Brazília könnyedén negyeddöntős

Mindkét nyolcaddöntőben tizenegyes-párbaj döntött vasárnap: délután az oroszok a spanyolokat ütötték el a továbbjutástól, késő este a horvátok túlóráztak a sikerért a dánok ellen. A két tizenegyes-párbaj győztese egymás ellen játszik a negyeddöntőben. Tegnap Brazília könnyedén jutott tovább, Mexikó ugyan jól kezdett, de húsz perc után már nem ők irányítottak. [caption id="attachment_73045" align="aligncenter" width="1000"] Neymar (balról) a második félidő elején szerezte meg a brazil vezetést[/caption] Mindkét nyolcaddöntő tizenegyes-párbaj után dőlt el vasárnap az Oroszországban zajló labdarúgó-világbajnokságon. Délután a házigazdák és a spanyolok 1–1-re zártak, majd az oroszok 4–3-ra megnyerték a büntető-párbajt, késő este hasonlóan 1–1-re zárta a rendes játékidőt és a hosszabbítást is Dánia és Horvátország, a tizenegyes-párbajt 3–2-re utóbbiak nyerték. Érdekesség, hogy mindkét kapus három-három büntetőt hárított, ám a dán Schmeichel a 115. percben Modric lövését hárította, a párbaj során pedig csak két tizenegyest védett. Pedig a meccset a dánok jól kezdték, Mathias Jörgensen az első percben megszerezte a vezetést, igaz, az előny alig három percet tartott, mert Mario Mandzukic egyenlített. Az óra 3:37-et mutatott a horvát találatnál, ilyen gyorsan még sohasem szerzett gólt két csapat egy meccsen a vb történetében. A negyedik perctől viszont nem volt túl izgalmas a meccs, egészen a 115. percig, amikor a dán kapus büntetőt védett, majd a tizenegyes-párbajban Subasic három védésével a horvátok jutottak a legjobb nyolc közé. Lemondták a válogatottságot Miután a spanyolok tizenegyesekkel elveszítették a házigazda Oroszország elleni nyolcaddöntőt a világbajnokságon, Andrés Iniesta megerősítette, hogy nem lép többet pályára a nemzeti csapatban. Már a vb előtt is sejteni lehetett, hogy a 34 éves középpályás utolsó nagy tornáján szerepel a spanyol válogatottal, ám a hivatalos bejelentést csak az oroszok elleni mérkőzés után tette meg. „Ez volt az utolsó meccsem a válogatottban. A befejezések néha nem álomszerűek. Pályafutásom legszomorúbb napja a mai” – mondta csalódottan Iniesta. A pályafutását Lukas Podolski csapattársaként a japán Vissel Kobéban folytató Iniesta 2006-os bemutatkozása óta 131 mérkőzésen 13 gólt szerzett a spanyol válogatottban. Nyert két Eb-t és egy vb-t. A 2010-es világbajnoki döntő hosszabbításában ő lőtte a győztes gólt Hollandia ellen. A vasárnapi másik tizenegyes-párbajt vesztő dánoktól ketten búcsúztak a válogatottságtól. William Kvist csupán 35 percet játszhatott a világbajnokságon, Peru ellen ugyanis egy ütközés során eltört két bordája, és megsérült a tüdeje. Akkor a dán sajtó azt írta, ez volt az utolsó fellépése a nemzeti csapatban, ő azonban rövid dániai lábadozás után visszatért, de sem a franciák elleni utolsó csoportmérkőzésen, sem Horvátország ellen nem lépett pályára. Kvist 81 válogatott mérkőzésén kétszer volt eredményes. Michael Krohn-Dehli egy dán lapnak nyilatkozva jelentette be, hogy a horvátok elleni vébé-nyolcaddöntő volt az utolsó mérkőzése a válogatottban. „Ez volt az utolsó mérkőzésem, azt már tudtam a világbajnokság előtt is, hogy itt fejezem be a válogatott-pályafutásom” – mondta Krohn-Dehli, aki 58 fellépésén hatszor volt eredményes. Sima brazil siker Noha Mexikó remekül kezdett tegnap délután és húsz percig uralta is a meccset, ám a brazilok átvették az irányítást és onnantól az történt a pályán, amit ők akartak. Igaz, a mexikóiak remekül védekezve megakadályozták a brazil gólszerzést, támadásaik pedig sokszor erőtlennek tűntek, nem is nagyon okoztak veszélyt a dél-amerikai csapatnak. A fordulást követően a brazilok megszerezték a vezetést Neymar révén, a gól azonban nem rázta nagyon fel a mexikóiakat, mi több, továbbra is a dél-amerikaiak voltak aktívabbak és veszélyesebbek támadásokban. A meccs hajrájára némiképp összekapta magát Mexikó, de egy ellentámadásból a 88. percben Firmino eredményes volt és eldöntötte a továbbjutás sorsát. Brazília 24 meccset játszott azóta, amióta Tite a szövetségi kapitány, ebből 18 olyan találkozó volt, amikor még gólt sem kapott a csapat. A világbajnokságon csak a svájci Zuber volt eredményes a brazilok ellen. Egyébként a Brazília – Mexikó a vébék történetének negyedik leggyakoribb párharca, ötödször találkoznak majd világbajnokságon, csak brazil–svéd és argentin–német (7), illetve német–jugoszláv (6) mérkőzésből volt több. Nyolcaddöntők Horvátország – Dánia 1–1 (1–1, 1–1, 1–1) – tizenegyesekkel: 3–2 /Mandzukic (4.), illetve M. Jörgensen (1.)/. Brazília – Mexikó 2–0 (0–0) /Neymar (51.), Firmino (88.)/. A Belgium – Japán találkozó lapzárta után ért véget. A mai műsor: Svédország – Svájc (17); Kolumbia – Anglia (21). HN-összeállítás