Érem nélkül tér haza

Nem sikerült az éremszerzés a Rio de Janeiróban zajló Nyári Paralimpiai Játékokon Novák Károly Eduárdnak. A csíkszeredai kerékpáros az országúti mezőnyversenyen a kilencedik helyen zárt. A 41 éves sportoló a folyatásról egyelőre nem nyilatkozott, ám sejtetni engedte, hogy teljes erővel csapata és a hazai szakági szövetség vezetésével kíván foglalkozni. [caption id="attachment_36137" align="aligncenter" width="1024"]Novák Károly Eduárd az országúti egyéni időfutam rajtjánál. Hatodik lett Novák Károly Eduárd az országúti egyéni időfutam rajtjánál. Hatodik lett[/caption] Véget ért szombaton Novák Károly Eduárd számára a riói paralimpia, a csíkszeredai kerékpáros a mezőnyversenyen a kilencedik helyen zárt a C4-es kerékpárosok kategóriájában. A Nyári Paralimpiai Játékokon a csíkszeredai sportoló célja az éremszerzés volt, ám ez számára nem sikerült. Novák Károly Eduárd a pályakerékpáros egyéni 4000 méteres üldözőversenyen állt a legközelebb az éremszerzéshez, és úgy zárt az ötödik helyen, hogy három másodperccel maradt le a kisdöntőről a C4-es kategóriában. Az országúti egyéni időfutam volt az a versenyszám, ahol Novák önmagától érmet várt volna, de itt is három másodperc hiányzott, ennyivel kapott ki a harmadik helyezettől, a csíkszeredai sportoló végül hatodik lett. Szombaton a C4–C5-ös összevont kategória országúti mezőnyversenyén a kilencedik lett Novák, öt perccel lemaradva az első és négy és fél perccel a második, illetve harmadik helyezettől. Érdekesség, hogy amennyiben a C4 kategória számára külön tartottak volna mezőnyversenyt, a csíkszeredai kerékpáros a harmadik lett volna. A Tusnad Cycling Team másik kerekese, Oláh Attila az összevont C1–C2–C3 kategóriában a pályakerékpáros egyéni időfutamon a 26., utolsó helyen zárt, a C2-es kategória országúti egyéni időfutamon a 14. lett, míg az összevont C1–C2–C3 kategóriában az országúti mezőnyversenyen a 29. helyen végzett. A székelyudvarhelyi, ám magyar színekben versenyző Butu Arnold Csaba Garamszegi Gáborral közösen a látássérültek B kategóriájában a pályakerékpár egyéni időfutamon a 14., az egyéni üldözéses versenyen a 15., az országúti egyéni időfutamon a 22. helyen zárt, míg a mezőnyversenyt nem fejezte be a páros. Lesz folytatás? Novák Károly Eduárd a szombati mezőnyverseny után elsősorban az őt segítőknek mondott köszönetet. – Köszönöm a csapatnak, akik felkészítettek a riói paralimpiai játékokra: edzőmnek, Cristiano Valoppinak, a masszőrömnek, Jánosi Tibornak, a szerelőmnek, Szanta Juannak, akik a lehető legjobbat hozták ki magukból azért, hogy engem segítsenek. Ugyanakkor köszönöm minden szponzoromnak, akik hittek bennem az elmúlt négy évben és remélem, nem okoztam nekik csalódást azzal, hogy Rióban nem szereztem érmet. Azt hiszem, hogy a társadalmi üzenete riói részvételemnek nagyobb és értékesebb, mint egy mindenáron elért olimpiai érem… – mondta a csíkszeredai kerékpáros, majd megköszönte szurkolóinak a sok biztató üzenetet, amelyet a riói játékok alatt közösségi oldalán, üzenetben vagy levélben kapott. Tegnap viszont egy hosszabb nyilatkozatot tett közzé a csíkszeredai paralimpikon, amelyben értékelte teljesítményét és érzelmeiről is írt. „Szombaton véget ért számomra a Nyári Paralimpia. Úgy jöttem Brazíliába, hogy érmet nyerjek, az álmom az volt, hogy három különböző paralimpián tudjak nyerni. Nem sikerült, meg kellett elégedjek egy 5., egy 6. és egy 9. hellyel. Három kemény és munkás, ugyanakkor sok áldozattal és lemondással járó év után mégis boldog vagyok. A pillanatnyi csalódás után friss elmével reálisan látom a dolgokat, és a válaszok már maguktól jönnek. Minden lehetőséget megragadva jutottam el Rióba, profi sportolói életet éltem, sokszor kemény diétát, szigorú étrendet kellett betartanom, de sajnos többet nem tudtam tenni, ennél többet nem lehetett. Boldog vagyok, hogy van egy csodálatos családom, amely minden pillanatban mellettem állt és támogatott. Boldog vagyok, mert gyerekeim szemébe tudok nézni tudva azt, hogy sosem kell majd szégyenkezniük az apjuk miatt. Boldog vagyok, mert a következő tíz évben nyugodtan pihenhetek, mert nincs semmi titkolnivalóm. Boldog vagyok, mert négy nyári paralimpián vettem részt. Boldog vagyok, mert szüleim támogatását élvezem minden pillanatban, akik mellettem álltak és mellettem lesznek mindig. Különleges helyen van a szívemben feleségem, Laura, nagy szerelmem, aki nélkül kerékpáros pályafutásom nem jöhetett volna létre. Rió után valószínű, hogy következik számomra egy másik élet, amely során a romániai kerékpársport és a hazai fogyatékkal élők sportolási lehetőségeire összpontosítok majd. Köszönöm mindenkinek, akik mellettem állnak, támogatnak törekvéseimben!” – írta közösségi oldalán Novák Károly Eduárd. Kopacz Gyula