Rekorddöntéssel zárult az év Kolozsváron

Véget ért a labdarúgó 1. Liga őszi idénye, ám a csapatok az alapszakasz kétharmadán is túl vannak. A decemberi fordulókban kevés gólt lőttek a csapatok, az év utolsó fordulójában a nyolc meccsen mindössze tizenegy találat született. Kolozsváron országos csúcsdöntéssel zárta az évet a CSF, a listavezető a jövő évben tovább javíthatja a csúcsot. Mindössze egy hónapos téli vakációt kaptak a labdarúgó 1. Liga csapatai, a pontvadászat alapszakaszának egyharmada lejárt, hétfőn az év utolsó bajnokiját is lejátszották. A decemberben tartott fordulók mindegyikén kevés találat született: a 18. fordulóban tizennyolc, a 19.-ben tizenegy, a 20.-ban tizenhét, míg a hétfőn zárult 21. fordulóban is tizenegy találatnak örülhettek a nézők. A Kolozsvári CFR telel az élen, az Academica Clinceni pedig az utolsó helyen, míg a Sepsiszentgyörgyi OSK tizedikként kezdi majd meg a jövő évet. Sok volt a döntetlen Az év utolsó fordulójában a négy döntetlen mellett két vendégsiker és két hazai győzelem született, a házigazdák közül csak két dobogós csapatnak sikerült behúznia a három pontot. A 21. forduló nyitómeccsén az Anghel Iordănescu Stadionban az UTA szerzett vezetést Miculescu révén a 16. percben, ám az FC Voluntari még a szünet előtt egyenlített Nemec találatával. Az aránylag iramos meccset végül a házigazdák döntötték el a 76. percben, Briceag ekkor szerezte meg az FC Voluntari számára a három pontot érő találatot. A győzelemnek köszönhetően az FC Voluntari őrzi harmadik helyét a tabellán, míg az aradiak a kilencedik helyről várják a folytatást. Nem sikerült feltörnie a kolozsvári védelmet a FC Argeş-nak sem, az éllovas CFR viszont a Debeljuh 72. percben szerzett találatával megszerezte a három pontot érő győzelmet. A Kolozsvári CFR viszont megdöntött egy 58 éve álló országos rekordot: a bajnoki címvédő 845 játékperc óta nem kapott gólt. A korábbi rekordot a fővárosi vasutasok tartották, a Bukaresti Rapid az 1964/1965-ös idényben 828 játékpercen keresztül őrizték érintetlenül hálójukat. Érdekesség, hogy a CFR épp a Rapidtól kapott legutóbb gólt, a két csapat fővárosi meccsét a bukaresti vasutasok nyerték 2–0-ra október 17-én a 12. fordulóban. A CFR viszont saját rekordján javíthat, amennyiben a jövő év elején is ugyanolyan „bunkerfocit” játszik majd, mint amit évek óta látunk a kolozsváriaktól. Egálbajnokok Lassan a fogadóirodák nem fizetnek, amennyiben a Sepsi OSK döntetlent játszik. Az 1. Liga elmúlt két kiírásának alapszakaszában is a legtöbb döntetlent a háromszékiek érték el, mi több, a 2020/2021-es idényben az alapszakaszban lejátszott meccseiknek fele – 15 – zárult pontosztozkodással. Az „ikszelés” nem áll távol tehát a Sepsi OSK-tól, ám a 21. fordulóban ezt hazai pályán a második helyezett FCSB ellen érték el, így ez némiképp bravúrnak számít. A döntetlennel igazából a listavezetőnek és az FC Voluntari-nak nyújtott segítséget a sepsiszentgyörgyi csapat, hiszen a Kolozsvári CFR tíz pontra növelte előnyét a második helyezett FCSB-vel, míg a harmadik Voluntari tízre csökkentette hátrányát a fővárosiakkal szemben. A háromszékiek a tizedik helyről várják a folytatást, és a 23. forduló előtt ezen nem is ronthatnak, viszont javításra van lehetőség, hiszen az előttük álló két csapat három ponton belül van. Az, hogy sikerül-e elérnie a Sepsi OSK-nak a kitűzött célt, azaz a egy felsőházi rájátszást érő helyen zárni az alapszakaszt, arra tavasszal választ kapunk. Egy biztos, hat pontra van a háromszékiektől a hatodik helyezett Rapid, és jelenleg alattuk van a vonal, ami elválasztja az alsó- és felsőházat. Döntetlent játszott Medgyesen az Universitatea Craiova, valamint a National Arénában a Rapid és a FC Botoşani, így mind a négy csapat megőrizte helyélt a tabellán. Igaz, az oltyánok egyre jobban nehezítik helyzetüket, hiszen az alapszakasz felénél még a dobogó harmadik fokán álltak mindössze három ponttal a FCSB mögött, azóta viszont a fővárosiakkal szemben már 15 egység a lemaradásuk, az utolsó dobogóstól pedig öt pontra vannak és csupán az ötödik helyen állnak úgy, hogy pontban beérte őket a Rapid és a Farul is. A FC Botoşani hajszolja a döntetlenek tekintetében a háromszékieket, a moldvaiak a negyedik helye sem nevezhető kényelmesnek, jelenleg a negyedik helyen állnak, de egy vereséggel akár a felsőházi rájátszást érő zónából is kieshetnek. Az viszont tény, hogy a két első helyezett után a moldvaiaké a legkevesebb vereség, az első hat közül ők lőttek a legkevesebb gólt, emiatt gólarányuk is kicsi. Az alsóházi rangadón sem született gól, a nyáron feljutó U Craiova 1948 és az SK Mioveni sem vitézkedik egyelőre az 1. Ligában, mi több, az oltyánok jelenleg osztályozót érő helyen állnak. Az egyetlen bukaresti csapat, amely saját stadionjában játssza a hazai 1. ligás meccseit, az a Dinamo, de ha a „vörös kutyák” valamit nem alakítanak a jövő év elején, akkor lehet, hogy 2022 őszétől már a másodosztályban hajthatnak a pontokért. Az év utolsó 1. ligás meccsén ugyanis a Farul megvilágította az utat a Dinamo számára a másodosztály felé, tették ezt mindössze három perc alatt a tengerpartiak: a konstancaiak Betancor 53. és Ganea 56. percben szerzett találataival vitték el a három pontot a Ștefan cel Mare úti stadionból. Nem lehet hátradőlni Ugyan még egyharmada hátravan az alapszakasznak – amelynek végén az első hat helyezett a felsőházi rájátszásban, a 7–16. helyezett pedig az alsóházi rájátszásban folytatja a küzdelmeket –, még egyetlen csapat sem kényelmesedhet el a bajnoki sorozat első részének lezártáig, hiszen még 27 pont szerezhető március elejéig. Azt viszont jó tudni, hogy a Kolozsvári CFR-nek mindössze két pontra van szüksége ahhoz, hogy bebiztosítsa helyét a felsőházi rájátszásba. És hogy minden érdekes legyen, a rájátszásnak van egy csavarja, ami egy hoppra eltünteti majd a különbségeket a csapatok között, legalábbis ami a pontokat illeti. Ugyanis az alapszakaszban megszerzett pontokat a rájátszás elején felezik, a bajnokság első részében a páratlan pontszámmal rendelkező gárdák egységeit pedig felfele kerekítik. És csak egy példa: a Kolozsvári CFR előnye a FCSB-vel szemben jelenleg tíz pont, ha pedig most zárulna az alapszakasz, ez mindössze öt lenne. És ezt két vereséggel le is lehet adni.