Kiemelkedő csíki sikerek

Két arany-, két ezüst- és öt bronzérem a Judomaster Szatmárnémeti nevet viselő veterán dzsúdóverseny mérlege csíki szemszögből. Az elmúlt hétvégén rendhagyó módon Brassópojánán tartott viadalon kilenc csíki cselgáncsozó vett részt, és mindannyian dobogón zártak. A versenyt ezúttal is buborékrendszerben tartották. Brassópojána adott otthont a hagyományos Judomaster Szatmárnémeti elnevezésű veterán cselgáncsversenynek. Mivel jelenleg az országban csak buborékrendszerben szabad a cselgáncsozóknak viadalokat tartani, Szatmárnémetiből Brassópojánára költözött a verseny idei évi kiírása. A rangos versenyen nyolc országból – Ukrajna, Svájc, Ausztria, Olaszország, Anglia, Brazília, Magyarország és Románia – érkeztek sportolók, összesen 163 cselgáncsozó állt a tatamira. A járványügyi korlátozások sem szegték kedvüket a veterán cselgáncsozóknak, örömmel küzdöttek a legjobb helyezésekért. Csíkszeredából kilenc sportoló nevezett a viadalra, és mindannyian dobogós helyen zártak. – A verseny érdekességei közé tartozott, hogy az ukrán csapat több mint ötven sportolóval nevezett a viadalra, a csapatversenyben az aranyérmet is ők szerezték meg – nyilatkozta lapunknak Sinka Szabolcs. Aranyérmes lett Sinka Szabolcs (M2 kategória, 73 kg súlycsoport) és Panainte Ion (M2, 81 kg), a második helyen zárt Erőss Lajos (M3, 81 kg) és Brânzilă Igor (M5, 81 kg), míg Orbán Ferenc (M1, +100 kg), Szente Loránd (M2, +100 kg), Rencz Hunor (M3, 81 kg), Albu Lehel (M4, 100 kg.) és Szőcs László (M5, +100 kg) a harmadik helyen végzett. Fiatalok a válogatottban A csehországi Tepliceben tartották az U18-as korosztály legutóbbi Európa-kupa-versenyét. Két csíkszeredai sportoló is tagja volt a romániai küldöttségnek: Lajos Orsolya (VSK Csíkszereda/Koka’s Csíkszereda) az 57 kilogrammos súlycsoportban cseh, majd osztrák ellenfelei legyőzése után vereséget szenvedett német vetélytársától. A vigaszágon ismét győzni tudott egy francia lány ellen, de sajnos újabb vereséget szenvedett egy bolgár ellenféltől, így nem küzdhetett a bronzéremért és a hetedik helyen végzett. – A nemzetközi mezőnyben a hetedik hely megszerzése után bizakodók vagyunk Orsolyával szemben – jegyezte meg Sinka Szabolcs. Bőjte Szilveszter az ISK Csík- szentdomokos 55 kilogrammos versenyzője az észt és olasz vetélytársai legyőzése után alulmaradt a magyar és lengyel ellenfeleivel szemben, így nem ért el helyezést. A következő Európa-kupa-verseny, ahol ismét tatamira állnak a csíki versenyzők, éppen Bukarestben lesz július 16–18. között. [caption id="attachment_124771" align="aligncenter" width="2048"] Csíki sportolók a Budapest-kupán. Egyéniben és csapatban is jól teljesítettek[/caption] Ezüstérmes csapat Az elmúlt időszakban a Csíkszeredai Koka’s SE sportolói jelen voltak a Budapest-kupán, ahol a 13 részt vevő ország sportolói közül az egyénileg összegyűjtött érmek alapján a második helyen végzett a csíki csapat. – A koronavírus minden sportágra rányomta a bélyegét, az elmúlt másfél évben nagyon kevés sporteseményt szerveztek, ez alól a dzsúdó sem volt kivétel. Az országban a Brassópojánán buborékrendszerben tartott versenyeket leszámítva egyáltalán nem lehetett tatamira lépni. A Budapest-kupán való részvétel és az ott elért eredmény ezért is bír rendkívül nagy jelentőséggel – nyilatkozta lapunknak Sinka Szabolcs. A Koka’s SE edzője hozzátette, a nagy kihagyás ellenére az egyéniben elért eredmények alapján a kétnapos Budapest-kupát végül az éremtáblázat ezüstérmeseként zárták. – A budapesti verseny az egyike a legerősebb tornáknak, amelyre a csíki egyesület tagjai járnak, sőt talán Európa-szinten is ott van a legerősebb dzsúdóversenyek sorában. Ennek köszönhetően is kijelenthetem, hogy sportolóink várakozáson felül teljesítettek. Ez az eredmény talán annak is betudható, hogy a fiatalok a karantén ideje alatt is rendszeresen online, képernyő előtt is ott voltak az edzéseken és komolyan vették a felkészülést. Ez a gyerekek és szülők pozitív és felelősségteljes hozzáállásának is köszönhető. Később szabadtéri edzéseket tudtunk tartani, majd legvégül a korlátozásokat betartva tavaly ősszel visszatérhettünk az edzőterembe – mondta Sinka Szabolcs. Az edző hozzátette, már a budapesti indulás előtt is nehézségbe ütközött a csíki küldöttség a költséges PCR-tesztek miatt, ugyanis nem lehetett tudni, hogy kinek kell és kinek nem. – Kezdetben csak az edzőktől kérték és a 18. életévüket betöltött sportolóktól, később mindenkitől, ezt azonban egy héttel az indulás előtt tudtuk csak biztosra. Nagy segítség volt Hargita Megye Tanácsának anyagi támogatása, hiszen a tesztelés mellett a kiutazás és a szállás költségeivel együtt bizony jelentős kiadásokkal kellett számolnunk. Voltak, akik a költségek miatt nem is vállalták a versenyen való részvételt. Nemzetközi szinten is érződött a koronavírus-járvány hatása, ugyanis korábban 35-40 ország volt jelen a Budapest-kupán, most csupán 13 – mondta Sinka Szabolcs. A magyarországi kiszállás összesen négy napot tartott, amelyből kettő a versenyről szólt, a másik két nap pedig edzőtáborban vehettek részt a csíki sportolók. – Természetesen igyekeztünk Budapesten néhány látványosságát megnézni, talán a legnagyobb gondunk az volt, hogy a kánikula kellős közepében érkeztünk meg a magyar fővárosba. Ezt a versenyzőink állapotán is érzékeltük. A kisebbek edzőtáborát Csák József barcelonai olimpiai ezüstérmes dzsúdós vezette. Ez minden résztvevő számára jó tapasztalatokat jelentett. Fontos megjegyeznem, hogy a Budapest-kupán Kopacz Sarolta az U13-as korostzály 48 kilogrammos súlycsoportban ezüstérmet szerzett. De az egyéni eredményeken túl ezúttal csapatként a 112 résztvevőből az éremtáblázat második helyén zártunk, ez külön büszkeséggel tölt el. Ez azt jelenti, hogy a csapatunk jó úton jár, ami az edzői munkát és szereposztást dicséri – mondta Sinka Szabolcs. Hozzátette, ő és Papp Róbert-Flórián kísérte el a csíki csapatot Budapestre, míg Albert Csaba itthon tartotta a „frontot”, hiszen nem maradhattak el az itthoni edzések sem. – A közösségünk igazán erős edzői, gyerek és szülői részről egyaránt. Most a dzsúdósokra egy hónapos szünet vár, majd augusztusban mennek Bajára edzőtáborba. Reméljük, hogy az idén sikerül megszerveznünk a járvány előtt szokásossá vált Molekula-kupa helyi versenyünket és minden feltétel adott lesz majd hozzá, hogy egy jó eseményen vehessenek részt a sportolók – mondta lapunknak Sinka Szabolcs.