Hirdetés

Tatarozzák a csíkszentmártoni templom cinteremfalát

Jelenleg is zajlik a munka Csíkszentmártonon, ahol a templomot körbevevő cinteremfalat tatarozzák. Az egyháztanács sikeresen pályázott Hargita Megye Tanácsa műemlékvédelmi programjában, de további anyagi erőforrásra van szükség, hogy befejezzék a munkát.

Péter Ágnes
Becsült olvasási idő: 5 perc
Tatarozzák a csíkszentmártoni templom cinteremfalát
Fotó: László F. Csaba

Bocskor István, a csíkszentmártoni egyháztanács gondnoka érdeklődésünkre elmondta, hogy tavaly váltották ki az építkezési engedélyt, miután minden szakhatósági jóváhagyást megkaptak. A tatarozást idén tavasszal kezdték el, miután sikeresen pályáztak Hargita Megye Tanácsa műemlékvédelmi programjában. 91 ezer lejt kapott így a csíkszentmártoni egyháztanács, de a gondnok elmondása szerint egymillió lej fölött lesz a munka értéke.
A cinteremfalat három szakaszban építették olyanná, amilyennek ma látható. A temp­lom épületének története egybefonódik a cinteremfal történetével, ugyanis ahányszor újjáépítették a templomot, annyiszor építettek hozzá az azt körülvevő falhoz is. Csíkszentmártonon az első templomot a 15. században építették gótikus stílusban, de a középkori templomot 1749-ben lebontották, és helyette felépítették az egyházközség második templomát, amelyet később, 1802‒1817 között átépítettek barokk stílusba. Az új templom megőrizte a régi tornyát, és akkor nyerte el a mai végleges formáját.

László F. Csaba
Az ásatásokat a cinteremfalnál a régészek már tavaly elkezdték, és mint kiderült, a nyugati oldalon levő falrész a legrégebbi, amelyen lőrések is találhatók. A második és harmadik szakaszban hozzáépített falrészeknek változott a formájuk, hiszen nem olyan védelmi funkciót látott el, mint az első cinteremfal.
‒ A tatarozás lassú folyamat. Régészek, történészek vesznek részt a munkában, illetve a szakemberek, akik bontják és újjáépítik a falat, úgy dolgoznak, hogy az elkövetkező ötven-száz évben még jó állapotban legyen a cinteremfal – mondta Bocskor István.

László F. Csaba
Az egyháztanács gondnoka szerint ahhoz, hogy folytatni tudják a munkát, még legalább 900 ezer lejre van szükségük. Ismét be fognak nyújtani egy pályázatot a megyei tanács műemlékvédelmi programjára, illetve hálával fogadnak adományokat is. Hozzátette, hogy egyéni adományok is érkeztek már, illetve Csíkszentmárton önkormányzata, az Aklos Közbirtokosság és a csíkcsekefalvi közbirtokosság is támogatta a tatarozást. Ugyanakkor az egyháztanácsosok minden lehetőséget igyekeznek kihasználni, hogy anyagi forrást szerezzenek a munka elvégzésére. Érdeklődésünkre Bocskor István elmondta, hogy ha a szükséges összeg a rendelkezésükre állna, akkor egy év alatt be lehetne fejezni a cinteremfal teljes tatarozását, így viszont csak részletekben haladnak.
‒ Az építkezési engedélyt három évre kaptuk meg, 2025-re be kell fejezni a munkát – hangsúlyozta.

László F. Csaba
A tatarozást az Impex Aurora vállalat munkatársai végzik, mivel Har­gita megyében ez a vállalat jogosult műemlék épületek felújítására.
A csíkszentmártoni templom környékén egyébként van még tennivaló, Bocskor István elmondása szerint ugyanis a templom mellett levő harangozói lakást is újszerűsíteni kell, illetve a temetőben szeretnének hulladéktárolókat kialakítani. További ötletük, hogy kiállítsák a régi lovas kocsit, amelyen a temetés napján az elhunytat szállították a háztól a temetőbe. Leírásokat is készítenének arról, hogy milyen eszközöket használtak régen a temetkezéshez, hogy ne vesszenek feledésbe a régi szokások. Mindez azonban a gondnok szerint hosszú távú terv, egyelőre a cinteremfal tatarozását szeretnék befejezni, és csak azután látnak hozzá a többi munkához.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!