Idén is készülhetnek a pálinkafőzők mesterei
A Székely Gazdaszervezetek Egyesülete a Pálinka Nemzeti Tanáccsal, Hargita megye és Csíkszereda város intézményeivel, illetve számos szakmai szervezettel és céggel partnerségben 2021-ben útjára indította az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyt Csíkszeredában. A verseny idén folytatódik, az italok mintáját május 2. és június 7. között várják a szervezők.
Az elmúlt év nagy eseményei közé sorolható az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny, amelynek Csíkszereda adott otthont. Az esemény népszerűsége arra késztette a szervezőket, hogy idén is adjanak lehetőséget a pálinkafőzőknek a megmérettetésre. Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke lapunknak elmondta, hogy céljuk a kulturált párlat- és pálinkafogyasztás népszerűsítése volt egész Erdélyben, amivel nemcsak a termelőket, hanem a fogyasztókat is a minőségi pálinkafogyasztásra szeretnék nevelni.
– A verseny résztvevői részletes visszajelzést kaptak a szakemberektől, ami segíti jövőbeni munkájukat. Továbbá arra törekedtünk, hogy bővítsük a termelők értékesítési lehetőségeit, illetve megteremtsük a piacra jutásuk lehetőségét. Több mint harmincöt szakember vett részt a bírálatban, és több mint ezer minta érkezett be hozzánk, amelyből csak háromszáz nem ért el értékelést – mondta el Becze István. Hozzátette: – Vége sem volt az eseménynek, és már a folytatásról érdeklődtek a résztvevők és szakemberek egyaránt. Természetesen ennyi energiát csak úgy éri meg bármibe is beletenni, ha hosszú távon folytatjuk ezt a programot, ezzel pedig annál több hozadéka tud lenni.
Szervezés, nagy lelkesedéssel
Május 2. és június 7. között várják a szervezők a jelentkezni vágyó termelők mintáit, a bírálatra pedig június 16. és 19. között kerül sor. A nevezett mintákat személyesen hétfőtől péntekig, 8–16 óra között, postán vagy csomagküldő szolgálattal kell eljuttatni: Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, Csíkszereda, M. Eminescu utca 2/A szám, érdeklődni pedig a 0756 726 303 telefonszámon lehet.
Az érzékszervi minősítést követően minden olyan résztvevő, akinek érmes tétele van, e-mailben kap értesítést erről. A szervezők továbbá azt kérik, hogy majd jelezzék részvételi szándékukat a gálaestre, melynek jelképes összege 100 lej. A tervek szerint a díjátadó július 1-én lesz Csíkszeredában, a Hunguest Hotel Fenyő szállodában. A verseny szervezői szükség esetén módosíthatják a díjátadó helyszínét és időpontját, amiről időben tájékoztatják a résztvevőket.
Újdonságok
–A díjkiosztó köré idén is fesztiválhangulatot szeretnénk biztosítani a központi parkban. A bírálat és a díjkiosztó közötti időszakban szeretnénk, hogy Csíkszereda több vendéglátóhelye bekapcsolódjon, és több kóstolást is tudjunk szervezni. Ezzel az a célunk, hogy a nagyközönség is részese legyen a versenynek, tudjanak részt venni, kóstolni és többféle pálinkaműhely ízvilágát megismerni. Ezt sajnos tavaly a korlátozások miatt nem sikerült megvalósítani, idén viszont már több tapasztalatunk van, és igyekszünk a lehetőségekhez mérten, valamint a szabályozások betartásával megfelelő lehetőséget biztosítani mindenkinek a részvételhez. Mindez pedig a helyi vendéglátóhelyeknek is hozadékot jelenthet, hisz pünkösd és az Ezer Székely Leány Napja között kerül sor az idei Ákovitára – tudtuk meg az egyesület vezetőjétől. Az eseményen pedig, a pálinkakóstolás mellett, helyi termelők és kézművesek különféle ínyencségeit is megismerhetjük, illetve szakmai és kulturális programokon vehetünk részt.
Mindemellett idén még nagyobb figyelmet szeretnének fordítani a bírálás folyamatára: szigorítanák az elbírálást, ezzel is növelve az esemény színvonalát.
– Azon is gondolkodtunk, hogy Háromszéken legyen egy székelyföldi előválogatás, ahol kötetlenebb a verseny folyamata, kistermelők és magánfőzők is ki tudják próbálni magukat, és aki nyer, annak érdemes lesz az Ákovitára is benevezni. Szeretnénk, hogy még alaposabb és még komolyabb zsűrizés legyen az idén, szakmailag jobban megalapozott programok, hisz ezáltal is nagyobb fejlődési lehetőséget biztosíthatunk a termelőknek – részletezte Becze István.
Szilágyi Dalma-Orsolya