Peterhansel 13. sikere

Véget ért a Dél-Amerikában tartott Dakar Rali, de célba értek a klasszikus Dakar útvonalon tartott Africa Race tereprali résztvevői is. Stéphane Peterhansel immár 13. sikerénél jár a Dakar történetében, a francia motoron hatszor, autóval hétszer nyert. Gyenes Emánuel összetettben a 17., géposztályában a 7. helyen zárt a dél-amerikai viadalon. Véget ért szombaton mindkét tereprali-viadal, Dél-Amerikában a Dakar Rali nevet viselő versenyen Stéphane Peterhansel immár tizenharmadik alkalommal lett első, míg a klasszikus Dakar útvonalán tartott Africa Race-t orosz pilóta nyerte. Gyenes Emánuel összetettben a tizenhetedik lett, ám géposztályában a hetedik helyre rangsorolták. A Dakar Ralin az autósok között legyőzhetetlenek voltak a francia pilóták és a Peugeot-k: az 51 éves Peterhansel miután hatszor nyerte meg a viadalt motoron, autóval immár a hetedik végső sikerénél tart. A motorosoknál a brassói Butuza is teljesítette a távot, ahogy a magyar Dési János is, ám Horváth Lajosnak fel kellett adnia a küzdelmeket. Miután a Dakar Ralit Dél-Amerikába költöztették, a többszörös győztes Jean-Louis Schlesser egy csapattal létrehozta az Africa Race terepralit, amely az addigi klasszikus Dakar útvonalán zajlik. Az idei viadalon is indultak magyarok, Szalay Balázs az autósok között versenyzett, rajta kívül pedig két kamionos csapat is részt vett az afrikai versenyen. Az Africa Race-en mind az autósoknál, mind pedig a kamionosoknál orosz siker született, míg a motorosok versenyét a 18 éves izraeli Teddy Gev Sella nyerte, aki a 12 szakaszból ötöt nyert meg. A végeredmény Dakar Rali. Motorosok: 1. Sam Sunderland (brit), 2. Matthias Walkner (osztrák), 3. Guell Gerard Farres (spanyol), …17. Gyenes Emánuel, …56. Dési János, …71. Marcel Butuza (mind KTM). Gyenes a G2 1-es géposztályban a 7. helyen zárt. Autósok: 1. Stéphane Peterhansel, 2. Sebastien Loeb, 3. Cyril Despres (mind francia, mind Peugeot 3008 DKR). Kamionosok: 1. Eduard Nikolaev, 2. Dimitrij Szotnikov (mindketten oroszok, mind Kamaz), 3. Gerald de Rooy (Iveco Powerstar). Quadok: 1. Szergej Karjakin (orosz), 2. Ignacio Casale (csilei), 3. Pablo Copetti (argentin, mind Yamaha). Africa Race. Autósok: 1. Vlagyimir Vasziljev (orosz, Mini), 2. Miroslav Zapletal (orosz, Hummer), 3. Dominique Housieaux (francia, Optimus),...11. Szalay Balázs (magyar, Opel Mokka). Kamionosok: 1. Andrej Karginov (orosz, Kamaz), 2. Jaroslavl Valtr, 3. Tomas Tomecek (mindketten cseh, Tatra),...5. Kovács Miklós (magyar, Scania), 6. Darázsi Zsolt (magyar, MAN). Motorosok: 1. Teddy Gev Sella (izraeli), 2. Pal Anders Ullevalseter (norvég), 3. Martin Benko (szlovák, mind KTM). HN-összeállítás