Napközis utalvány
Még az elmúlt esztendő novemberében jelent meg ama 2015/248-as törvény, amely értelmében a hátrányos helyzetű családban felnövő gyermekeket ösztönzik a rendszeres óvodába, illetve napközibe járásra. Anyagi ösztönzésről van szó, s arra úgynevezett szociális utalványok révén kerül sor. (Egyébként a szóban forgó törvényt lapunk 2015. november 5-i számában már ismertettük.) A törvény előírásai február 1-jétől váltak hatályossá, a szociális utalványok pedig február 15-től válnak esedékessé. Egyébként a szaktárcai becslések szerint körülbelül 111 ezer hátrányos helyzetű családban felnövő kisgyerek lehet a szóban forgó szociális utalványok haszonélvezője.
A törvény gyakorlatba ültetésének előfeltétele volt az is, hogy kormányhatározattal hagyják jóvá annak alkalmazási módszertani normáit. E kormányhatározat meghozásának határideje február 1-jén jár le, de az időközben elfogadásra került: a kormány január 19-i kormányülésén jóváhagyták a módszertani normákra vonatkozó 2016/15-ös kormányhatározatot, s az a Hivatalos Közlöny január 25-i számában jelent meg. A jogosultság alsó korhatára három év, ezt megelőzően is beírható a napközi otthonba vagy az óvodába a gyerek, de a jogosultság csak a harmadik életévének betöltése hónapjában következik be. A felső korhatár a hatodik életév, amely betöltésére szeptember 1. után kell hogy sor kerüljön. Hogy egy hátrányos helyzetű családban felnövő gyermek részesülhessen a napközis utalványban, annak a jövedelem tekintetében is vannak feltételei: az egy családtagra jutó havi nettó jövedelem nem haladhatja meg a 2001/416-os törvényben az egyedülálló személyre előírt garantált minimál jövedelem szintjének kétszeresét. A szóban forgó érték jelenleg 141,5 lej, ezek szerint a jogosultság feltétele az egy családtagra jutó havi 283 lejes nettó jövedelem. Ami pedig a szociális utalvány nominális értékét illeti, az havi 50 lej. Tehát a jogosult személy ilyen értékű utalványra jogosult, s az kizárólag azon célokra használható fel, amelyekről a törvény rendelkezik, azaz: az utalványokkal kizárólag élelmiszereket, ruhaneműket, iskolai felszereléseket és higiéniai termékeket lehet csak vásárolni.
Jogosultsági kör
A most megjelent alkalmazási normák értelmében a hátrányos helyzetű családokban felnövő kisgyerekek lesznek jogosultak a szociális utalványokra, amennyiben az egy családtagra jutó jövedelemre vonatkozó kritérium teljesül és amennyiben rendszeresen óvodába vagy napközi otthonba járnak, ami alatt a napi jelenlét értendő (eltekintve az esetleges igazolt hiányzásoktól, de azok tekintetében is szigorú előírásokat tartalmaz a törvény). A nehéz helyzetben lévő családok fogalma némileg kitágul, ugyanis nem szerepel feltételként az állandó lakhely, s esetenként még az állampolgárság sem, már amennyiben az a hontalan vagy idegen állampolgár adott helyzetben találtatik. Továbbá a jogosultság akkor is fennáll, ha nem saját gyerekről van szó, de hivatalosan igazolni lehet, hogy az a kisgyerek egy hátrányos helyzetű család vagy egyedülálló személy eltartásában van, továbbá az ösztönző nyújtása szempontjából családnak minősül az élettársi kapcsolat is, amennyiben a két élettársnak közös gyereke van, vagy közösen tartanak el egy vagy több kisgyereket. Az alkalmazási norma egyébként részletesen kitér arra, hogy mi is értendő a család vagy az egyedül élő személy esetében, mármint az ösztönzőre való jogosultság tekintetében.
Amennyiben az a kisgyerek eleget tesz a jogosultsági kritériumoknak, akkor eltartójának kérést kell benyújtania és saját felelősségre kiállított nyilatkozatot, amelyhez mellékelendők a család összetételére, annak jövedelmeire, a napközi otthonba való beiratkozásra és jelenlétre vonatkozó okiratokat. Itt említenénk azt is meg, hogy az utalvány formájában nyújtott ösztönzés jogosultsága a szeptember–június közötti időszakra vonatkozik, az idei esztendőben viszont kivételes módon a február 15.–június közötti időszakra, majd azt követően minden évben az iskolai év időszakára. A kérés és saját felelősségre adott nyilatkozat formanyomtatványát a kormányhatározat 1-es számú melléklete tartalmazza.
Jövedelemszámítás
A kormányhatározat 10-es szakasza előírja, hogy melyek azok a jövedelmek, amelyekre tekintettel kell lenni. Gyakorlatilag azon megadózandó és adómentességet élvező jövedelmek összességéről van szó, amelyek szerepelnek az Adótörvénykönyvre vonatkozó 2015/227-es törvényben. Ugyanakkor kivételt képeznek az egy családtagra jutó jövedelem megállapításánál a fogyatékkal élők védelmére vonatkozó 2006/448-as törvény alapján folyósított összegek, továbbá a társadalmi segélyek, az állami gyermekpótlék stb. Éppen ezért ajánlatos alaposan áttanulmányozni a kormányhatározatot, mert annak előírásai pontosan körülhatárolják azokat a jövedelmeket, amelyeket figyelembe kell venni, de azokat is, amelyektől „el kell tekinteni”.
A kéréseket a polgármesteri hivatalokhoz kell benyújtani, ott kerül sor a benyújtott dokumentumok ellenőrzésére, illetve a jogosultsági kritériumok vizsgálatára, s majd a polgármester rendeletével döntenek az ösztönző nyújtásáról vagy annak elutasításáról.
A gépezet gyakorlatilag beindult, s ez azt jelenti, hogy a kéréseket akár be is lehet nyújtani, annál is inkább, mert a területi-közigazgatási egységeknek február 10-ig közölniük kell a közpénzügyi megyei adminisztrációkkal a jogosultak, a haszonélvezők várható számát.
Hecser Zoltán