Portugália az első döntős

A portugál válogatott jutott be elsőként a Franciaországban zajló labdarúgó Európa-bajnokság döntőjébe, miután a szerda esti első elődöntőben legyőzte Wales csapatát. A portugálok a kontinensviadalon először nyertek a rendes játékidőben meccset, amely során Cristiano Ronaldo újra betalált. A második, német–francia elődöntő lapzártánk után ért véget. [caption id="attachment_32050" align="aligncenter" width="620"]Ronaldo beállította Platini gólcsúcsát Ronaldo beállította Platini gólcsúcsát[/caption] Elsőként jutott a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság döntőjébe a portugál válogatott, miután a szerda esti, első elődöntőben legyőzte Wales csapatát. A mérkőzésen Cristiano Ronaldo szerezte az első gólt, amellyel beállította Michel Platini Eb-gólcsúcsát: mindkét focis 9-9 találatig jutott a kontinensviadalokon, ám a francia már rég nem aktív labdarúgó, míg a portugálnak van esélye túlszárnyalni a jelenlegi rekordot. Egyébként Ronaldo lett az első olyan játékos, aki hét Eb-meccsen is eredményes tudott lenni. Portugália ötödször jutott el az elődöntőig Európa-bajnokságon, de korábban csak egyszer, még a 2004-es hazai rendezésű tornán játszhatott döntőt, akkor a görögök nyerték a kontinensviadalt. A találkozó első negyvenöt perce különösebb izgalom nélkül telt el, habár Cristiano Ronaldo több alkalommal is kommentálta a bírói döntéseket, legelőször a harmadik percben, de ez nem hatotta meg a svéd sípmestert. A második félidőben sokkal aktívabban játszottak a portugálok, az 50. percben pedig Raphaël Guerreiro szöglete után Cristiano Ronaldo megszerezte a vezetést a luzitánoknak. A gól után a walesiek még magukhoz sem térhettek, amikor az 53. percben Ronaldo lövés e után Nani a 16-oson belül jól ért bele a labdába – igaz, a lövés pillanatában egy másik portugál, a labdát átlépő Renato Sanches talán lesen volt –, a játékszer pedig a walesi kapuban kötött ki. A hajrában Gareth Bale távoli lövésekkel ugyan próbálkozott, de nem tudott veszélyt teremteni a portugál kapu előtt, a túloldalon Danilo Pereira lövése kis híján bepattant Wayne Hennessey kapusról. Portugália története során másodszor játszhat finálét, Wales számára pedig véget ért az Európa-bajnokság. A portugáloknak egyébként ez volt az első győzelmük az idei Eb-n, amely a rendes játékidőben született. A Németország – Franciaország második elődöntő tegnap este lapzártánk után ért véget. A kontinensbajnokság döntőjét vasárnap 22 órától játsszák. Maradnak az edzők Két évvel hosszabbították meg Adam Nawalkának, az Európa-bajnokságon negyeddöntős lengyel válogatott szövetségi kapitányának a szerződését. A Lengyel Labdarúgó Szövetség szerdán számolt be az új megállapodásról, amely a 2018-as oroszországi világbajnokság végéig automatikusan hosszabbodik, ha a válogatott kijut a tornára. Nawalka 2013 októbere óta irányítja a válogatottat, amely története során most először jutott be Eb-n a nyolc közé, ahol tizenegyesekkel kapott ki a portugál csapattól. Egyelőre Marc Wilmots a szövetségi kapitánya még a belga válogatottnak, mert túl sokba kerülne a szövetségnek az edző menesztése. A világranglistán második Belgium a nyolcaddöntőben 4–0-ra legyőzte a magyar válogatottat, majd 3–1-re kikapott Walestől a negyeddöntőben, így nem jutott be a legjobb négy közé az Eb-n. Ezután vetődött fel a szövetségi kapitány jövőjének kérdése, de a Belga Labdarúgó Szövetség elnöke, Gerard Linard kijelentette, hogy az egymillió euró, amit Wilmots távozása esetén ki kellene fizetniük, túlságosan megterhelné a szövetség kasszáját. Wilmots szerződése egyébként 2018-ig szól. A belga szakembert azzal vádolják kritikusai, hogy nem a legmegfelelőbben állította össze a válogatottat. Az előzetesen esélytelenebbnek tartott Walesszel szembeni kiesés annyira felborzolta az indulatokat a belga szurkolók körében, hogy közösségi finanszírozásban elkezdtek gyűjteni a végkielégítésére. A Daily Telegraph szerint az angol szövetség nem tett le arról, hogy Arsene Wengert felkérjék szövetségi kapitánynak, és tárgyalásokat fognak kezdeményezni. Ellenben az Arsenal is hosszabbítana a francia edzővel, aki meg inkább kivárna, hogy mi lesz a következő idényből. Az angol válogatott a nyolcaddöntőben esett ki az Európa-bajnokságon, emiatt lemondott Roy Hodgson szövetségi kapitány. HN-összeállítás