A tehenek körömápolásáról
Szarvasmarhatartóknak tartottak képzéseket a gyergyószentmiklósi Caritas Vidékfejlesztés tangazdaságában. Szakemberek ismertették a tehenek körömápolásának technikáit, illetve a résztvevők elsajátíthatták különböző fejőgépek és rendszerek működését.
Kétnapos kurzust szervezett a Caritas Vidékfejlesztés a helyi és környékbeli állattartók számára. Köbi Sturzenegger svájci szakembert hívták meg, hogy mutassa be a szarvasmarhák körömápolásának és pucolásának szakszerű módját.
– A képzés azért hasznos a gazdák körében, mert gyakran megtörténik, hogy az állattartók saját teheneiknek körmeit nem tudják megpucolni. A nem megfelelően ápolt körmökkel a tehenek lábai könnyen tönkremehetnek, ami nagy hátrányt jelent az állattartásban. Ha a gazda végzi el ezt a feladatot, pénzt is spórol, hiszen nem kell az állatorvosnak fizetnie – magyarázta Baricz István, a Caritas Vidékfejlesztés munkatársa.
Hozzátette: az állatok körmeinek karbantartása évente legalább kétszer javasolt.
Egy másik kurzuson a különböző fejőgépek és fejőrendszerek működését, tisztán tartását ismertették elméletben és gyakorlatban.
– Két fejőrendszerünk van, a hagyományos kannás rendszer és egy vezetékes. Utóbbi használatakor a tehén tőgyéből érkező tej nem találkozik a levegővel, hanem egyből a tejtankba kerül, ahol azonnal hűtik, ezáltal higiénikusabb a fejés folyamata – tájékoztatott Baricz István.
Nagy igény mutatkozik az ilyesfajta képzésekre. Gyergyó környékén kívül a gyimesi gazdák is részt vettek a kurzusokon, illetve Maros megyéből is érkeztek érdeklődők – tudtuk meg.