Elfogadták a lakások, kórházak és iskolák földrengésbiztossá tételéről szóló jogszabályt
Az RMDSZ javaslatára döntött szerdai ülésén a kormány arról a jogszabályról, amely alapján a fejlesztési minisztérium földrengésbiztossá teszi az épületeket – jelentette be Cseke Attila szaktárcavezető az RMDSZ közleménye szerint.
A fejlesztési miniszter elmondta: a tömbházlakásokon kívül a kórházak, iskolák és műemlék épületek, a középületek földrengésbiztossá tételét is megengedi az új jogszabály. A vissza nem térítendő finanszírozás százszázalékos.
Az elmúlt évtizedekben alig néhány tíz épületet tettek földrengésbiztossá minisztériumi támogatásból, a fővárosban több mint kétezer, az ország többi részében több mint négyszáz veszélynek kitett épület van, ezért a fejlesztési minisztérium hatékonyabb intézkedéssorozatot javasolt, amelyet most elfogadott a kormány – mutatott rá Cseke Attila.
A hatályos rendelkezésektől eltérően az új jogszabály értelmében nem kell minden évben újrakezdeni az épület felújításával, földrengésbiztossá tételével kapcsolatos eljárásokat, ez volt az egyik oka annak, hogy kevés épületet sikerült felújítani eddig, véli Cseke Attila.
Az új jogszabály többéves keretet szab meg a munkálatokra, és a finanszírozás teljes mértékben állami vagy uniós, sem az önkormányzatoktól, sem a lakóktól nem kér önrészt a fejlesztési minisztérium – mondta el Cseke Attila.
A jogszabály része a Helyreállítási Alap kapcsán vállalt közigazgatási reformoknak, és a most megteremtett jogalap mellett a fejlesztési minisztérium a szükséges finanszírozást is biztosítja. A szaktárca 217 millió eurót biztosít az épületek földrengésbiztossá és energiatakarékossá tételére. Az összeget a Helyreállítási Alapból fedezi, és körülbelül 350 épület felújítására elegendő – tájékoztattak.
HN-információ