Portugália a kontinensbajnok

Hosszabbítás után nyerte meg a házigazda franciák ellen az idei labdarúgó-Európa-bajnokság döntőjét a portugál válogatott. A franciák először vesztettek el hazai rendezésű tornát, a portugálok második döntőjüket nyerték meg, korábban éppen rendezőként buktak el egy Eb-döntőt. A vasárnap késő esti Eb-döntő egyetlen találatát Éder lőtte a 109. percben. [caption id="attachment_32206" align="aligncenter" width="620"]Csúcsra értek a luzitánok. Második Eb-döntőjüket nyerték meg a portugálok Csúcsra értek a luzitánok. Második Eb-döntőjüket nyerték meg a portugálok[/caption] Portugália nyerte meg a 2016-os labdarúgó-Európa-bajnokságot, miután Éder góljával hosszabbításban 1–0-ra legyőzte a házigazda franciákat. Az első Eb-aranyukat megszerző portugálok sikerének értékét növeli, hogy sérülés miatt a 25. percben le kellett cserélni Cristiano Ronaldót. A meccs első helyzetét a franciák hagyták ki a 10. percben, a portugálok az első kegyelemdöfést akkor kapták meg, miután Payet Cristiano Ronaldót felrúgta, a luzitán hiába próbálkozott visszatérni ápolás után a pályára, végül cserére szorult. Az első félidő vége felé sikerült a portugáloknak felszabadulniuk a franciák nyomása alól, ám veszélyt nem tudtak okozni a házigazdák kapuja előtt. A második játékrészt is a franciák kezdték aktívabban, a 66. percben egy újabb Griezmann-fejessel veszélyeztettek is, de a labda elkerülte a kaput. A portugálok a 80. percben találták el először a kaput, amikor Nani lecsúszó beadása után Hugo Lloris kiütötte a léc alá tartó labdát, majd Quaresma akrobatikus mozdulattal leadott lövését hatástalanította. A rendes játékidő utolsó két helyzetét a franciák hagyták ki, egyszer a kapufa mentette meg a portugálokat a góltól. A hosszabbítás első félidejében a legnagyobb helyzet a portugálok előtt adódott, de Éder szöglet utáni fejesét Lloris kivédte. A 107. percben egy játékvezetői tévedés majdnem megpecsételte a franciák sorsát: Éder kezezésénél nem a franciák, hanem a portugálok javára ítélt szabadrúgást, Raphaël Guerreiro azonban a kapufát találta el. Két perccel később már nem volt ilyen szerencséjük a franciáknak, Éder lerázta magáról Laurent Koscielnyt, majd 25 méterről, középről a jobb alsó sarokba ágyúzott. Eredmény: Portugália – Franciaország 1–0 – hosszabbítás után (0–0, 0–0, 1–0). Az Európa-bajnokság végeredménye: 1. Portugália, 2. Franciaország, 3. Németország, 3. Wales, 5. Olaszország, 6. Belgium, 7. Lengyelország, 8. Izland, 9. Horvátország, 10. Spanyolország, 11. Svájc, 12. Anglia, 13. Magyarország, 14. Írország, 15. Szlovákia, 16. Észak-Írország, 17. Törökország, 18. Albánia, 19. Románia, 20. Svédország, 21. Csehország, 22. Ausztria, 23. Oroszország, 24. Ukrajna. A portugál válogatott a tizedik csapat, amely Európa-bajnokságot nyert, Németország és Spanyolország három-három, Franciaország két, míg Görögország, Dánia, Hollandia, Csehszlovákia, Olaszország és a Szovjetunió egy-egy alkalommal nyert kontinensviadalt. Érdekességek Portugália tétmeccsen még soha nem győzte le Franciaországot. A két ország összesen három tétmeccset játszott egymással, a 2006-os vébén, illetve a 2000-es és az 1984-es Európa-bajnokságon futottak össze. Mindhárom szoros volt, egy gól döntötte el mindegyiket. A legutóbbi portugál győzelemhez 41 évet kell visszamennünk, 1975-ben Párizsban nyertek a luzitánok egy barátságos meccsen. A francia Antoine Griezmann lett a 2016-os labdarúgó-Európa-bajnokság gólkirálya 6 találattal. Az 1984-es kontinenstorna (akkor Michel Platini abszolút csúcsot jelentő kilenccel lett gólkirály) óta nem talált ennyiszer a kapuba az Eb legjobb gólszerzője. Az ezüstcipőt a döntőben sérülés miatt lecserélt portugál Cristiano Ronaldo (3 gól, 3 gólpassz), a bronzcipőt a francia Olivier Giroud (3 gól, 2 gólpassz) kapta meg. Griezmann egyébként majdnem portugál válogatott lett, ugyanis anyai nagyszülei az Ibériai-félszigetről vándoroltak ki 1957-ben Franciaországba, nagyapja, Amaro Lopes pedig a Pacos Ferreira focisa volt. Griezmann fejében még az is megfordult, hogy portugál válogatott legyen, miután 2013-ban, egy U20-as meccs után egyike volt azoknak a játékosoknak, akiket eltiltott a francia szövetség egy nightclub meglátogatása miatt. Didier Deschamps azonban az eltiltás lejárta után, 2014 márciusában meghívta a támadót a felnőtt válogatottba, első meccsét francia színekben pont a portugálok ellen játszotta. A portugálok – a hosszabbításban aratott sikereket győzelemnek, a tizenegyesrúgásokkal elkönyvelt továbbjutást döntetlennel elszámolva – 3 győzelem, 4 döntetlen mérleggel, 61,9 százalékos győzelmi mutatóval szerezték meg az Európa-bajnoki címet. Egyébként a portugálok egyetlen mérkőzést (a Wales elleni elődöntőt) nyertek meg az Eb-n a rendes játékidőben, az összes többi találkozójukon 90 perc után döntetlen állt az eredményjelzőn. Soha, egyetlen csapat sem nyert Európa-bajnokságot vagy világbajnokságot ennyi döntetlennel. HN-összeállítás