Számoljunk
A sportnak az ember egészségére gyakorolt hatását kevesen vitatják. Azonban a sportrendezvények szervezését sokszor éri kritika. Pedig egy-egy sportrendezvény a közösségre jó hatást gyakorol. Nem elhanyagolható tény, hogy legtöbbször a közösség húzhat(na) ebből hasznot.
Az elmúlt hónapban először szerveztek Csíkszeredában futófesztivált, amelyen a szervezők szerint mintegy hétszáz személy vett részt. Háromnapos eseményről lévén szó, és figyelembe véve, hogy a sportolók többsége nem csíkszeredai volt, a helyi gazdaságnak jót tett a futófesztivál. Az esemény első napjának délutánján egy sajtóbeszélgetésen elhangzott egy bűvös szám, amit a jelenlévők közül akkor sokan megmosolyogtak: háromezer. Ekkora részvételt tűzött ki a jövő évi futófesztiválra a szervezőbizottság.
De mit is jelent Csíkszeredának egy olyan sportesemény, amelyen háromezren vesznek részt? Háromnaposra tervezik jövőben is a versenyt, és feltehetőleg a résztvevők több mint háromnegyede nem csíkszeredai lesz. Ha csak 2500-an látogatnak el a megyeszékhelyre a futófesztivál alatt, és mindenki csak két éjszakára foglal szállást, legkevesebb negyedmillió lejt hagynak a helyi szálláshelyeken. Mivel alvás mellett enni is kell a három nap alatt, és ha szűkmarkúan költik pénzüket a résztvevők, akkor is személyenként naponta legalább 25 lejt élelemre szánnak. Ez újabb kétszázezer lejt jelent. És itt álljunk is meg a számolással: három nap alatt ötszázezer lejt vonzhat egy település egy futófesztivállal.
Természetesen mindig akadnak elégedetlenkedők, főleg a hangos sportrendezvények miatt. Mert egy küzdősportverseny, egy kosár- vagy kézilabdatorna, esetleg egy fociturné nem jár akkora csinnadrattával egy város életében, mint egy futófesztivál, egy kerékpáros vagy egy autóverseny. Ez utóbbiak miatt elégedetlenkednek sokan. Mert pár napig kerülő úton jut haza autójával, netán nem a vécé előtt parkolhat, vagy éppen pár perccel többet tölt el forgalmi dugóban, mint amennyit általában szokott. A sportrendezvények felfordulást okoznak, és ez mindenhol így van. Csíkszeredában a futófesztivál és a kerékpáros versenyek alatt is sok a zúgolódó, Székelyudvarhelyen a rali miatt elégedetlenkednek a lakók, vagy áprilisban Hargitafürdő „bénult le” egy napra egy autós hegyiverseny miatt. De az elégedetlenkedők gondolnak arra, hogy a helyi gazdaságot mennyire „dobja meg” egy-egy ilyen sportrendezvény?
Pár éve kiszámoltam, hogy Kolozsvárnak mekkora bevételt jelentett egy nemzetközi rali megszervezése. Ledöbbentem, amikor a szervező mondta a számokat, először fenntartásokkal kezeltem az adatokat, majd elkezdtem én is számolni. Hihetetlenül nagy összeget, több mint egymillió eurót hagytak a városban három nap alatt a résztvevők. Amikor a futófesztivál háromezres résztvevői számával kezdtem számolni, már nem lepődtem meg. Sőt bátorítom a szervezőket, merjenek nagyobbat álmodni és tűzzenek ki nagyobb célt: tízezres résztvevői számot. Mert a város a hasonló sportrendezvényekkel gazdagodik.
Kopacz Gyula