Mézillatú csodavilág a Hargita lábánál
Ivó, a Zetelakához tartozó havasalji település igazi paradicsom a tiszta levegőjével, gazdag és dús növényvilágával. Az itt termett patyolattiszta havasi méz, az itt gyűjtő méhek képezik az alapját a Bíbor Méhészet termékeinek és szolgáltatásainak. Mert itt nemcsak egészséget, de élményt is kínálnak.
Késő délután érkezünk a Zümmögő apiterápiás házhoz, ahol Nagy Boglárka és férje, Sándor Csaba fogad, illetve kislányuk, aki Méhész Bíborka néven mutatkozik be. A méhek ilyenkor már húzódnak be a kaptárba, napközben jóval nagyobb a zsongás az erdő alatti telken, ahol a majdnem csupa üveg faházacska áll.
Zsongás és illat
Belépünk. A kaptárok a ház alsó részébe vannak beépítve, összesen négy-négy, és ezek fölött lécekből fekvőhelyet alakítottak ki, persze háló van alattuk, mert nem a méhszúrás a lényege annak, amit az apiterápiás ház kínál. Boglárka közli, hogy egy kaptárban körülbelül százezer méhecske van, tehát ha végignyúlunk az ágyon, négyszázezer kis rovar zümmög alattunk. Szinte leírhatatlan érzés, kellemes, lazító, zsongító. Van még egy kaptár, amelynek lenyitható üvegfalán a méhek életébe is beleláthatunk, és amely a kaptárlevegő-terápia alapja – a finom, propoliszos, mézes levegő az ízlésesen, skandináv egyszerűséggel berendezett házban egyből megcsapja az embert.
– Ebből lehet inhalálni, steril maszkokon keresztül. Innen még intenzívebben belélegezhető a gyógyhatású levegő – tudjuk meg Boglárkától.
Elsősorban a felső légúti megbetegedésekre, de az allergiákra is nagyon jó, hiszen a propolisz az egyik legerősebb fertőtlenítő.
A kaptárban mindig 35 fok van
Ha ráfekszünk, elnyújtózunk a padon, bezsonganak a méhek, egyébként pedig a nagy erdei csendben kellemes alapzajt nyújtanak. Boglárka azt mondja, hogy a lelkiállapotunkat is érzik, az illatokat, szagokat is, sok mindenre reagálnak.
– Félórát, órát érdemes eltölteni fekvő pozícióban, hogy a test minél több pontja érintkezzen a méhek által keltett rezgéssel. Az emberi test biorezonanciája egészséges állapotában 7,83 Herz körül van, betegség esetén kevesebb. A rezgésterápia ezt képes megnövelni, mivel a kaptárban a biorezonancia az emberének az ötvenszerese. Testünk képes átvenni ezt a rezgést, és ezáltal elindulhat egy gyógyulási folyamat, illetve az immunrendszer erősödése – magyarázza vendéglátónk.
Mint kiderül, orvosok is ajánlják kiegészítő terápiaként a rezgés- és/vagy kaptárlevegő-gyógymódot, ízületi fájdalmak, különböző mozgásszervi betegségek, krónikus stressz kezelésére, de nagyon szép sikereket lehet elérni daganatos betegeknél is, a kemoterápia mellé, egyfajta immun- és lélekerősítőként működik ilyenkor a méhek kínálta gyógyerő.
Két személynek ideális
Nyaranta napközben egyfajta „apiszaunaként” működik a Zümmögő, hiszen nagyon átmelegedik a ház, önmagában ennek is megvan a jótékony hatása: a mézillatú kaptárlevegőben izzadhatjuk ki a méreganyagokat a szervezetünkből. Ugyanakkor esős időben is jól használható, ugyanis akkor a méhek mind „itthon vannak”. Mindeközben pazar kilátás festi alá a nyugalmat.
– Vannak, akik egyszerűen csak relaxálni járnak ki hetente – mondják házigazdáink.
Ősi tudás modern kivitelezésben – ez tulajdonképpen az apiterápiás ház.
– Itt Ivóban is van egy öreg méhész, aki készített magának egy kis gyógykuckót. Egyébként Szlovéniában vagy az egykori Szovjetunió utódállamaiban nagy hagyománya van az apiterápiának, azon a vidéken olyan az apiterápiás ház, mint manapság a székelynek a dézsa. Nem valami modern dologra kell gondolni, a csűrben, a kaptárok környékén van mindig egy hely, ahol „közel lehet kerülni” a méhekhez – fogalmaz Csaba, aki saját maga építette fel a Zümmögőt, és egyébként is közel egy évtizede méhészkedik.
– A méhészeknek a sok hajladozástól sokszor fáj a derekuk. Gyakran a kaptár tetején pihentek meg, és észrevették a jótékony hatást. Sőt, vándorlás közben hónapokon át egy légtérben aludtak a méhekkel. Ma már tanulmányok igazolják, hogy a többi emberhez képest sokkal kevesebbet betegeskednek – teszi hozzá Boglárka.
A Zümmögő apiterápiás ház a méhek világnapján, május 25-én nyílt meg. Használata szezonális, tavasszal indul, és meleg ősz esetén október elejéig is igénybe lehet venni a szolgáltatást, amely 20 lej fejenként egy alkalomra.
[caption id="attachment_129937" align="aligncenter" width="1795"] Több szempontból is édes élményt biztosítanak a méhek Fotók: Erdélyi Bálint Előd[/caption]
Viaszból, szívből
A méhészet egyébként családi örökség a férj részéről. Összesen 15 méhcsaládot tart, hatot az idillikus környezetben, patak partján, erdő tövében álló családi ház mellett.
– Én a fizikai munkát végzem, Bogi a szellemit, ő a marketinges – nevet a házaspár.
Azért ez nem egészen így van, hiszen a ház asszonyának a keze alól kerülnek ki a mézes, méhviaszos gyógynövényes termékek – egyébként ezek is, a méhpempővel, virágporral együtt mind-mind beletartoznak az apiterápia gazdag tárházába. Egyelőre a családi konyhában készül minden, de Csaba hamarosan a csűrben alakít ki egy igazi „méhész-boszorkánykonyhát”.
A méhészet gyakorlatilag szívvel-lélekkel űzött hobbi, önmegvalósítás a fiatal pár számára.
– A termékek előállításának gyökerei karácsonyi ajándékozásra nyúlnak vissza – meséli Boglárka. – Nagyon szeretek mindent szépen becsomagolni, szép dobozokat, forgácsot vettem, és telepakoltam általam készített méhviasz gyertyával, kis üveg diós, mandulás mézzel, virágporral, szárított gyógynövényeket is tettem bele, és ezt kapták ünnepekre a családtagok és a barátok – tette hozzá.
Méhes ajándék
Bogi egy csodakencét is kikísérletezett, amihez körömvirágot, levendulát és méhviaszt használ.
– A kislányomnak érzékeny a bőre, és nem igazán találtuk meg a megfelelő megoldást, ami segített volna – elevenítette fel az előzményeket.
A növényeket maga termeszti, ő készíti el a macerátumot is (ami azt jelenti, hogy a leszedett növényeket hat hétig olajban áztatja, ez kerül majd a krémbe). A csodakence sebre is, égésre, csípésre is jó, ekcémára is hatásos. Mostanra már nagyon kapósak a Bíbor Méhészet termékei: a szépség, illat, gyógyhatás (viaszgyertya, kence) mellett élményt, zümmögős utalványt is lehet vásárolni.
Asztalos Ágnes