetben jöhetnek létre. A családi vállalkozások legtöbb tizenkét személyt szolgálhatnak ki, és csupán négyfogásos ebédet árulhatnak. Az ebéd összetevőinek pedig nagymértékben helyi termékeket kell tartalmazniuk. Mindebben segítséget nyújt majd a Visit Harghita csapata: segítik a megfelelő kurzus elvégzését, emellett a működési engedélyek megszerzését. Már megtervezték a helyi gasztropontok arculatát, amit ingyenesen a családi vállalkozások használatára bocsátanak.
A gazdasági fejlesztések terén kiemelkedő eredményeket értek el azzal, hogy a fejlesztési ügynökség csapatához csatlakozott Péter Sándor, igazgatóhelyettesi tisztségbe. Ezzel együtt sikerült elindítani egy olyan folyamatot, ami segítséget nyújt és szaktanácsadást biztosít a megyei mezőgazdasági vállalkozóknak. A Hargita Business Center tevékenységeinek köszönhetően kiterjesztették az információcserét nemcsak a városokban, hanem a környező vidékeken is. Több mint nyolc vidéki településen könyvelhető el valamivel több mint százötven vállalkozó támogatása. A székelyudvarhelyi inkubátorház sikerén fellelkesülve újabb két intézményt létesítenek, Balánbányán és Székelykeresztúron. Mindkét város esetében a helyi önkormányzatok biztosították a technikai adatokat, de a pályázatot Hargita Megye Tanácsa közreműködésével készítették el. Ezek a vállalkozói inkubátorházak is a fiatal vállalkozókat támogatják majd: a tervezetet már elfogadták, és a szerződéseket még ebben az évben alá fogják írni.
[caption id="attachment_109470" align="alignnone" width="1024"] A Hargita Business Center épülete Székelyudvarhelyen Fotó: HN-archív[/caption]
A beruházásoknál tartva, az Udvarhelyszéki RMDSZ elnöke megemlítette, hogy a hegyimentő szolgálattal közösen bicikliutakat tudtak kialakítani. Több mint száz kilométer bicikliúttal rendelkezik a megye, viszont a meglévőkre ráférne a megtakarítás, illetve jelzésekkel való felszerelés. Az aszfaltozott bicikliutak tervei többek között érintik a Varság–Korond–Szováta-, illetve a Felsőboldogfalva–Székelyudvarhely-útszakaszt. A különböző elkerülő utak pedig a városi közlekedést tehermentesítenék a jövőben.
A pályázati rendszeren kívül is célravezető eredményeket értek el, Bíró Barna Botond kiemeli, hogy fő támogatói voltak a székelyudvarhelyi Siculus fesztiválnak és a Míves Emberek Sokadalmának is. Emellett támogatták az olyan összejöveteleket is, mint az Ezer Székely Leány Napja és az unitáriusok szejkefürdői találkozója.
Miklós Dalma