Legyen karácsonya mindenkinek!
Havas karácsonyunk lesz – legalábbis ebben reménykedem, hiszen sűrű pelyhekben hull a hó, most, amikor e sorokat írom. Van rá esély tehát, hogy fehérbe burkolózzon a táj az ünnepre, már csak a lelkünket kell ünneplőbe öltöztetnünk a csoda befogadására, a kis Jézus születésére. Nincs azonban ünnep alkalomhoz illő ételek nélkül. Az ünnepi menü összeállítása a legtöbb családnál már rég elkezdődött, hiszen mindenkinek megvannak a jól bevált receptjei, amelyek terítékre kerülnek, de olyanok is vannak, akik a megszokott ételek sorát kiegészítenék egy-két újdonsággal. A Székely Konyha decemberi lapszámát teljes mértékben az ünnepi készülődésre hangoltuk, bőségesen közölve olyan ételek receptjeit, amelyek akár a karácsonyi, akár szilveszteri asztalon megállják a helyüket. Ha ez nem lenne elég, még közlünk néhányat, hogy mindenki válogathasson kedvére.
Ne feledkezzünk meg azonban azokról sem, akiknek a karácsonyi asztalra, bármennyire is igyekeznének, nem jut kalács és töltött káposzta. Pedig az örömhír, Jézus születése éppúgy érinti őket is, mint azokat, akik talán éppen most a gazdag választékból válogatnak és tanácstalanok az ételkínálatot illetően. Gondoljunk a szegényekre, az elesettekre, a rászorulókra vagy az ünnepeket magányban töltőkre is! De ne csak gondoljunk rájuk, hanem juttassunk is nekik abból a bőségből, ami asztalunkra kerül. Egyházi csoportosulások, karitatív és nőszervezetek gyűjtenek a rászorulóknak, aki teheti, kapcsolódjon be! Süssön egy kaláccsal, egy tányér süteménnyel többet, és juttasson azoknak is, akiknek nem futja a csekélyke szociális segélyből vagy vékonyka nyugdíjból erre. De azt is megteheti, hogy egy tányérka süteménnyel, kislábosnyi töltött káposztával tér be a szomszédjában lakó idős emberhez, aki magányosan él és gyerekei talán még karácsonyra sem térnek haza. Mert úgy szép a karácsony, ha mindenkinek mosolyt varázsol az arcára. Még a nélkülözőknek is.
Ezekkel a gondolatokkal kívánok áldott karácsonyt és sikerekben bővelkedő, boldog új esztendőt!
Jánossy Alíz
Csillagkalács
Hozzávalók
A kalácstésztához: 40 dkg liszt, 2,5 dkg élesztő, 1 tojás, csipetnyi só, 1 evőkanál cukor, 2 dl tej, 1 dl olaj.
A töltelékhez: 20 dkg vaj, 20 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 2 kiskanál fahéj.
Elkészítése
Az élesztőt kevés tejben felfuttatjuk, és összedolgozzuk a liszttel, a tojással, a sóval, a cukorral és az olajjal. Kb. 40 percig kelesztjük, amíg duplájára nő. A megkelt tésztát 4 egyenlő részre osztjuk, és 4, lehetőleg egyforma kerek lapot nyújtunk belőle. A vajat a cukorral és a vaníliás cukorral habosra kavarjuk, egyharmadát rákenjük az egyik lapra, majd meghintjük a fahéjjal. Befedjük a másik lappal, azt is megkenjük a vajas krémmel, és befedjük a harmadik lappal, amire rákenjük a maradék krémet, majd beborítjuk az utolsó lappal. Az összeragasztott lapokat körben 16 egyenlő részre osztva bevágjuk, és a szeleteket megcsavarjuk. Tojássárgájával megkenjük, és még 15 percet pihentetjük. Előmelegített sütőben, 180 fokon megsütjük.
Jó tudni!
• A vajkrém helyett használhatunk diót, lekvárt, mogyorókrémet.
• A fenti adagból kb. félkilós kalács lesz, ha nagyobb csillagot szeretnénk, növeljük a mennyiséget.
[caption id="attachment_81859" align="aligncenter" width="1000"] Csillagkalács[/caption]
Füstölt karaj kéksajtos mártással és céklasalátával
Hozzávalók
A párolt füstölt karajhoz: 50 dkg enyhén füstölt karaj, bors, babérlevél, 2 cikk fokhagyma, 1 evőkanál zsír.
A kéksajtos mártáshoz: 10 dkg vaj, 1 dl tejszín, 5 dkg kéksajt, só, bors, 1-2 evőkanál gríz.
A céklasalátához: 2 közepes főtt cékla, só, ecet, cukor, köménymag, ízlés szerint.
Elkészítése
A karajt hideg vízben legalább 1-2 órát áztatjuk, hogy a sósságából veszítsen, majd törlőkendővel leitatjuk róla a vizet és forró zsírban minden oldalán megpirítjuk. Ezután megtűzdeljük fokhagymával és megszórjuk borssal. A zsírt – amiben megpirítottuk a karajt – beleöntjük egy kuktába, beletesszük a húst, rátesszük a babérlevelet, és annyi vizet öntünk alá, hogy a karaj feléig érjen. Lezárjuk a kuktát, és kb. 15-20 perc alatt puhára pároljuk a húst. Ezalatt elkészítjük a mártást: megolvasztjuk a vajat, hozzáadjuk a tejszínt, belemorzsoljuk a kéksajtot, sózzuk, borsozzuk, és ha szükséges, 1-2 evőkanál grízzel besűrítjük. A főtt céklát vékonyra szeleteljük, ízlés szerint fűszerezzük sóval, cukorral, ecettel és köménymaggal. Tálaláskor diót adunk mellé.
Jó tudni!
• A céklasalátát ajánlott előző nap elkészíteni, mert ha egy napot áll, finomabb lesz.
[caption id="attachment_81860" align="aligncenter" width="1000"] Füstölt karaj kéksajtos mártással és céklasalátával[/caption]
Fehér-piros töltött tojás
Hozzávalók
A paprikás töltött tojáshoz: 4 főtt tojás, 1 kaliforniai paprika, 1 kis fej hagyma, 1 evőkanál vaj, só, bors.
A tejfölös-kapros töltött tojáshoz: 4 főtt tojás, 1 dl natúr joghurt, 1 kis fej hagyma, só, bors, kapor.
Elkészítése
Mindkét változat esetében a főtt tojásokat kettévágjuk, sárgájukat kiszedjük és egy tálacskába halmozzuk. A piros változatnál a kaliforniai paprikát és a hagymát nagyon apróra vágjuk vagy ledaráljuk. Hozzáadjuk az összetört tojássárgájához, ízlés szerint fűszerezzük, és a vajjal összekavarjuk. A fehér változathoz egy tálban villával összetörjük a tojássárgájákat, felöntjük natúr joghurttal, hozzáadjuk az apróra vágott hagymát és a kaprot, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk és összekavarjuk. A kétféle töltelékkel megtöltjük a tojásokat.
[caption id="attachment_81862" align="aligncenter" width="1000"] Fehér-piros töltött tojás[/caption]
Gesztenyés tekercs
Hozzávalók
A piskótához: 6 tojás, 3 evőkanál víz, 6 evőkanál cukor, 6 evőkanál liszt.
A krémhez: 25 dkg fagyasztott gesztenye, 10 dkg vaj, 1 evőkanál kakaó, mandulaaroma, kimagozott meggy.
Elkészítése
A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét a vízzel felverjük, hozzáadjuk a cukrot, majd rendre lazán belekavarjuk a tojások sárgáját és a lisztet. Sütőpapírral bélelt tepsiben megsütjük. Miután megsült a piskóta, cukorral meghintett konyharuhára borítjuk, levesszük róla a papírt, és még forrón feltekerjük. Amíg langyosra hűl, elkészítjük a krémet: a gesztenyét – miután kiolvadt – simára kavarjuk a vajjal és a kakaóval, majd mandulaaromával ízesítjük. A piskótát kigöngyöljük, megkenjük a gesztenyés krémmel, a felső felébe sűrűn egymás mellé kimagozott meggyet teszünk, majd felgöngyöljük. Fogyasztásig hűtőben tároljuk.
[caption id="attachment_81863" align="aligncenter" width="1000"] Gesztenyés tekercs[/caption]
Káposztaléleves szárított vargányával
Hozzávalók
A káposztaléleveshez: 30-40 dkg sertéslapocka és bármilyen csontos sertéshús vegyesen, 2-3 sárgarépa, 1-2 petrezselyem, 1 kisebb zeller, 1 kis fej hagyma, 1 maréknyi szárított vargánya, káposztalé, ízlés szerint, pirospaprika, só, ha nem eléggé sós a káposztalé, evőkanálnyi sertészsír.
A gombóchoz: 50 dkg friss kolbászhús vagy 50 dkg darált sertéshús, 3-4 cikk fokhagyma, só, bors és pirospaprika.
Elkészítése
A kockára vágott húst enyhén sós vízben feltesszük főni. Amíg a hús fő, megpucoljuk a zöldséget, a hagymát apró kockára, a gyökérzöldségeket hosszú, vékony szeletekre vágjuk. Amikor a hús félpuhára főtt, hozzáadjuk a zöldségeket, és addig főzzük, amíg minden megpuhul. Ezalatt elkészítjük a gombócokat, vagyis a darált húshoz hozzáadjuk a finomra zúzott fokhagymát, ízesítjük sóval, borssal, pirospaprikával, majd diónyi gombócokat formázunk belőle. Ha a zöldség megfőtt, a levesbe rakjuk a gombócokat és addig főzzük, míg megpuhul. Eközben egy kis lábosban külön megfőzzük a szárított vargányát, majd azt is a leveshez adjuk. A káposztalevet előbb külön felforraljuk, majd a leveshez annyit adunk hozzá, hogy kellemesen savanykás legyen. A végén sózzuk, ha nem eléggé sós a káposztalé.
[caption id="attachment_81864" align="aligncenter" width="1000"] Káposztaléleves szárított vargányával[/caption]
A receptek Burján Rita, Köllő Réka és Simonfi Ildikó gyűjtéséből származnak.