Egy kamarás asztal felújításának története
Hogyan tudunk felújítani egy napszítta, esőverte, közel százéves kamarás asztalt, mire figyeljünk, milyen lépéseket kell követni, hogy a felújított darab minél jobban visszakapja eredeti pompáját? Asztalunk esetében a szín, a textúra, a pórusok sokat változtak az idő múlásával, ezért mélyreható felújítási munkálatokra volt szükség.Segítségünkre ezúttal is Puskai Melinda, az Allmaycrafts tulajdonosa, az Annie Sloan Románia munkatársa volt.
Régen a bútorokat a funkcionalitásuk határozta meg, a kamarás asztal pedig tulajdonképpen egy nagyfiókos asztalt jelent, a tágas fiókban pedig egy napra elegendő eledelt tudtak tárolni – magyarázza Melinda. Ugyan a funkción túl a díszítés másodlagos volt, de nem elhanyagolandó tényező, így jelen asztalunk is jellegzetes felcsíki motívumokban pompázott.
– A hagyományos népi bútorfestés a 18–19. században honosodott meg Székelyföldön, a festett bútorok igazából a reformáció térhódításával kerültek be először a templomokba, és innen terjedtek át a háztartásokba. Alapszín volt a kék, illetve a barna, nagyon ritkán használtak zöldet, s azt is csak a tehetősebbek, akik megengedhették maguknak, ugyanis nem volt egyszerű e festékek előállítása
– mutat rá Melinda.
Mint meséli, a szóban forgó asztal alapszíne eredetileg kék volt, amikor műhelyükbe került, fotók készültek róla, dokumentálták állapotát, ellenőrizték állagát.
– Ha olyan javításokra van szükség, amelyeket mi nem tudunk elvégezni, az adott bútordarab egy hozzáértő asztaloshoz kerül, majd miután kijavítjuk a szerkezeti hibákat, újrafestjük. Az asztal lapja nagyon rossz állapotban volt, valószínűleg kint tartották, a napsütés, az eső miatt nagyon megkopott. Le kellett csiszolni, a repedéseket, karcolásokat kijavítottuk, és utána következett az alapozás. Természetesen előtte lefotóztuk, hogy a későbbiekben a mintákat tudjuk visszafesteni, lehetőleg eredeti formában. Mielőtt újraalapoztuk az asztalt, pauszpapírra kirajzoltuk a mintát. Mivel az asztallap mintázatában voltak erősen kopott részletek, szakkönyveket lapoztam fel, hogy kiderítsem, milyen motívumokat használhattak
– jegyzi meg. A legnagyobb kihívást az eredeti motívumok, szimbólumok minél autentikusabb felrajzolása, festése jelentette. Ez a folyamat gyakorlott és kifinomult kézmozdulatokat igényel, ha ennek nem vagyunk birtokában, akkor sincs ok a szomorúságra, ugyanis mint Melinda felhívta a figyelmet, ma már motívumokban gazdag sablonok érhetők el a piacon. És ma már jóval könnyebb dolgunk van a festést illetően is, hiszen a struktúrájában felújított, előkészített bútordarabot könnyedén színezhetjük az Annie Sloan környezetbarát festékkel.