Az FK Csíkszereda feljutott a 2. Ligába

Mindkét Hargita megyei csapat teljesítette a 2018/2019-es labdarúgó 3. Liga idényében a célkitűzést: az FK Csíkszereda háromévnyi próbálkozást követően megnyerte csoportját és ősztől a 2. Ligában szerepelhet, míg a Székelyudvarhelyi FC remek tavaszi teljesítményének köszönhetően a következő szezonban is a harmadosztályban játszhat. Az FK Csíkszereda 115 évet kellett várjon ahhoz, hogy a hazai másodosztályban szerepelhessen. [caption id="attachment_88719" align="aligncenter" width="960"] Csíki örömünnep Tasnádon. Idegenben biztosította be az FK Csíkszereda a 3. Liga 5. csoportjában a végső győzelmet Fotó: fkcsíkszereda.ro[/caption] Egy fordulóval a hazai labdarúgó 3. Liga befejezése előtt mindkét Hargita megyei csapatnak sikerült teljesítenie a szezon elején kitűzött célt. Az FK Csíkszereda megnyerte az 5. csoportot és ősztől a másodosztályban szerepelhet, míg a Székelyudvarhelyi FC a középmezőnyben zárt, így megmenekült a kieséstől és ősztől is a harmadosztályban játszhat. Egy kis csíki focitörténelem Az FK Csíkszeredát 1904-ben alapították, a csapat 1976-ig viselte ezt a nevet. Az 1971/72-es idényben szerepelt először a csapat a harmadosztályban és a 13. helyen zárt, ezt követően egy idény kihagyást követően 1973 és 1976 között három szezont is a C Divízióban töltött, az 5., a 8. és a 13. helyen zárva. 1977-ben a csapatot IUPS névre keresztelték, ezen a néven az 1977/78-as idényben a 9. helyen zárt a harmadosztályban. 1978-ban újabb keresztelés következett, ekkor vette fel a Traktor nevet a csíki csapat és 1978 őszátől 1983 nyaráig szerepelt a C Divízióban, az öt idény során a 7., a 14., a 6., a 7. és a 16. helyen zárt, utóbbi helyezés azonban a kiesést jelentette a harmadik vonalból. 1983 őszétől 1987 nyaráig a Traktor a megyei pontvadászatban szerepelt, ekkor viszont Rapidra keresztelték – mint minden vasutascsapatot – és egy évvel később újra harmadosztályú lett a csapat. Az 1988/89-es idényben csoportharmadik lett a Rapid, egy évvel később a 14., majd az 1990/91-es idényben a 7. helyen zárt, az 1991/92-es idényben ugyan ötödik lett csoportjában a csapat, ám a következő idényben nem vállalta a szereplést a harmadosztályban. Az 1993/94-es idényben újra harmadosztályú volt a csapat, ám a 17. hely a kiesést jelentette, a Románia-kupában viszont a legjobb 16 közé jutott a Rapid Csíkszereda. 1994 és 1997 között a megyei pontvadászatban játszott a csapat, majd az 1997/98-as idényben újból C Divíziós lett a gárda, ám a 15. hely újból a kiesést jelentette. Egy év szünet után 1999-ben újból a harmadosztályba jutott a gárda, az 1999/2000-es idényt a 15. helyen fejezték be, és annak ellenére, hogy a 2000/2001-es szezonban is a C Divízióban játszhatott volna a Rapid, az idénykezdés előtt feloszlott a csíkszeredai csapat. 2010-ben VSK Csíkszereda néven alakult újjá a megyeszékhelyi labdarúgócsapat, amely második idényében megnyerte a megyei bajnokságot, 2012-ben pedig megalakult a jelenlegi FK Csíkszereda, amely a 2012/2013-as, majd a 2013/2014-es idényben is megyei bajnok lett, 2014 őszétől pedig a 3. Ligában szerepelt. A 2014/2015-ös idényt a hatodik, a rákövetkező évet az ötödik helyen zárta a 3. Ligában az FK Csíkszereda, a 2016/2017-es idényben a harmadik lett, míg a 2017/2019-as idényben a második helyen végzett a csapat, utóbbi két szezonban majdnem végig esélye volt az FK-nak a csoportgyőzelemre és a másodosztályba való feljutásra. A 2018/2019-es idényben az FK Csíkszereda mellett Lénárdfalva és a Nagybányai Minaur harcolt a csoportgyőzelemért, az FK a 9. fordulóig vezette is a tabellát, ám akkor némi meglepetésre gól nélküli döntetlent játszott Marosvásárhelyen a MSE ellen. A bajnokság felénél Lénárdfalva hat, a Minaur pedig egy ponttal állt a harmadik FK ellen, ám a 17. fordulóban kikapott az éllovas, pontot veszített a Minaur, így az FK feljött a második helyre és hátrányát három pontra faragta Lénárdfalvával szemben, a nagybányaiak viszont innentől kezdve leszakadtak a két feljutásért küzdő gárdától. A 20. fordulóban ugyan nyert a pályán az éllovas a Székelyudvarhelyi FC ellen, ám később a vendégek javára írták a találkozót, és ez a három pont mindkét Hargita megyei csapatnak nagyon sokat jelentett. Két forduló erejéig még gólarányának köszönhetően vezetett Lénárdfalva, ám a 23. fordulóban az FK Csíkszereda idegenben győzte le az éllovast és át is vette a vezetést a tabellán. A 28. fordulóban ismét botlott Lénárdfalva, így az FK előnye öt pontra nőtt, a 28. fordulóban a Minaur nyert ugyan Csíkszeredában, ám Lénárdfalva is kikapott, így az utolsó előtti fordulóban a csíkiak egy győzelemmel bebiztosíthatták a csoportelsőséget. [caption id="attachment_88720" align="aligncenter" width="1000"] Hazai környezetben döntötte el a bennmaradás sorsát a Székelyudvarhelyi FCfotó: szfc.ro[/caption] Az FK Csíkszereda szombaton Tasnádon lépett pályára és az első félidőben már eldöntötte a meccset. Eder Gonzales a 2. percben a csíkiak első helyzetét gólra váltotta, majd szintén ő növelhette volna a 7. percben a vendégek előnyét, ám lövését követően sikerült védenie a tasnádi kapusnak. A 24. percben a hazaiak első veszélyes támadását követően a labda a kapu mellett ment el, a 36. percben pedig Eder hagyott ki újabb nagy helyzetet. A szünet előtt egy perccel Edernek ismét sikerült a hálóba juttatnia a labdát, így megnyugtatóvá vált a csíkiak előnye, a spanyol ugyan még szerzett egy gólt a 61. percben, de azt les miatt érvénytelenítette a játékvezető. Az utolsó fél órában még volt ugyan négy helyzete az FK-nak, ezek azonban kimaradtak, de a 2–0-s győzelem elég volt ahhoz a csíkiaknak, hogy magabiztosan nyerjék a meccset, és sikerükkel bebiztosítsák a csoportelsőséget és az ezzel járó másodosztályba való jutást. Az FK Csíkszereda a megyeszékhelyi labdarúgás 115 éve során a legsikeresebb idényét zárta: a Románia-kupában a negyeddöntőig menetelt és csak a címvédő U Craiovától kapott ki, míg a 3. Liga 5. csoportját megnyeve először szerepelhet a gárda a 2019/2020-as idényben a 2. Ligában. Elérték a célt Sokáig rezegett a léc a Székely­udvarhelyi FC fölött, hiszen a csapat a 19. fordulóig kiesést jelentő helyen állt, ám a remek tavaszi idénynek köszönhetően sikerült a célt elérniük és ősztől is a harmadosztályban játszhat a gárda. Az utolsó előtti fordulóban biztos volt, ha nyer az FK Tasnádon, az SZFC biztosan megmenekül, ám az udvarhelyiek pénteken hazai közönség előtt győzték le a Besztercei Gloriát, így a tasnádi meccs eredményétől függetlenül a csapat megnyugtató előnyre tett szert és eldöntötte sorsát.
3. Liga, 5. csoport, 29. – utolsó előtti – forduló, eredmények Tasnádi Unirea – FK Csíkszereda 0–2 (0–2) /Eder Gonzales (2., 44.)/; Székelyudvarhelyi FC – Besztercei Gloria 4–0 (3–0) /Crişan (32, 39, 40), Dinu (47.)/; Radnóti SK – Marosvásárhelyi MSE 2–4, Medgyesi Gaz Metan II. – Szászrégeni Avântul 1–3, Dési Unirea – Nagybányai Minaur 1–0, Szászhermányi FC – Barcarozsnyói Olimpic Cetate 2–0, Lénárdfalvi SK – Kolozsvári Sănătatea 1–3, Kolozsvári CFR II. – Tordai Arieșul Sticla 0–3 (játék nélkül). 1. FK Csíkszereda 29 22 4 3 79–17 70 2. Lénárdfalva 29 20 2 7 84–33 62 3. Nagybányai Minaur 29 15 9 5 44–21 54 4. Barcarozsnyói Olimpic Cetate 29 16 4 9 34–28 52 5. Kolozsvári Sănătatea 29 15 5 9 48–31 50 6. Tordai Arieşul Sticla 29 14 7 8 49–34 49 7. Szászrégeni Avântul 29 14 7 8 44–30 49 8. Kolozsvári CFR II. 29 13 7 9 61–44 46 9. Besztercei Gloria 29 11 7 11 41–41 40 10. Székelyudvarhelyi FC 29 11 5 13 40–38 38 11. Dési Unirea 29 9 8 12 41–40 35 12. Szászhermányi FC 29 9 8 12 41–41 35 13. Tasnádi Unirea 29 8 6 15 45–62 30 14. Marosvásárhelyi MSE 29 5 4 20 24–85 19 15. Medgyesi Gaz Metan II. 29 3 3 23 25–77 12 16. Radnóti SK 29 3 2 24 31–109 11 Az utolsó forduló műsora: szombat, 18 óra: FK Csíkszereda – Dési Unirea, Minaur – Székelyudvarhelyi FC, Gloria – Radnót, MSE – CFR II., Sticla Arieşul – Lénárdfalva, Sănătatea – Gaz Metan II., Avântul – Szászhermány, Olimpic Cetate – Tasnádi Unirea.