Biró Sándor ezüstérmet szerzett

Újabb nagyszerű eredményt tudhat magáénak Biró Sándor sakkozó, aki a görögországi Rodoszon világbajnoki ezüstérmet gyűjtött be. Érdekesség, hogy a torna élén végzettek körbeverték egymást. A görögországi Rodosz-szigeten, július 17–26. között, a Sheraton Rhodes szálló adott otthont az idei ACO-világbajnoksának, melyen 14 ország 81 résztvevője 9 fordulón át küzdött. A német rendezők a 2400 Élő-pont alatti sakkozókat 200 pontonként csökkenve 7 értékcsoportba rangsorolták. A ditrói születésű Biró Sándor nemzetközi mester a 2200 Élő-pont alattiak B-versenyén indulhatott volna, de a rendezők az előző világbajnokságokhoz hasonlóan, ezúttal is a főcsoportba rangsorolták. Biró győzelemmel kezdte a tornát, épp a 64. születésnapján a későbbi világbajnokot győzte le. A verseny közepén azonban időzavarban két nyert állást rontott vesztésre, és az éremre kevés esélye maradt. Azonban a csíkszeredai Caissa Sakk Klub versenyzője két fontos győzelemmel fejezte be a versenyt, és ACO-világbajnoki ezüstérmes lett. A főcsoport idei ACO-világbajnoka a német Wolfram Heinig lett 5,5 ponttal az 5 pontos Biró Sándor és a 4,5 pontos svájci Markus Rufener előtt. A körmérkőzéses torna érdekessége, hogy az élen állók körbeverték egymást. A mostani siker nem jöhetett volna létre Csíkszereda Megyei Jogú Város sportpályázati segítsége nélkül. Biró két tanítványa is érmet nyert: Marianne Krause aranyérmet szerzett az E-csoportban, a 61 éves bajor sakkozónő Guinness-rekordnak számító sikert ért el, hiszen 36 napon belül a második világbajnoki címét szerezte a férfiak mezőnyében! A másik tanítvány, a 63 éves stuttgarti Dieter Bauer mindvégig vezette a D-csoportot, de utolsó fordulóbeli veresége miatt bronzérmes lett. Az ACO szervezetről röviden: a német Lothar Hirneise tíz évvel ezelőtt felismerte azt a tényt, hogy a Nemzetközi Sakk Szövetség (FIDE) világbajnoki rendszere mellett esélyt kellene adni másoknak is a cím megszerzésére, hiszen jelenleg Magnus Carlsentől nehéz elhódítani a világbajnoki koronát. Két fia, Tobias és Jens segítségével megalapította az ACO-t, melynek munkáját Falco Bindrich nagymester is segíti. 2012-ben Dubaiban kezdődött az első ACO-világbajnokság, azóta a létszám egyre csak nőtt, így 2017-ben már 30 ország 315 sakkozója játszott a görögországi Kosz-szigeten. A siker hatására a rendezők a szenioroknak is kiírtak világbajnokságot, a 2018-as első ACO szenior vébét Kréta-szigetén Biró Sándor nyerte a Ditrói Közbirtokosság támogatásával.