Marad az egyfordulós választás
A kormány nem fog sürgősségi kormányrendeletet kidolgozni, és felelősségvállalással sem fogja módosítani a választási törvényt oly módon, hogy egyfordulós helyett ismét kétfordulós legyen a polgármester-választás, mivel ezt nem támogatja szilárd többség a parlamentben – jelentette ki Dacian Cioloş miniszterelnök a pártokkal való tegnapi konzultációt követően.
Kisebbségben maradtak a kétfordulós polgármester-választásra való áttérést sürgető jobboldali pártok – derült ki azon a tegnapi konzultáción, amelyen a miniszterelnök kérte ki a parlamenti pártok véleményét az ügyben. Ennek megfelelően a kormány nem vállal szerepet a törvény megváltoztatásában, június 5-én tehát egyfordulós választás dönti el, melyik településen ki foglalhatja el a polgármesteri széket.
Cioloş: nem, talán, mégsem
A tavaly még konszenzussal elfogadott – egyfordulós voksolást előíró – választási törvény módosítását a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kezdeményezte, miután a novemberi – a Ponta-kormány bukásához vezető – tüntetéseken a civilszervezetek kétfordulós polgármester-választást követeltek. A legnagyobb jobboldali párt arra hivatkozott, hogy nincs demokratikus legitimitása egy relatív többséggel, például a voksok 25-30 százalékával megválasztott településvezetőnek, az egyfordulós választás pedig a politikustársadalom megújulását is akadályozza, hiszen a tisztségben lévő polgármesterek újraválasztásának kedvez. Törvénymódosítást sürgető álláspontjukat a Traian Băsescu volt államfő vezette Népi Mozgalom (MP) is osztja. A hétfői egyeztetéseken bebizonyosodott, hogy nemcsak a Szociáldemokrata Párt (PSD), hanem egykori koalíciós partnerei sem támogatják a szabályok megváltoztatását néhány hónappal a júniusban esedékes önkormányzati választások előtt. Felidézték: az egyfordulós helyhatósági választási törvényt tavaly a PNL is megszavazta, és azzal érveltek, hogy nem lehet a választási szabályozást mindig a PNL pillanatnyi politikai érdekeihez igazítani. A kétfordulós választásokat ellenző többség mellé állt az ügyben az RMDSZ is, amely szerint 10-20 százalékkal kevesebb magyar polgármester lesz Erdélyben, ha a törvény lehető teszi, hogy egy második fordulóban a román pártok összefogjanak az első fordulóban élen végző magyar polgármesterjelöltekkel szemben.
Dacian Cioloş kormányfő korábban jelezte: nem tartja elfogadhatónak, hogy egy szakértői kormány sürgősségi rendelettel módosítson egy politikai konszenzussal elfogadott törvényt, ám miután Klaus Johannis államfő is a kétfordulós polgármester-választás mellett foglalt állást, Cioloş közölte, nem zárja ki, hogy a kormány szerepet vállal a törvénymódosításban, ha annak szükségességéről politikai konszenzus alakul ki.
2020-ban lehet ismét aktuális
A kormányfő hétfői sajtóértekezletén leszögezte: mivel nincs egyértelmű politikai akarat a kétfordulós polgármester-választásra való visszatérés mögött, a kormány nem fogja sem sürgősségi rendelet kibocsátásával, sem kormányzati felelősségvállalással, vagyis a parlamenti vitát megkerülő jogalkotási módszerrel siettetni a választási törvény esetleges módosítását. Cioloş szerint ilyen politikai döntést csak a parlament hozhat, a szakértői kormány nem akar „eszközzé válni” egyik vagy másik párt politikai céljainak elérésében.
– A parlamenti pártokkal való konzultáción azt tapasztaltam, hogy túl ingatag az ügy mögötti parlamenti többség ahhoz, hogy visszatérjünk a kétfordulós polgármester-választáshoz. A pártok ugyan nem zárkóznak el a polgármesterek és a megyei tanácselnökök megválasztása módjának megtárgyalásától, azonban a legtöbben nem tartják jó ötletnek, hogy ezek a tárgyalások most, a választás előtt történjenek meg. El kell ezeket halasztani a kiszámíthatóság biztosítása érdekében – mondta a miniszterelnök.
Mint ismeretes, 2012-ben rendeztek először egyfordulós polgármester-választást, korábban második fordulót is szerveztek a két legjobb eredményt elért jelölt részvételével azokon a településeken, ahol az első fordulóban senki sem szerzett abszolút többséget.
HN-összefoglaló