Kikaptak a magyarok és a románok is

Hét mérkőzésen három győzelem, egy döntetlen és egy vereség – ez a magyar és a román válogatott mérlege is a jövő évi labdarúgó-világbajnokság selejtezőjében. A két csapat teljesítménye között nincs nagy különbség, azaz mindkét válogatott gyengén szerepel a selejtezőkben, viszont a világbajnoki részvételt tekintve a magyarok már csak reménykednek, míg a románoknak még van esélyük egy pótselejtezős helyre. Igaz, ehhez többet kell nyújtani ma, mint tették azt a hétvégén. Csoportnegyedik, a világbajnoki selejtezősorozatban a hétből négy mérkőzést nyert meg, egyszer döntetlenre zárt, három alkalommal pedig vesztesen hagyta el a pályát, így tíz pontot gyűjtött – a fenti sorok igazak mind a román, mind pedig a magyar válogatottra. Azonban van két különbség a két csapat között: a magyarok gólaránya +1, a románoké pedig +2, előbbieknek csak halvány reményük, míg utóbbiaknak reális esélyük van egy pótselejtezős helyet elcsípni, így pedig tovább harcolni a világbajnoki részvételért. Ehhez egy lépést ma kell megtenni, de nem úgy, ahogyan azt a hét végén teték. Broja-fóbia Magyarország labdarúgásban so­sem kapott ki Albániától, legalábbis idén szeptember 5-én estig. Akkor Elbasanban egy nagyon kiegyensúlyozott, ám többnyire a magyarok által irányított meccs hajrájában Armando Broja bevette Gulácsi kapuját, a találat két újdonságot is jelentett: először lőtt albán fociválogatott a magyarnak gólt, és először győzte le Albánia Magyarországot. Az elbasani csoda Budapesten is megismétlődött, a főszereplő – akárcsak az elmúlt hónapban – Broja volt, így az albánok immár nemcsak házigazdaként, hanem vendégként is legyőzték legalább egyszer a magyar válogatottat. Marco Rossi a Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai A. – Nego, Nagy Á., Schäfer, Nagy Zs. – Sallai R., Sallói D., Szoboszlai felállítással kezdte a meccset ötvenezer szurkoló előtt a Puskás Arénában, ám az első félidő nem hozott látványos futballt, helyzetek sem nagyon adódtak a kapuk előtt. A szünetet követően előbb Sallói, majd a vendégektől a Ferencváros légiósa, Uzuni hagyott ki ziccert, a legközelebb a 74. percben a magyarok jártak a gólszerzéshez, amikor Szalai Attila lövését követően az albán kapufán landolt a labda. Hat perccel később viszont megtörtént az, ami Elbasanban: a 66. percben Uzunit váltó Broja könnyedén hámozta át magát a magyar védelmen és szerezte meg a találkozó egyetlen gólját. Az utolsó tíz percben hiába a kettős csere, a magyaroknak nem sikerült felőrölniük a vendégek védelmét, így harmincnégy nap alatt Broja góljaival kétszer győzte le Albánia Marco Rossi legénységét. Az a fránya hajrá Meglepetést okozni utazott Hamburgba a román válogatott pénteken, és egy félidőt élt is ebbéli reménye a Mirel Rădoi irányította csapatnak. A vendégek olyannyira jól kezdték a meccset, hogy a 9. percben Hagi egyéni akcióból megszerezte a vezetést, mi több, a folytatásban is sikerült még néhány helyzetet összehozniuk. Amilyen gyorsan lőtték a románok az első félidő elején a gólt, pont olyannyira gyorsan értek el a németek találatot a szünetet követően: Gnabry az 52. percben egyenlített. A második félidőben viszont a németek akarata érvényesült, a 81. percben a csereként beállt Müller pedig eldöntötte a három pont sorsát, így Románia a hazai meccse után idegenben is egygólos vereséget szenvedett Németországtól. Esélyek Románia a J csoport második helyére pályázik Észak-Macedónia és Örményország válogatottjaival, Mirel Rădoi csapata kétpontos hátrányban van két ellenlábasával szemben. Ma viszont az örményeket fogadják, az észak-macedónok meg a németek ellen lépnek pályára, hazai sikerek esetén a román válogatott a második helyre ugrana elő. Novemberben az örmények az észak-macedónokat, Románia pedig Izlandot fogadja az utolsóelőtti fordulóban, végül pedig Észak-Macedónia az izlandiak, az örmények a németek ellen vívnak meccset hazai környezetben, míg Románia Liechtensteinban vendégszerepel. Mirel Rădoi legényeinek tehát a mai meccs mellett nyerniük kell az utolsó csoportmeccsen is ahhoz, hogy maradjon esélyük a második helyre. A magyar esélylatolgatás egyszerűbb: a második hely matematikailag ugyan még elérhető lehet Marco Rossi legényei számára, de nagy csoda kellene ahhoz történjen, hogy Albánia és Lengyelország ne tudja legyőzni Andorrát a selejtezősorozat utolsóelőtti és utolsó fordulójában. Európából egyenes ágon a tíz csoportgyőztes jut ki a jövő évi katari világbajnokságra, a csoportmásodikok pedig pótselejtezőt vívnak. Európa A csoport: Azerbajdzsán – Írország 0–3, Luxemburg – Szerbia 0–1. Holnap: Portugália – Luxemburg, Szerbia –Azerbajdzsán (mind 21.45). B csoport: Grúzia – Görögország 0–2, Svédország – Koszovó 3–0. Holnap: Koszovó – Grúzia, Svédország – Görögország (mind 21.45). C csoport: Litvánia – Bulgária 3–1, Svájc – Észak-Írország 2–0. Holnap: Litvánia – Svájc, Bulgária – Észak-Írország (mind 21.45). D csoport: Kazahsztán – Bosznia-Hercegovina 0–2, Finnország – Ukrajna 1–2. Holnap: Kazahsztán – Finnország (17), Ukrajna – Bosznia-Hercegovina (21.45). E csoport: Csehország – Wales 2–2, Észtország – Fehéroroszország 2–0. Ma: Fehéroroszország – Csehország, Észtország – Wales (mind 21.45). F csoport: Skócia – Izrael 3–2, Feröer – Ausztria 0–2, Moldova – Dánia 0–4. Holnap: Dánia – Ausztria, Feröer – Skócia, Izrael – Moldova (mind 21.45). G csoport: Lettország – Hollandia 0–1, Gibraltár – Montenegró 0–3, Törökország – Norvégia 1–1. Ma: Lettország – Törökország, Hollandia – Gibraltár, Norvégia – Montenegró (mind 21.45). H csoport: Oroszország – Szlovákia 1–0, Ciprus – Horvátország 0–3, Málta – Szlovénia 0–4. Ma: Horvátország – Szlovákia, Ciprus – Málta, Szlovénia – Oroszország (mind 21.45). I csoport: Magyarország – Albánia 0–1, Andorra – Anglia 0–5, Lengyelország – San Marino 5–0. Holnap: Anglia – Magyarország, San Marino – Andorra, Albánia – Lengyelország (mind 21.45) J csoport: Németország – Románia 2–1, Liechtenstein – Észak-Macedónia 0–4, Izland – Örményország 1–1. Ma: Észak-Macedónia – Németország, Izland – Liechtenstein, Románia – Örményország (mind 21.45). Dél-Amerika A 11. forduló eredményei: Uruguay – Kolumbia 0–0, Peru – Chile 2–0, Venezuela – Brazília 1–3, Paraguay – Argentína 0–0, Ecuador – Bolívia 3–0. A koronavírus-járvány miatt a márciusról elhalasztott 5. forduló mérkőzéseit – Kolumbia – Brazília, Venezuela – Ecuador, Bolívia – Peru, Argentína – Uruguay, Chile – Paraguay – az éjszaka játszották. A 12. forduló: holnap: Kolumbia – Ecuador, Brazília – Urugu­ay, Bolívia – Paraguay, Argentína – Peru, Chile – Venezuela. Észak- és Közép-Amerika (CONCACAF zóna), 3. kör A 4. forduló eredményei: Amerikai Egyesült Államok – Jamaica 2–0, Honduras – Costa Rica 0–0, Mexikó – Kanada 1–1, Salvador – Panama 1–0. Az 5. forduló – Jamaica – Kanada, Costa Rica – Salvador, Mexikó – Honduras, Panama – Ameri­kai Egyesült Államok – találkozókat ma hajnalban játszották. A 6. forduló műsora: csütörtök: Amerikai Egyesült Államok – Costa Rica (2), Kanada – Panama (2.30), Honduras – Jamaica (3), Salvador – Mexikó (5). Ázsia, 3. kör A csoport: Dél-Korea – Szíria 2–1, Egyesült Arab Emírségek – Irán 0–1, Irak – Libanon 0–0. Holnap: Irán – Dél-Korea (16.30), Egyesült Arab Emírségek – Irak (19.45), Szíria – Libanon (19). B csoport: Ausztrália – Omán 3–1, Szaúd-Arábia – Japán 1–0, Kína – Vietnám 3–2. Holnap: Japán – Ausztrália (13), Szaúd-Arábia – Kína (20), Omán – Vietnám (19). Afrika, 2. kör A csoport: Algéria – Niger 6–1, Dzsibuti – Burkina Faso 0–4. Ma: Burkina Faso – Dzsibuti; holnap: Niger – Algéria (19), B csoport: Tunézia – Mauritánia 3–0, Egyenlítői-Guinea – Zambia 2–0. A Zambia – Egyenlítői-Guinea és a Mauritánia–Tunézia találkozó lapzárta után ért véget. C csoport: Nigéria – Közép-afrikai Köztársaság 0–1, Libéria – Zöld-foki-szigetek 1–2. A Közép-afrikai Köztársaság – Nigéria és a Zöld-foki-szigetek – Libéria találkozó lapzárta után ért véget. D csoport: Kamerun – Mozambik 3–1, Malawi – Elefántcsontpart 0–3. Ma: Mozambik – Kamerun (16), Elefántcsontpart – Malawi (19) E csoport: Mali – Kenya 5–0, Ruanda – Uganda 0–1. Az Uganda – Ruanda és a Kenya – Mali találkozó lapzárta után ért véget. F csoport: Angola – Gabon 3–1, Egyiptom – Líbia 1–0. Ma: Gabon – Angola (19), Líbia – Egyiptom (22). G csoport: Ghána – Zimbabwe 3–1, Etiópia – Dél-Afrika 1–3. Holnap: Zimbabwe – Ghána (16), Dél-Afrika – Etiópia (19). H csoport: Szenegál – Namíbia 4–1, Togo – Kongó 1–1. Holnap: Namíbia – Szenegál (16), Kongó – Togo (19). I csoport: Marokkó – Bissau-Guinea 5–0, Szudán – Guinea 1–1. Guinea – Szudán 2–2, Bissau-Guinea – Marokkó 0–3. Holnap: Guinea – Marokkó (22). J csoport: Kongói DK – Madagaszkár 2–0, Tanzánia – Benin 0–1. A Benin – Tanzánia és a Madagaszkár – Kongói DK találkozó lapzárta után ért véget.