Tisztes helytállás a vébén

Történelmet írtak a VSK Csíkszereda sítájfutói az elmúlt héten a Krasznojarszkban tartott világbajnokságon. A hosszú távú futamokon a VSK mindhárom sportolója a legjobb harminc között ért célba, erre még a romániai sítájfutás történelmében nem volt példa. [caption id="attachment_46173" align="aligncenter" width="1000"] A csíki sítájfutók példa nélküli eredményeket értek el az oroszországi világbajnokságon[/caption] A szibériai Kraszno­jarszk­ban tartották meg az elmúlt héten a sítájfutók világbajnokságát, amelyre kétévente kerül sor. A házigazda oroszokon kívül húsz ország sportolói álltak rajthoz, Romániát három sportoló és egy edző képviselte, mindannyian a VSK Csíkszereda csapatából kerültek ki. Csúcs András edző vezetésével Csúcs Klaus, Suciu Simion és Szép Zoltán három egyéni futamon és váltóban állt rajthoz. Egyéniben a legjobb eredmény Csúcs Klaus nevéhez fűződik, aki a 31 kilométeres embert próbáló hosszú távú versenyen, ahol ezer méter szintkülönbséget is le kellett tudni, az előkelő 24. helyen ért célba, Suciu Simion a 26., míg Szép Zoltán a 30. lett. Sítájfutó-világbajnokságon erre még nem volt példa, hogy három romániai sportoló is a legjobb 30 között végezzen. Még nagyobb dicsőség Csíkszeredának, hogy mindhárom sítájfutó a VSK Csíkszereda csapatát erősíti. A hosszú távú próbát a svéd Erik Rost nyerte az orosz Kirill Veselov és a norvég Lars Moholdt előtt. A váltóversenyre telt ház lett, és a vébé utolsó napján a házigazda oroszok mindent vittek: a nőknél és a férfiaknál is rajt-cél győzelmet arattak. A nőknél Finnország lett a második és Csehország a harmadik, míg a férfiaknál Svédország ezüstérmes, Finnország bronzérmes lett. A romániai váltó első embere, Suciu Simion jól versenyzett és a nyolcadik helyen váltotta Szép Zoltánt, akiből az előző napi hosszú távú verseny sokat kivett, és csupán a 12. helyen hozta be a váltót. Csúcs Klaus sem volt friss, de sikerült megelőznie az olasz és a kazah váltót, és nagy küzdelemben volt a nyolcadik helyért a litván és a svájci váltóval, az utolsó emelkedő azonban kifogott a csíkszeredai sportolón, aki így az előkelő tizedik helyen ért célba! Érdemes kiemelni, hogy két évvel ezelőtt a romániai váltót még csak két csíkszeredai alkotta, mostanra azonban a válogatott egésze Székelyföldről került ki, és ez a siker teljes egészében a VSK Csíkszereda érdeme! A csíkiak eredményei Csúcs Klaus: sprint (29. hely), hosszú táv (24. hely), váltó (10. hely) Suciu Simion: sprint (39. hely), középtáv (33. hely), hosszú táv (26. hely), váltó (10. hely). Szép Zoltán: sprint (42. hely), középtáv (37. hely), hosszú táv (30. hely), váltó (10. hely). HN-összeállítás