Mélytengeri gázkitermelés: elfogadta a képviselőház az offshore-törvényt
Döntő fórumként elfogadta szerdán a képviselőház az offshore-törvény tervezetét. A jogszabályjavaslatot 248 képviselő támogatta szavazatával, 34-en ellene voksoltak. Az elfogadott törvény az offshore (nyílt vízi) és a nagy mélységű onshore (szárazföldi) kőolajlelőhely-kutatás és -kitermelés feltételeit szabja meg.
A jogszabály előírja, hogy a kőolajszerződések ugyanazon gazdasági érdekcsoporthoz tartozó tulajdonosai, akik gázkitermelési tevékenységet is végeznek, és értékesítik az e körzetekből kitermelt földgázt, kötelesek a többletjövedelmet kiszámítani, bevallani és adót fizetni utána. Az olajmezőkből kitermelt földgáz értékesítéséből származó többletbevételekre fizetendő adóból levonják a kutatási és kitermelési (upstream) beruházások értékét. Ennek aránya nem haladhatja meg a többletbevételekre kirótt adó 40 százalékát – áll a jogszabályban.
A mélytengeri és szárazföldi olajmezőkre vonatkozó kőolaj-megállapodások hatályának ideje alatt a jogosultak és a hozzájuk tartozó vállalatok a szóban forgó olajmezőkből kitermelt szénhidrogéneket szabadon forgalmazhatják, az általuk meghatározott áron és mennyiségben, tiszteletben tartva a hatályos országos és európai jogszabályokat.
A kormánynak azonban kivételes esetekben, az energiaügyi minisztérium javaslatára joga van ideiglenes jelleggel korlátozni az árakat és az értékesíthető szénhidrogén-mennyiséget a lakossági fogyasztáshoz és a fűtésszolgáltatók működéséhez szükséges szénhidrogén biztosítása érdekében, illetve hogy eleget tegyenek az európai jogszabályok által előírt szolidaritási mechanizmusoknak.
Agerpres