Hagyományainkra alapozott csodavilág
Bartos Tünde lakberendezői és néprajzi szaktudással, valamint húsz év bútorfestői gyakorlattal a múlt értékeit hozza vissza és menti át a mindennapokba. Célja megmutatni, hogy hagyományos mintakincsünk, tárgyaink, berendezéseink lehetnek ma is élhetőek.
Az elmúlt évtizedekben a szakmában komoly elismerést vívott ki magának Bartos Tünde, neve szorosan összekapcsolódik az udvarhelyszéki bútorfestéssel. Húsz évvel kezdődött ez a szerelem.
– Mindig szép emlékként gondolok vissza a kezdetekre. Édesapám faragott, úgy nőttem fel, hogy az otthonunkban mindig jelen volt a faragó pad, a szerszámok, az alkotás. Középiskolás koromban vettem részt egy kisiskolásoknak szervezett bútorfestő táborban, az alkotás vágya, élménye volt az elsődleges, ma is meg vannak az első festett munkáim – meséli a kezdeteket Tünde.
Aztán szép lassan kinyílt előtte egy csoda világ, ami a hagyományainkra alapoz. Az elmúlt húsz évben folyamatosan fejlesztette magát és fejleszti a mai napig: bútorfestő táborok, képzések, kiállítások, gyűjtő utak, a szakirodalom rendszeres tanulmányozása élete része lett. Időközben lakberendezést és néprajzot tanult, mindkettő nagyban hozzájárult hivatása kiteljesítéséhez. Azt vallja, hogy a munkája a hivatása, ami egyfajta életformát von maga után, mindezt szívvel-lélekkel éli meg, így tud életre szóló lenni ez a szerelem.
Tovább álmodni a vásárló elképzelését
A saját tervezésű kisbútorokat, ajándéktárgyakat helyi asztalosok készítik el. Tünde fontosnak tartja, hogy az alapanyag is helyi legyen, szerkezetében is népi stílusjegyeket hordozzon, hogy a festett mintákkal találjon.
– Népi, népies tárgyakról lévén szó, a funkcionalitás az elsődleges. Az ajándék kategóriában igyekszem olyan tárgyakat tervezni, hogy kortól, nemtől függetlenül minden szimpatizáns találjon kedvére valót. Például gyerekeknek tudunk ajánlani mesés dobozokat, kis székeket, lányoknak, asszonyoknak, kincses ládikókat, több méretű tulipános ládát, tükörrámát, de a lakás bármely helyiségébe készülhetnek kisebb kiegészítők. Kisbútoraink egy-egy berendezés színfoltját képezhetik, ha pl. egy kávézóasztalként funkcionáló tulipános ládára gondolunk, ez a bútordarab önmagában is meg tudja állni helyét egy mai modern berendezésben is – véli.
Rendelésre nagyobb bútorokat, berendezéseket is készítenek. Ezek a munkák nagyon összetettek, igazán szépségesek tudnak lenni. Lakberendezői szolgáltatást is javasolnak, a festett bútorok mellé javaslatot tesznek a berendezés kiegészítőire, részt vesznek ezen tárgyak tervezésében, beszerzésében is. Tünde szerint érdekes, izgalmas feladat a megrendelő személyes igényeivel azonosulni, az általa elképzelteket tovább álmodni, megvalósítani. Több teljes berendezés, komplex konyha, valósult meg ily módon.
Míg az elmúlt két évtizedben egyedül dolgozott, másfél éve kolléganőjével ketten végzik el a munkát, aki segítség a festésben is, és az online marketinget mondhatni teljesen ő végzi, míg a tervezői feladatok Tündére hárulnak. Jól kiegészítik egymást, a munkavégzés ebben a felállásban sokkal hatékonyabb, mondja meggyőzően.
– Több olyan munkám van, amelyre szívesen gondolok vissza, de az alkotás élményét mindig az aktuális, vagy a következő munka adja. Megtalálni a megrendelővel a közös hangot, tovább álmodni az ő álmát, ízlésesen megtervezni, kivitelezni, ez mindig csodálatos dolog.
Megmaradásunk alapja
Népi motívumaink, gyökereink, hagyományaink, teljes kultúránk, hatalmas kincsünk. Tünde véleménye szerint az elutasítók többsége nem azért tart távolságot, mert ez rossz lenne, hanem mert ismeretei hiányosak vagy torzultak.
– A múzeumok, tájházak természetesen hasznosak, de sajnos sokszor sötét, kopott, dohos, hideg, rideg hangulattal találkozik itt a látogató. Célom, hogy megmutassam: hagyományos mintakincsünk, tárgyaink, berendezéseink lehetnek ma élhetőek; a régiből merítkezve készülhetnek igazán ízes, különleges „új” bútorok, berendezési tárgyak. Nagyon sok jó mesterember él és dolgozik napjainkban is, kiknek munkái otthonosabbá tehetik lakásainkat. Az, hogy a helyi mesterek, többnyire természetes, helyi alapanyagból dogoznak, egy évszázadok alatt formálódott és letisztult mintakincset használnak, úgy gondolom, hogy egy sokkal élhetőbb, egészségesebb életérzést biztosít, mint a külföldről importált mű tucatáru. Megmaradásunk alapjaként is értelmezhetjük – ösztönöz további gondolkodásra.
És, hogy van-e helye a modern háztartásokban a festett bútoroknak? A szakember teljesen összeegyeztethetőnek érzi.
– Természetesen lakberendezési szempontból kategorizálható, hogy minek, hol, milyen a létjogosultsága. Ma már modern háztartásnak számít a közművesített parasztház, vagy az annak mintájára épített újépítésű lakóház is, ezekben határozottan ott a helye ezeknek a bútoroknak, berendezési tárgyaknak. Az egységes képre törekszem mindig, ugyanúgy, mint ahogy a festett mintának találnia kell a bútor szerkezetével, ugyanúgy kell találnia a teljes berendezésnek az épülettel. Amennyiben az épület modernebb, a színhasználat, a bútor szerkezet is tud modernebb lenni; az itt használt bútorokat nevezzük népiesnek. Az ultramodern építésű házak esetében sem érzem, hogy elvetendő lenne a festett bútorok használata, ha valaki érzi az érzelmi kötődést, akkor meg lehet találni azt a pontot, ahol egyes kiegészítők visszaköszönhetnek. Ezek a bútorok a megrendelők egyedi igényei szerint készülnek, lehet teljesen hagyományos, akár egy régi bútor másolata, de lehet letisztult, szelíd, friss, vidám, mai. Fontos, hogy a népies stílusjegyeket megőrizzük, hogy ne lépjünk át a giccsbe, de kellő szakértelemmel ez megvalósítható – mondja.
A régi fonók hangulatát hozzák vissza
Bartos Tünde képzéseket, foglalkozásokat, workshopokat, mesterség bemutatókat is szervez.
– Öröm, hogy mindig van érdeklődő, vannak, akik évek óta visszajárnak hozzám együtt festegetni, közösségben lenni, dolgozni, beszélgetni, kacarászni; a régi fonók hangulatát idézi. Erre mindig volt és lesz igény. Elsősorban nők érdeklődnek, huszonévestől a nyugdíjasig minden korosztály képviselve van. De kortól, foglalkozástól függetlenül úgy gondolom, hogy a résztvevőknek az alkotás adta élmény, a közösségben eltöltött hasznos idő nagyon fontos.
A Civitas Alapítvány pályázatának köszönhetően sikerült létrehozni, berendezni egy műhelyt és bemutató üzletet Székelyudvarhelyen.
– Startup plusos pályázattal indítottam újra vállalkozásom. Székhelyünk elsősorban műhelyként funkcionál. Itt dolgozunk a kolléganővel, itt történik a tervezés, a rendelt bútorok festése. Itt tartjuk a foglalkozásokat. Kellemes, hangulatos hely ez, ahová bárki betérhet, aki valami szépre vágyik, kisbútorainkból van egy kis árukészletünk, ami akár helyben meg is vásárolható – invitálja a vendégeket szombatfalvi műhelyébe Tünde.
Nagyálmos Ildikó