Brit és olasz ünnep a jégkorong-világbajnokságon
Nagyarányú vereséggel fejezte be a sepsiszentgyörgyi Divízió I/A jégkorong-világbajnokságot a román válogatott Olaszország ellen, akik győzelmükkel kivívták az Elit ligás tagságot. A másik feljutó a lengyeleket magabiztosan fölülmúló Nagy-Britannia lett, míg a meglepetésre Japántól kikapó ukránok lemaradtak az osztályváltásról.
Az utolsó játéknap előtt három együttes pályázott a feljutást jelentő első két hely valamelyikére a Sepsiszentgyörgyön zajló Divízió I/A jégkorong-világbajnokságon. A zárókört megelőzően Nagy-Britannia és Ukrajna volt a legkedvezőbb helyzetben, míg az olaszok riválisaik botlásában bízhattak.
Ehhez képest Japán már az első szombati meccsen borította a papírformát, a hazaiak után Ukrajnát is legyőzte. (Érdekes, hogy az ukránoknak egyetlen pont is elég lett volna a feljutáshoz.) Ezzel megnyílt az út a román csapat ellen jégre lépő Olaszország előtt. A taljánok nem bíztak semmit a véletlenre, fölényes győzelemmel használták ki az ukránok botlását. Románia újabb veresége azt jelentette, hogy rendezőként egyetlen ponttal zárták a tornát Láday Tamásék, igaz, az az egy egység a végső győztes Nagy-Britannia ellen jött össze. Mindez és a zárómeccsen Radim Valchar gólja csupán szépségtapaszt jelenthet a második volnalból hat év után búcsúzó román együttes számára.
Az utolsó találkozón a britek rendes játékidőben gyűrték le a rendkívül szimpatikusan küzdő lengyel együttest, így minden találkozójukat (hármat ráadásban) megnyerve jutottak újra az elit mezőnybe. Lengyelország vereségével az ötödik helyre csúszott vissza, míg Japán a negyedik pozícióban végzett, Ukrajna a bronzéremmel vigasztalódhatott.
– Nem néztünk ki jól az egész tornán, és nem tudom, mi volt az oka, mert ugyanazzal a csapattal voltunk, mint tavaly. Nem tudom, hogy a hazai pályán való játék nyomása miatt volt-e, vagy a srácaink közül néhányan elfáradtak az Erste Liga döntője után, és nem pihentek a világbajnokság előtt. A szurkolóink fantasztikusak voltak, mindhárom meccsre eljöttek, mindennap nagyszerű volt a hangulat. Kár, hogy nem tudtunk többet adni nekik – idézte Dave MacQueent, a román válogatott szövetségi kapitányát a Nemzetközi Jégkorongszövetség (IIHF) honlapra.
Az utolsó mérkőzésen a britek csapatkapitánya, Robert Dowd egy góllal és két gólpasszal zárt, a végső dudaszó után ő értékelt az IIHF mikrofonja előtt.
– Tudtuk, hogy csak egy pontra van szükségünk, de nem akartunk védekező mentalitással érkezni, meg akartuk nyerni ezt a meccset, és az egész tornát úgy építettük fel, hogy a végén a legjobb hokit játsszuk. Nem volt túl hosszú összetartásunk, csak három napunk volt, és nem voltak felkészülési mérkőzéseink, szóval a torna előrehaladtával kellett építkeznünk, és azt hiszem, ezt is tettük – mondta Dowd.
A divízió 1/A jégkorong-világbajnokság legjobb kapusa az ukrán Bohdan Diachenko, a legjobb védője az olasz Luca Zanatta és a legjobb támadója a brit Liam Kirk lett.
A torna legeredményesebb játékosa az ukrán Andri Denyskin volt kilenc ponttal, őt követte csapattársa, Viktor Zakharov és az olasz Daniel Ross Tedesco nyolc-nyolc ponttal. A védők közül öt-öt egységgel a brit Ben O’Connor és Nathanael Halbert szerezték a legtöbb pontot.
Csapatként Nagy-Britannia mutatta a legjobb lövési hatékonyságot, a próbálkozásaik 13,01 százalékát értékesítették, amivel kissé meghaladták Ukrajna 12,70 százalékát. Japán mutatta a legjobb emberelőnyös játékot, 15-ből négyet tudott gólra váltani, ami 26,67 százalékos hatékonyságot jelent, míg Nagy-Britannia tökéletesen teljesített hátrányban, mind a 15 emberhátrányos helyzetét kivédekezte.
A torna 15 mérkőzésén összesen 31 181 szurkoló volt jelen, ami átlagosan 2145 nézőt jelent. A házigazda Románia mérkőzései rendre telt házat vonzottak, átlagosan 2437 nézővel meccsenként, a 15 mérkőzésből 11-re több mint 2000 néző volt kíváncsi.