Törvénymódosításról is szó lehet
Valószínűsíthető, hogy a kormányátalakítási hercehurcák miatt az elmúlt hét folyamán „lehalkultak” a szakszervezetek, nemigen került sor tiltakozó akciókra. Ugyanakkor azonban a televíziók képernyőiről nem kerültek le a nagy szakszervezeti tömörülések képviselői, akik továbbra is ostorozták a kormány egyes kilátásba helyezett intézkedéseit. Tegnap viszont bekövetkezett egy esemény: a Sanitas Föderáció vezetői ismét találkoztak a kormány képviselőivel.
Megbeszélésekre a Victoria-palotában került sor, a kormány részéről azon részt vett Marcel Ciolacu kormányfőhelyettes, Florian Bodog egészségügyi miniszter, Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter és Ionuț Mișa közpénzügyi miniszter. (Ideig-óráig jelen volt maga a kormányfő Mihai Tudose is.) Tulajdonképpen már az előzetesen lezajlott tárgyalások folytatását jelentette a tegnapi. Megegyezésre azonban most sem került sor, s a jelek szerint az álláspontok egyre inkább távolodnak.
Alapbérbe épülő pótlékokat akarnak
Az egészségügyi szakszervezetek elégedetlenségét a közszférai egységes bérezési kerettörvény, a 2017/153-as törvény egyes előírásai váltották ki, valamint újabban a kormánynak az a munkavállalói érdekképviseletek által kifogásolt és hevesen bírált ama szándéka, miszerint a munkáltatók által fizetendő társadalombiztosítási hozzájárulásokat (vagy legjobb esetben azok egy részét) átruháznák a munkavállalókra. A bérezési jogszabály kapcsán mindenekelőtt a pótlékokra vonatkozó előírásokat tartják méltánytalannak és hátrányosnak. Ebben a keretben pedig azt szeretnék elérni – legalábbis a tegnapi nyilatkozataik szerint –, hogy a különböző szakterületeken tevékenykedő orvosok (de nem csak) bérszintjei tekintetében legyen eltérés, s ez annak okán, hogy bizonyos pótlékok épüljenek bele esetenként az alapbérbe. Ami pedig az orvosokat illeti, ellenzik az alapnorma megemelését (a kötelező ügyeletek számának a növelését). Továbbá követelik, hogy a 2018-as esztendő folyamán is sor kerüljön az étkezési jegyek nyújtására.
Más bérrácsot kérnek
Tárgyalókészség van, ezt elismerte a Sanitas Föderáció elnöke is, Leonard Bărăscu, de hozzáfűzte azt is, hogy a kormány részéről nemigen sikerül megtalálni „a legjobb megoldásokat”. Tegnap csupán annyi dőlt el, hogy holnap az egészségügyi minisztériumban újabb megbeszélésre kerül sor a bérezési ráccsal kapcsolatosan. Ettől függetlenül a mai nap folyamán a fővárosban tüntetésre kerül sor, amelyen számításaik szerint mintegy 8000 személy fog részt venni. Ezt követően a Sanitas föderáció országos tanácsa fog dönteni arról, hogy indokolt lesz-e vagy sem egy általános sztrájk meghirdetése.
Amennyiben sikerülne kiharcolni az egészségügyi szektor bérrendszerére vonatkozó egyes előírások, rendelkezések (amelyeket a 2017/153-as törvény II-es számú melléklete tartalmaz) egyike-másikának a módosítását, az végső soron nem jelentene egyebet, mint magának a törvénynek az ingataggá tételét. Ez egyben olyan precedenst is teremthet, ami igen kényes helyzetbe hozhatja a kormányt. Amúgy annak idején a legilletékesebb, Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter egy időtálló, sziklaszilárd, kikezdhetetlen, méltányos és igazságos jogszabálynak „kiáltotta” ki ezt a törvényt. Talán nem vette észre, hogy amit kimunkáltak, az nem szikla, hanem csak amolyan homokbucka, s az máris porladozni kezdett…
[box type="shadow" ]Tüntetést hirdetett mára a Sanitas
Tüntetést tart ma Bukarestben a Sanitas Szakszervezeti Szövetség, amiért a kormány halogatja az egészségügy és a szociális ellátórendszer problémáinak megoldását – írja közleményében az érdekvédelmi szervezet. A George Enescu téren tartandó tüntetést követően a tiltakozók a Győzelem térre vonulnak. A Sanitas tagjai elégedetlenek a 2017/153-as törvénnyel, amely szerintük egyenlőtlenségekhez és diszkriminációhoz vezet a bérezési rendszer tekintetében. „A kormány hónapok óta egyebet sem tesz, csak mímeli, hogy érdekli azoknak a szakágaknak a sorsa, amelyeket ők maguk neveztek ‘nemzeti érdekeltségűeknek’.
A kormányprogramhoz való ragaszkodást hozva fel ürügyként olyan intézkedéseket foganatosítanak, amelyek hátrányosan érintik az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben dolgozókat. Hogy akarják megakadályozni a személyzet külföldre vagy magánintézményekhez való elvándorlását olyan intézkedésekkel, amelyek a bérek csökkenéséhez, az élelmiszerjegyek elvesztéséhez, több kötelező ügyelethez vezetnek?” – tette fel a kérdést a Sanitas elnöke, Leonard Bărăscu.[/box]
Hecser Zoltán