Remek évet zártak a csíki ralisok

Bajnoki címet szerzett az 5-ös géposztályban a Teslovan Adrian és Cseh Vajk Imre csíkszeredai ralipáros. Annak ellenére, hogy idén autót és géposztályt is váltottak, sőt a technika is megtréfálta őket néhány versenyen, a csíki ralisok sportpályafutásuk legjobb évét zárták. Jövőben is a TACsI-ra keresztelt Citroën DS3 R3T versenygéppel indulnak a hazai ralibajnokságban. Sportpályafutásuk legjobb évét zárja a Teslovan Adrian és Cseh Vajk Imre alkotta rali­páros. A csíkszeredai duó a szezon elején lecserélte a Dacia Logant egy Citroën DS3 R3T versenygépre – amelyet szintén TACsI-ként neveznek –, géposztályt váltottak, és annak ellenére, hogy tanulóévnek szánták 2016-ot az új autóval, megnyerték az 5-ös géposztályban a bajnokságot és a második helyen zártak a kétkerékmeghajtású autók kategóriájában. Négy ralin is összetettben pontot szereztek, legjobb eredményüket a Hargita Ralin érték el, ahol az abszolút ötödik helyen zártak, ám a hazai pilóták értékelésében a negyedikek lettek. – A várakozáson felül teljesítettünk, hiszen autót, géposztályt váltottunk, ráadásul a technika ördöge is megtréfált néhány versenyen. De bajnokok lettünk, és ez a lényeg – mondta Teslovan Adrian. A csíki pilóta és navigátora, Cseh Vajk Imre szerint is a Hargita Rali volt az idei évben a legjobb versenyük. – Az egyetlen olyan futam a Hargita Rali volt, amelyen az autóval nem volt gondunk. És hazai pályán értük el pályafutásunk legjobb összetettbeli eredményét is, az ötödik helyet, amely a román bajnokságban szereplők között egyébként a negyediket jelenti – mondta Cseh (Negyedik helyen a magyar Marozsi Zsolt végzett, de ő nem pontozott a román bajnokságban – szerk. megj.). A csíki páros négy olyan versenyt említett meg az idei nyolcból, amelyre nem szívesen emlékeznek vissza. – Idén sem sikerült befejezni a Delta Ralit, egy rossz beállítás miatt kiestünk. Bákóban nem működött az autó váltója, a fedélzeti számítógép kijelzője és az erőforrás turbója. Kolozsváron én tévedtem a szuperszpeciálon, másnapra meg „elfogyott” a motorból az erő – mondta a csíki pilóta. Cseh az aradi futamot felejtené el a leghamarabb. – Nagyon rossz időjárási viszonyok közt egy rosszul beállított futóművel versenyezve azt hittük, soha nem ér véget az Arad Rali – mondta a navigátor. A csíki páros mindkét tagja szerint idén a legjobb murvás versenyt Iași-ban tartották, a legjobb aszfaltversenynek Hargita megye adott otthont, míg Kolozsváron volt a legrosszabb a szervezés. A Hargita Ralin a Lövéte szakasz mindkettejük tetszését elnyerte, Teslovan viszont a Bucsin és a Libán szelektíveket is kedvelte. A csíki páros szerint nagyon jó döntés volt a murva útborítást aszfaltra cserélni a Hargita Ralin. – A Bucsin és a Libán szakaszok végén egyszerűen hihetetlennek tűnt, hogy az összetett hatodik helyén vagyunk. A verseny végén pedig kiderült, megnyertük az 5-ös géposztály bajnoki címét. Leírhatatlan volt az örömünk – nyilatkozta Cseh Vajk Imre. A csíki ralipáros gyakran részeze vicces eseteknek. A versenyen ugyan nem nevettek, de mindig elmosolyodnak, ha a Iași Ralin történteket mesélik. – Az utolsó előtti szelektív startvonalán álltunk, az autó fedélzeti számítógépének kijelzője nem működött, egyszerűen nem tudtam, milyen sebességben van az autó. A kéziféket behúzva kiengedtem a kuplungot és próbáltam megmozdítani az autót, így megtudni, hogy egyesben vagy hátramenetben van a váltó. Jó ötletnek bizonyult a próba, hiszen hátramenetben volt a váltó. Vicces lett volna, ha egy gyorsaságit nem előre indulva kezdünk el – mondta nevetve Teslovan Adrian. [caption id="attachment_41951" align="aligncenter" width="2600"] A Citroën DS3 R3T versenygéppel bajnoki címet nyert a Teslovan Adrian és Cseh Vajk Imre páros Fotó: László Róbert / archív[/caption] Marad a TACsI Három éve, 2013-ban a Szeben és a Hargita Ralin indult a Teslovan–Cseh páros egy bérelt Dacia Logannal, 2014-ben tizenegy év kihagyást követően először teljesített bajnoki évadot csíki kettős a hazai pontvadászatban. 2015-ben, a második loganos évben sok volt a technikai gondjuk, ezért egy hegyi gyorsulási futamon Teslovan Adrian kipróbálta a Colina Motor egyik versenygépét, a Citroën DS3 R3T-t. – A futam után tudtam, váltanunk kell. Egy gyárilag épített, kétszáznál is nagyobb lóerővel rendelkező autó, amely nem hasonlítható a Loganhoz. Más kategória – mondta a csíki pilóta. Az új autó új géposztályt és jóval nagyobb költségvetést jelentett, mint az előző daciás évek, de sikerült a régi támogatókat meggyőzni és újakat bevonni, így az idénre is összejött a „büdzsé”. – Nem kis erőfeszítés volt a költségvetést előteremteni, de sikerült, hiszen a régi támogatóink mellénk álltak, sőt jöttek új szponzorok. Nélkülük nem nyerhettünk volna bajnokságot – mondta Cseh Vajk Imre. Egyelőre a csíkiak nem tudják, jövőben milyen csapatban versenyeznek, de az biztos, hogy a Citroën DS3 R3T versenygéppel indulnak majd a 2017-es, hétfutamos hazai bajnokságban. – A TACsI marad, csak átesik majd egy kis ráncfelvarráson, amitől még erősebb lesz a motor. Gyakorlatilag az autó a korszerűsítés – upgrade – után egy Citroën DS3 R3T Max lesz. Szeretnénk a váltót is kicserélni, meglátjuk, mekkora lesz a pénzügyi keretünk 2017-ben, majd a költségvetés ismeretében hozunk erről döntést – mondta Teslovan. Cseh hozzátette, szeretnék, ha jövőben is a szezont teljesíthetnék, de ez is a költségvetéstől függ. A Teslovan Adrian és a Cseh Vajk Imre páros támogatói: BCR, BCR Leasing, Borszék Ásványvíz Rt.,Defi, Pigna, Set Prod-Com (Csíkszereda), Omniasig – Vienna Insurance Group, Prodia (Csíkszereda), Mobil-1 – Star Lubricants, Pirelli, Rapid Sped (Székelyudvarhely), Cipi, City Grill, Hargita Népe. A csíkiak külön köszönik technikai partnerük, az Omega Motorsport, valamint Geor­ge Serban és Mihai Dobre mérnökök segítségét. Kopacz Gyula