Petőfiről másként
Farkaslakán is megállt, és néhány órát állomásozott tegnap a Petőfi 200 mozgó múzeumbusz, hogy az érdeklődők az emlékév kapcsán Petői Sándor életét, műveit új perspektívából, élményszerűen ismerhessék meg. Kiderült, előszeretettel hordott lila öltönyt sárga nyakkendővel, szeretett biliárdozni és sakkozni, és igencsak igényes volt a róla készült portrékat illetően.
A Petőfi Irodalmi Múzeum autóbusza már több mint kétszáz helyszínen fordult meg indulása óta, Magyarországon és a határokon túl, hétfőn reggel pedig Farkaslakára érkezett, és a Buzánszky Jenő sportbázisnál állomásozott. A rendhagyó tárlatra főként iskolai csoportok voltak kíváncsiak. A mozgó, interaktív tárlatnak egyébként nagy sikere van.
– Diákok és felnőttek körében egyaránt sikeres, változatos korosztály keres bennünket, a legkisebbektől a legidősebbekig. A kicsik is, akik már tudnak olvasni, előszeretettel matatnak, őket főleg a mozgatható elemek kötik le, de a felnőttek számára is ugyanúgy izgalmasak ezek az elemek, akárcsak a tartalmi része a kiállításnak
– vélekedett Berges Lívia, a Petőfi Irodalmi Múzeum múzeumpedagógusa. Hozzátette, a visszajelzések alapján mindenképp érdemes volt elindítani ezt a mozgó tárlatot.
A rendhagyó autóbusz múzeumban Petőfi Sándor életéhez, munkásságához kapcsolódva számos pannó jelenik meg, amelyek a költő életének egy-egy fontos állomását mutatják be. Az első, a család és az otthon téma köré kapcsolódik. A grafikai megjelenítésre is nagy hangsúlyt fektettek, amelyeken a témajelölő versek szerepelnek, de egy-egy tárgyi emlék is megjelenik a témákhoz igazítva.
– A tárgyakhoz kapcsolódó történetek mindegyik pannónál el vannak rejtve. Alapvető cél volt, hogy manuális elemek is legyenek, amelyek megmozgatják a gyerekek érzékszerveit minden téren. Érdemes hát kutatni, felfedezni, hiszen számos kinyitható, kirakható, lehajtható elemet is tartalmaz ez a tárlat
– részletezte a múzeumpedagógus.
A család után a vándorévek következtek, amely a vándorszínészetet és a katonaságot is magába foglalta. A szülőföldhöz való viszonyát ábrázoló részen puzzleként lehet kirakni az alföldet, a szerelmi lírát, Júlia alakját idéző táblán számos érdekességet tudhatunk meg a költő feleségéről, például hogy rövid hajat viselt, előszeretettel hordott nadrágokat, szivarozott, határozott, eszes nőként emlékeztek rá a kortársai, maga is írt, és ő volt Andersen első magyar fordítója. Külön pannót kapott a Pesti divatlaphoz kapcsolódó viszonya.
– Ünnepelt költő volt már, amikor megjelent róla ez az első kép a lapban. Ez látható a busz oldalán is. Ez egy kevésbé ismert Petőfi-portré, Barabás Miklósnak a grafikája
– ismertette Berges Lívia. Megjelenik továbbá az Arany Jánoshoz fűződő barátsága, levelezéseik, amelyekbe a látogatók is bele tudnak olvasni. Kiderül továbbá, hogy szeretett és jól tudott biliárdozni, és egyes anekdoták szerint először egy biliárdasztalon állva szavalta el a Nemzeti dalt is. A költő sakkozni is szeretett, és a forradalom ideje alatt a seregben Bem apóval is rendszeresen játszott. Az utolsó információs fal a szabadság témájában épült, de kiállították az 1847-es kötetének egy hasonmását is, azzal a küllemmel, amelyet ő életében láthatott.
A busz legvégén két beépített táblagép is helyet kapott, amelyeken életútjáról készült térképet, a hozzá kapcsolódó tárgyi gyűjtemények és azok leírásai találhatók, de egy kvízjáték, sőt egy emlékküldő, montázskészítő programmal is elbíbelődhetnek a látogatók. A Petőfi 200 mozgó múzeumbusz folytatja útját, Nyárádszeredában, majd Marosvásárhelyen várja az érdeklődőket a következő napokban.