Remek napot zártak a magyarok

Négy érmet szerzett tegnap a magyar olimpiai csapat. Kopasz Bálint arany-, Varga Ádám ezüstérmet szerzett kajak egyes 1000 méteren. A Kozák Danuta, Bodonyi Dóra duó bronzérmet nyert K-2 500 méteren. Lőrincz Tamás olimpiai bajnok lett a kötöttfogású birkózók 77 kilogrammos súlycsoportjában. A Finndingiben szereplő Berecz Zsombor pedig vitorlázásban szerzett ezüstérmet. Ismét bebizonyosodott: a kajak-kenu igazi aranybányája a magyar sportnak, és a magyar birkózók is bizonyították: helyük van a világelitben. Sikerek vízen A kajak egyes 1000 méteres olimpiai döntőjében a világ- és Európa-bajnoki címvédő Kopasz a táv nagy részében vezetett, és elsőként ért célba, míg az ötkarikás újonc Varga hatalmas hajrával, szoros befutó után kaparintotta meg a második helyet. Ebben a számban a magyarok legutóbb az 1968-as mexikóvárosi játékokon örülhettek győzelemnek Hesz Mihály révén, de érmet is 1976-ban szereztek legutóbb, akkor Csapó Géza második lett. Olimpián 1996-ban, Atlantában fordult elő, hogy egy versenyszámban két magyar is dobogóra állt, akkor 200 méteres mellúszásban Rózsa Norbert aranyat, Güttler Károly pedig ezüstérmet nyert. Az ötszörös ötkarikás bajnok, 34 éves Kozák Danuta ebben a K2-500 méteres szám címvédőjeként indult a japán fővárosban, az eddigi öt arany- és egy ezüstérme után megszerezte első olimpiai bronzérmét. A szám másik magyar egysége, Csipes Tamara és Medveczky Erika páros negyedikként ért célba. A nap második magyar ezüstérmét a Finndingi hajóosztályban szereplő Berecz Zsombor vitorlázó szerezte. Berecz ezüstje a magyar vitorlázás második ötkarikás medálja, az elsőt a Detre testvérek szerezték, akik az 1980-as moszkvai játékokon a harmadik helyen végeztek Repülőhollandiban. Egy lépéssel közelebb került az éremszerzéshez a magyar női vízilabda-válogatott is, a negyeddöntőben Hollandiával találkoztak. A mérkőzésen a magyarok bizonyultak jobbnak, 14–11-re nyertek, és bejutottak az olimpiai elődöntőbe. Magyarország negyedik aranyérme Olimpiai bajnok lett Lőrincz Tamás a kötöttfogású birkózók 77 kg-os súlycsoportjában, miután a tokiói játékok döntőjében 2–1-re legyőzte a kirgiz Akzsol Mahmudovot. Ezzel megszerezte Magyarország negyedik aranyérmét az ötkarikás játékokon. Testvére után Lőrincz Viktor is döntőbe jutott a tokiói olimpia birkózóversenyén. A kötöttfogásúak 87 kilogrammos kategóriájának elődöntőjében a magyar birkózó Mohamed Metwallyt győzte le. A fiatalabbik fivér egy könnyed és egy nehéz győzelem után, a négy között 0–2-ről fordítva 9–2-re verte egyiptomi riválisát, a kétszeres Afrika-bajnokot, így biztossá vált, hogy a testvérpár mindkét tagja dobogóra állhat a japán fővárosban. Hasonló eset korábban 2014-ben a világ- és 2017-ben az Európa-bajnokságon, illetve a 2019-es olimpiai kvalifikációs vb-n fordult elő velük. Arra viszont még nem volt példa, hogy ugyanazon a világversenyen mindketten a legfényesebb medált szerezzék meg. Lőrincz Viktor a döntőben az ukrán Zsan Belenyukkal mérkőzik, román idő szerint ma délben. A kétszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok Belenyuk az elődöntőben 7–1-re győzte le a horvát Ivan Hukleket. Lőrincz a 2019-es nur-szultáni vb fináléjában 2–1-re kikapott Belenyuktól. [caption id="attachment_127395" align="aligncenter" width="2560"] Az aranyérmes Lőrincz Tamás birkózó FOTÓ: MTI / ILLYÉS TIBOR[/caption] Visszalépés szertornán Román részről a tegnapi nap nem az előzetes elvárásoknak megfelelően alakult. Egyetlen éremesélyes versenyzőjük a döntőbe jutás után sérülés miatt kénytelen volt visszalépni. Larisa Iordache, román olimpikon a szertorna gerendagyakorlatok döntője előtt bokasérülés miatt lemondott a döntőben való indulásról. A sportoló könnyeivel küszködve hagyta el az olimpiai stadiont.