Svájci csoda Bukarestben

Véget értek tegnap este a labdarúgó-Európa-bajnokság nyolcaddöntői, amely során volt néhány meglepetés. Kiesett a címvédő, búcsúzott a világbajnok, utóbbit Svájc szétlövéssel ejtette ki Bukarestben. Lezárult a labdarúgó-Európa-bajnokság kieséses szakaszának első köre, a nyolcaddöntőkben született néhány meglepetés. A címvédő portugálok után a regnáló világbajnok franciák is a tévében nézik tovább a kontinensviadalt. Gólzáporos nap Miután hétfőn kora este a Horvátország – Spanyolország találkozón a felek összesen nyolc gólt szereztek, késő este a francia és svájci válogatott labdarúgók sem akartak nagyon lemaradni, így százhúsz perc alatt hat gólig jutott a két gárda. Aztán a szétlövések során még kilencszer találtak a kapuba. Amúgy a két hétfői meccs sok mindenben hasonlított egymásra: 1–0-ról lett 1–3, a rendes játékidő utolsó tíz percben lett 3–3, volt hosszabbítás. Az Európa-bajnokság utolsó bukaresti meccsén jó iramban kezdtek a csapatok, az első negyedóra végén pedig Svájc kihasználta az addigi egyetlen lehetőségét, miután Zuber beadásából Seferovic fejelte a labdát a világbajnoki címvédő kapujába. Az első félidőben annak ellenére, hogy iramosan játszott mindkét csapat, nemhogy gól nem született, de nagy helyzetek sem alakultak ki a kapuk előtt. A pihenőt követően a franciák elkezdtek nyomást gyakorolni, mégis Svájc állt a legközelebb a gólhoz, miután az 53. percben Zuber ellen szabálytalankodott Pavard, videózás után pedig jogosan ítélt büntetőt a játékvezető. Ám Rodriguez lövését Lloris kivédte, ez lendületet adott a franciáknak, és hat perc alatt megfordították az állást: az 57. percben a svájciak saját térfelükön hibáztak, Mbappé pedig jól találta meg passzával Benzemát, aki egyenlített. Két perccel később Benzema a vezetést is megszerezte. Innentől a vb-címvédő inkább az eredmény tartására játszott, a svájciaknak meg nem volt erejük eredményes támadásokat véghezvinni, mégis meglepetésként hatott az addig esélyig alig jutó franciák 75. percben Pogba révén szerzett találata. A kétgólos hátrány viszont feltüzelte Svájcot, a 82. percben Seferovic másodszor is fejjel juttatta a labdát a francia kapuba, négy perccel később les miatt érvénytelenítették Gavranovic találatát, de a rendes játékidő utolsó percében már érvényes gólt is tudott szerezni a svájci. A harmincperces ráadásban gól nem esett, viszont helyzetek voltak. Hétfőn éjfélkor kezdték a szétlövést a csapatok, Gavranovic és Pogba is betalált, ahogyan Schär és Giroud is. Akanji után Thuram, majd Vargas és Kimpembe is értékesítette a büntetőt. Az ötödik kört Mehmedi kezdte és értékesítette a lehetőséget, a franciáktól Mbappé a kapu jobb sarka felé lőtte a labdát, de Sommer kitalálta a játékszer útját és védett, így a szétlövést 5–4-re nyerte Svájc. Érdekesség, hogy a svájciak eddig három tizenegyes-párbaj részese volt világ- és Európa-bajnokságon, és mindegyiket elbukták. A negyediket viszont megnyerték, így bejutottak a kontinensviadal negyeddöntőjébe. Amúgy 67 évet kellett várniuk a svájci szurkolóknak, hogy ismét negyeddöntőben lássák kedvenceiket nagy tornán (Eb, vb): az idei Eb előtt legutóbb az 1954-es világbajnokságon sikerült ez a bravúr Svájcnak. És még egy érdekesség: az előző Eb győztese, Portugália, valamint ezüstérmese, Franciaország is a nyolcaddöntőben búcsúzott az idei tornától. Ezt megelőzően hasonlóra 21 éve, 2000-ben volt példa, akkor az 1996-ban győztes Németország, s döntős Csehország esett ki már a negyeddöntő előtt. [caption id="attachment_124040" align="aligncenter" width="826"] Harry Kane gólja pecsételte meg a németek kiesését FOTÓ: UEFA.COM[/caption] Angol továbbjutás Sokkal határozottabban játszottak tegnap kora este Londonban az angolok, helyzeteik is voltak az első félidőben, ám gólig nem jutottak el. A németek játékából hiányzott a tűz, habár a második félidő elején volt néhány remek támadásuk, de nagy veszélyt nem okoztak Pickford kapuja előtt. A kiegyensúlyozott meccsen a 75. percben tört meg a gólcsend, Sterlingtől indult az akció, a labdát három passza után kapta vissza és védhetetlenül lőtt Neuer hálójába. A 82. percben egy angol hibából indult egy német ellentámadás, de Müller kihagyta csapata legnagyobb helyzetét is. Négy perccel később viszont Kane Grealish beadásából másodszor is bevette a német kaput, eldöntve ezzel a továbbjutó kilétét.