Összefogást sürget a francia államfő
Franciaország erősíteni fogja katonai műveleteit Szíriában az Iszlám Állam dzsihadista szervezet állásai ellen és indítványozza az ENSZ Biztonsági Tanácsának mielőbbi összehívását, hogy terrorizmus elleni határozatot fogadjon el – mondta François Hollande francia államfő tegnap a francia kongresszus előtt elmondott beszédében Versailles-ban.
[caption id="attachment_16531" align="aligncenter" width="740"] François Hollande a parlament két háza előtt. Rendkívüli állapot[/caption]
Az ENSZ biztonsági Tanácsának mielőbbi összehívását sürgette tegnap François Hollande francia államfő. A köztársasági elnök tegnap a parlament két háza, a nemzetgyűlés és a szenátus együttes ülése előtti felszólalásában jelezte, hogy a Charles de Gaulle repülőgéphordozó-anyahajó csütörtökön elindul a Földközi-tenger keleti térsége felé, s ezzel Franciaország megtriplázza az erejét a térségben. Jelenleg 12 bombázót állomásoztat a francia légierő az Egyesült Arab Emirségekben és Jordániában, amelyekkel az Iszlám Állam szíriai és iraki állásait támadják.
François Hollande elmondta, hogy a Franciaország történelmének legsúlyosabb terrortámadását, a legalább 129 áldozattal és több mint 350 sérülttel járó párizsi merényletsorozatot Szíriában tervelték ki és Belgiumban szervezték meg és készítették elő.
A franciákat „kitartásra, egységre, világos gondolkodásra, méltóságra kérte a háborús tettek ellen”, amelyben 19 ország állampolgárai vesztették életüket. Az államfő jelezte azt is, hogy a „következő napokban” találkozik Vlagyimir Putyin orosz és Barack Obama amerikai elnökkel, hogy egyeztessenek a terrorizmus elleni összefogásról.
A francia hatóságok 23 embert állítottak elő és 31 fegyvert foglaltak le, valamint 18 helyen találtak kábítószert a rendkívüli állapot keretében hétfőre virradó éjjel országszerte végrehajtott razziákban – közölte tegnap délelőtt Bernard Cazeneuve belügyminiszter. Elmondta, hogy a rendőrök és a csendőrök 168 házkutatást hajtottak végre.
„Ezekkel a házkutatásokkal felgyorsulhatnak a radikálisok elleni nyomozások és bővíthetők az információink. Tizenkilenc megyében voltak házkutatások, Franciaország valamennyi nagyvárosa körül, a köztársaság egyetlen vidékét sem hanyagoljuk el” – mondta a miniszter, aki azt is jelezte, hogy az elmúlt 48 órában 104 ember számára rendelt el lakhelyelhagyási tilalmat.
„Az éjszaka összegyűjtött információk bűnözői bandák és esetleges terrorhálózatok felszámolásához lehetnek hasznosak” – hangsúlyozta a belügyminiszter. „Ez csak a kezdet, az ilyen akciók folytatódni fognak. A köztársaság válasza széles körű és teljes. Azt, aki a köztársaságra támad, utoléri a köztársaság. Kíméletlen vele és társaival, azokkal, akik segítették és azokkal, akik kiképezték” – fogalmazott Bernard Cazeneuve.
A rendkívüli állapot miatt a megyei prefektusok és rendőri vezetők bírói engedély nélkül rendelhették el ezeket a házkutatásokat, amelyek elsődleges célja a megelőzés, s nem a múlt péntek esti merényletek miatt indított nyomozás keretében történtek.
Lyonban fegyvereket foglaltak le, köztük egy rakéta-sorozatvetőt, golyóálló mellényeket, több pisztolyt és kalasnyikovot, valamint öt embert előállítottak. A Lyon körüli agglomerációban és Grenoble-ban mintegy 13 helyen volt házkutatás. Rendőrségi források szerint az őrizetbe vett személyek nem feltétlenül terroristák, hanem inkább olyan bűnözők, akik fegyverekkel kereskednek, s ezáltal kapcsolatban állnak a dzsihadista körökkel. Toulouse-ban öt embert vettek őrizetbe hétfőre virradó éjjel az ügyészség szerint, amely jelezte, hogy ennek az akciónak nem volt közvetlen köze a párizsi merényletekhez, hanem egy terrorelhárítási akciót indítottak a titkosszolgálatok. A toulouse-i házkutatások során egy fegyvert és kábítószert foglaltak le.
[box type="shadow" ]Megtámadták az Európai Uniót, és mi is veszélyben vagyunk – mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök tegnap, napirend előtt a parlamentben, a pénteki párizsi merényletekről szólva. A magyar kormányfő arról is beszélt: a terroristák tudatosan használják fel a népvándorlást, hogy elvegyüljenek. Ismét bírálta a kötelező betelepítési kvótát, amely szerinte szétterítené a terrorizmust Európában. Orbán Viktor ismét kifejezte Magyarország részvétét Franciaországnak, majd idézte François Hollande francia államfőt, aki szerint ami Párizsban történt, az háborús tett. Orbán Viktor szerint azonban nemcsak a francia nép áll háborúban. Franciaország az EU tagja, innen nézve Párizsban az EU-t támadták meg, amelynek Magyarország is tagja, így „ez a mi ügyünk is” – hangsúlyozta, hozzátéve: ami pénteken történt Párizsban, az megtörténhet más helyeken is Európa-szerte, „mi sem vagyunk biztonságban”.[/box]
HN-összefoglaló